Kategorie
Rodzina

Bawełna konwencjonalna a organiczna – czym się różnią?

Gdybyś mógł wybrać najprzyjemniejszy materiał otulający ciało twojego dziecka – taki, w którym maluch poczuje się swobodnie, a jego skóra odpocznie i który nie zniszczy się przy pierwszym praniu – to co by to było? Jeśli twoja odpowiedź brzmi „bawełna”, to jesteś w połowie drogi do odkrycia prawdy na temat materiałów, ich jakości i różnorodności. W przypadku bawełny bardzo ważnym elementem jest sposób jej hodowli, produkcji, a nawet barwienia. Dlatego my stawiamy na bawełnę organiczną. Co ją wyróżnia?

1. Jakość

Z pewnością znasz te koszulki – opatrzone metką „100 proc. cotton”, po kilku praniach tracące kolor, fason, rozciągające się i zupełnie nieprzypominające szałowego sklepowego ciucha, który skusił cię do zakupu. Ubrania z bawełny organicznej zdecydowanie się od nich różnią, choćby dlatego że włókien, z których powstały, w trakcie produkcji nie osłabiono procesami chemicznymi. To samo dotyczy upraw – przy bawełnie organicznej nie używa się pestycydów i innych chemicznych środków, dzięki czemu jest ona silniejsza i trwalsza.

2. Trwałość

Trwałość bawełny organicznej wynika nie tylko z braku pestycydów i innych środków chemicznych, jakich unika się podczas uprawy, ale również ze specjalnych metod jej tkania za pomocą gęstych splotów. Dzięki temu ubrania nie przecierają się i nie drą tak łatwo jak zwykłe, długo zachowują swoją pierwotną formę oraz kolory. To dlatego mogą posłużyć nie tylko nam, ale również innym – w przypadku ubranek dziecięcych te organiczne wędrują najczęściej z rąk do rąk i noszone są z powodzeniem przez kolejne maluchy. Bawełna organiczna jest również znacznie bardziej wytrzymała na pranie – jej mokre włókna stają się o 30 proc. mocniejsze, dzięki czemu może być prana wielokrotnie bez obaw o zniszczenie.

3. Zdrowie

Ubranka organiczne charakteryzują się wysoką oddychalnością, chronią zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Nie zawierają chemii, zazwyczaj są wolne od dodatkowych włókien syntetycznych.

Czysta i wolna od substancji chemicznych bawełna organiczna jest zdrowa dla naszego organizmu – nie tylko przyjemnie otula, oddycha i zachowuje się jak „druga skóra”, ale też idealnie sprawdza się w przypadku wszystkich alergików ze skłonnościami do atopowego zapalenia skóry.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

4. Dobra dla środowiska

Podczas uprawy bawełny organicznej oraz produkcji ubrań z niej wykonanych przestrzega się znacznie bardziej rygorystycznych zasad niż w przypadku odzieży „masowej”. Unika się nie tylko chemii, ale także zanieczyszczania lokalnych zbiorników wodnych i znacznie ogranicza zużycie wody. Wszystko to powoduje, że produkcja organiczna działa nie tylko dla dobra ludzi, ale dla całego ekosystemu.

5. Dobra dla ludzi

Na organicznych plantacjach stosowane są kontrole poszanowania praw pracowników. Nie wolno zatrudniać na nich dzieci, a robotnicy otrzymują za wykonaną pracę lepszą zapłatę niż w przypadku plantacji konwencjonalnych. Z faktu, że uprawa odbywa się bez użycia środków chemicznych, korzysta nie tylko środowisko naturalne, ale również pracownicy plantacji, na których rośnie bawełna organiczna, i zakładów, w których produkuje się z niej odzież – zatrudnione tam osoby nie muszą pracować w toksycznych warunkach.

6. Ekonomia

Płacąc za koszulkę z bawełny organicznej, otrzymujemy cały pakiet cech takich jak: trwałość, jakość i bezpieczeństwo. Cech, które również przy zakupie ubrań powinny być brane pod uwagę.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Foto: flikr.com/kimberlykv

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Bawełna konwencjonalna a organiczna – czym się różnią?”

Jeśli chodzi o blednięcie po praniach, to jest to uzależnione ściśle od rodzaju barwnika a nie od rodzaju bawełny. Każda bawełna jest biała. Prosze nie wciskać tu ciemnoty ludziom,

Super wyjaśnienie tematu, przeczytałem, my napisaliśmy w kontekście dzieci oraz pozyskiwania, zapraszamy do nas. My bardzo wspieramy każdy sklep, każdą markę która posiada i popiera bawełnę organiczną. pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.