100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Dziadkowie są ważni! (Prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka)

Dziadkowie są ważni! (Prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka)

21 i 22 stycznia przypada Dzień Babci i Dzień Dziadka. Święto ważne nie tylko dla tych, którym jest zadedykowane, ale także dla naszych dzieci. Życie i doświadczenie dziadków jest istotnym elementem budującym tożsamość całej rodziny. Gdy na świecie pojawiają się wnuki, ten przekaz nabiera dodatkowego znaczenia.

Przygotowaliśmy grafiki, które wydrukowane i oprawione mogą być pięknym podarunkiem dla Dziadków naszych dzieci

Po co nam dziadkowie?

Dziadkowie przekazując ciągłość pokoleniową naszym dzieciom. Możemy ich doceniać za życiową mądrość, ale też bezgraniczną miłość, troskliwość i bezinteresowną chęć niesienia pomocy. Ta ostatnia wciąż często wynika z faktu, że znajdują się oni na marginesie aktywnego życia zawodowego czy społecznego, dlatego sami potrzebują kontaktu z młodym pokoleniem. Wnuk może być dla nich powiewem świeżego powietrza. Dzięki niemu – czują się potrzebni. Ale niewątpliwie potrzebujemy ich także my – rodzice.

Bo dziadkowie pełnią rolę opiekuńczą – zajmują się dzieckiem, gdy idziemy do pracy (o ile jest taka możliwość). Odwiedzają nas, przejmują wnuki na weekend, wakacje, dają chwilę oddechu od codzienności. A jednak zdarza się, że dochodzi konfliktów. Te najczęściej dotyczą różnic w podejściu do dziecka czy tzw. „rozpieszczania”. O ile na część zachowań warto po prostu przymknąć oko i pogodzić się z tym, że mamy inne doświadczenie, inne przekonania, jesteśmy innymi ludźmi a ta różnorodność może działać na korzyść dla naszych dzieci, o tyle ustalenie zasadniczych granic jest ważne, by nie zatracić się w ciągłych pretensjach oraz by zbudować relację opartą na zaufaniu.

Pobierz grafikę “Dla Kochanej Babci” (13×18 cm)

Grunt to empatia

W budowaniu dobrych relacji nie tylko z dziadkami, ale ludźmi w ogóle, pomocna jest umiejętność empatycznego bycia z drugim człowiekiem. Zobaczenia, że owo „rozpieszczanie” może być strategią na zaspokojenie jakiejś własnej potrzeby – uwagi, bliskości, ale też kontroli po naszej stronie. Empatyczna rozmowa z dziadkami, z szacunkiem do ich potrzeb i usłyszeniem własnych, pozwoli zbudować rodzinny klimat, który umożliwi dzieciom dorastanie w szanującym się, uważnym na siebie nawzajem otoczeniu.

Pobierz grafikę “Dla Kochanego Dziadka” (13×18 cm)


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

Unia Europejska zdecydowała się ratować pszczoły!

Juul na poniedziałek, cz. 88 – “Naszymi codziennymi wyborami i działaniami decydujemy o tym, jak będzie wyglądała teraźniejszość i przyszłość naszych dzieci”

Przejdz do: