Kategorie
Ekowiadomości

Dziecko wie, do kogo gaworzy. Warto mu odpowiadać

Wydaje się, że dzieci po prostu gaworzą, ale nie ma to większego sensu ani tym bardziej nie jest to komunikat skierowany do konkretnego adresata. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest, a małe dzieci po raz kolejny nas zaskakują. Mianowicie kierują one wypowiedzi do konkretnych osób, najczęściej mamy, czyli aktywnie konwersują.

z-dzieckiem-warto-rozmawiac

Dziecko od pierwszych dni życia, a właściwie jeszcze wcześniej, bo już w okresie prenatalnym, jest zainteresowane głosem. I już w momencie pojawienia się na świecie wydaje dźwięki. Rozmawiajmy z dziećmi, a nie tylko do nich. Dotyczy to także bardzo małych dzieci, które gaworzą. To ich forma kontaktu ze światem i oczekują naszej odpowiedzi. A rodzic, nawet jeśli nie rozumie, powinien odpowiedzieć na komunikaty dziecka. Dzięki temu niemowlę przekona się, że jego „mówienie” interesuje rodzica, jest dla niego ważne i wywołuje reakcję. A to motywuje malucha do rozwijania mowy. Dzieci, do których nie tylko się mówi, ale także się z nimi rozmawia, szybciej opanowują sztukę mówienia.

Źródło: theatlantic.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “Dziecko wie, do kogo gaworzy. Warto mu odpowiadać”

Uwielbiam rozmawiac z moja pieciomiesieczna coreczka. Ona lubi jak sie do niej mowi spokojnym normalnym glosem wystarczy lagodny usmiech i nie przepada a wrecz wyglada na przerazona gdy jest zagadywana jezykiem przeinaczonym na „slodko”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.