1. Jakość
Z pewnością znasz te koszulki – opatrzone metką „100 proc. cotton”, po kilku praniach tracące kolor, fason, rozciągające się i zupełnie nieprzypominające szałowego sklepowego ciucha, który skusił cię do zakupu. Ubrania z bawełny organicznej zdecydowanie się od nich różnią, choćby dlatego że włókien, z których powstały, w trakcie produkcji nie osłabiono procesami chemicznymi. To samo dotyczy upraw – przy bawełnie organicznej nie używa się pestycydów i innych chemicznych środków, dzięki czemu jest ona silniejsza i trwalsza.
2. Trwałość
Trwałość bawełny organicznej wynika nie tylko z braku pestycydów i innych środków chemicznych, jakich unika się podczas uprawy, ale również ze specjalnych metod jej tkania za pomocą gęstych splotów. Dzięki temu ubrania nie przecierają się i nie drą tak łatwo jak zwykłe, długo zachowują swoją pierwotną formę oraz kolory. To dlatego mogą posłużyć nie tylko nam, ale również innym – w przypadku ubranek dziecięcych te organiczne wędrują najczęściej z rąk do rąk i noszone są z powodzeniem przez kolejne maluchy. Bawełna organiczna jest również znacznie bardziej wytrzymała na pranie – jej mokre włókna stają się o 30 proc. mocniejsze, dzięki czemu może być prana wielokrotnie bez obaw o zniszczenie.
3. Zdrowie
Ubranka organiczne charakteryzują się wysoką oddychalnością, chronią zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Nie zawierają chemii, zazwyczaj są wolne od dodatkowych włókien syntetycznych.
Czysta i wolna od substancji chemicznych bawełna organiczna jest zdrowa dla naszego organizmu – nie tylko przyjemnie otula, oddycha i zachowuje się jak „druga skóra”, ale też idealnie sprawdza się w przypadku wszystkich alergików ze skłonnościami do atopowego zapalenia skóry.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
4. Dobra dla środowiska
Podczas uprawy bawełny organicznej oraz produkcji ubrań z niej wykonanych przestrzega się znacznie bardziej rygorystycznych zasad niż w przypadku odzieży „masowej”. Unika się nie tylko chemii, ale także zanieczyszczania lokalnych zbiorników wodnych i znacznie ogranicza zużycie wody. Wszystko to powoduje, że produkcja organiczna działa nie tylko dla dobra ludzi, ale dla całego ekosystemu.
5. Dobra dla ludzi
Na organicznych plantacjach stosowane są kontrole poszanowania praw pracowników. Nie wolno zatrudniać na nich dzieci, a robotnicy otrzymują za wykonaną pracę lepszą zapłatę niż w przypadku plantacji konwencjonalnych. Z faktu, że uprawa odbywa się bez użycia środków chemicznych, korzysta nie tylko środowisko naturalne, ale również pracownicy plantacji, na których rośnie bawełna organiczna, i zakładów, w których produkuje się z niej odzież – zatrudnione tam osoby nie muszą pracować w toksycznych warunkach.
6. Ekonomia
Płacąc za koszulkę z bawełny organicznej, otrzymujemy cały pakiet cech takich jak: trwałość, jakość i bezpieczeństwo. Cech, które również przy zakupie ubrań powinny być brane pod uwagę.
Uwaga! Reklama do czytania
Seria: Niegrzeczne książeczki
Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!
Wierszyki bliskościowe
Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Foto: flikr.com/kimberlykv
2 odpowiedzi na “Bawełna konwencjonalna a organiczna – czym się różnią?”
Jeśli chodzi o blednięcie po praniach, to jest to uzależnione ściśle od rodzaju barwnika a nie od rodzaju bawełny. Każda bawełna jest biała. Prosze nie wciskać tu ciemnoty ludziom,
Super wyjaśnienie tematu, przeczytałem, my napisaliśmy w kontekście dzieci oraz pozyskiwania, zapraszamy do nas. My bardzo wspieramy każdy sklep, każdą markę która posiada i popiera bawełnę organiczną. pozdrawiamy