Kategorie
Patronat

Dziecko z bliska

„Dziecko z bliska” – pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości właśnie trafia do księgarń. Jej autorką jest znana i lubiana przez polskich rodziców psycholog dziecięca Agnieszka Stein

Przyjrzyj się z bliska sobie i swojemu dziecku!

„Dziecko z bliska” – pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości właśnie trafia do księgarń. Jej autorką jest znana i lubiana przez polskich rodziców psycholog dziecięca Agnieszka Stein.

Książka, choć daleka od akademickiego żargonu, zawiera wiele naukowych rewelacji, które zadają kłam popularnym mitom wychowawczym, propagowanym przez kolejne medialne pseudoautorytety i supernianie.
Ostatnio, także w naszym kraju, zdobywa popularność nurt wychowawczy znany jako Attachment Parenting czy rodzicielstwo bliskości. Niestety, wraz ze wzrostem zainteresowania szerzy się coraz więcej mitów i stereotypów związanych z samą ideą. Wiele osób myli ją z tzw. bezstresowym wychowaniem.
W książce autorka pisze, czym naprawdę jest rodzicielstwo bliskości, jak je stosować, pokazuje również przykładowe rozwiązania trudnych sytuacji wychowawczych, oparte na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi i ich rodzicami.

Rodzicielstwo bliskości u Agnieszki Stein można opisać jako koncepcję 3 R:

  • Relacja – nawiązanie i dbanie o dobrą więź pomiędzy rodzicami (lub opiekunami) a dziećmi;
  • Regulacja – rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych; nauka samoregulacji emocji;
  • Rozwój – wsparcie dziecka w rozwoju; rozwój osobisty dzięki obcowaniu z dziećmi.

Ta koncepcja stanowi klucz do wzajemnego otworzenia się na siebie i zbudowania szczęśliwej rodziny.
Książka oparta jest na wielu badaniach, przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez psychologów, socjologów, kulturoznawców, potwierdzających słuszność teorii prezentowanych przez Agnieszkę Stein.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zakres zagadnień:

  • Co to jest rodzicielstwo bliskości? (rozwój, ekologia, różne cele wychowawcze, rodzicielstwo bliskości dla starszych dzieci)
  • Po co potrzebne jest przywiązanie? (o potrzebach stymulacji, dotyku, bliskości, uwagi oraz autonomii i o granicach)
  • O emocjach i samoregulacji (jak dorośli mogą sobie radzić ze swoimi emocjami w kontaktach z dzieckiem oraz o tym, jak dziecko może samo nauczyć się swoich emocji)
  • O rozwoju (o rodzicielskich kompetencjach, systemach kar i nagród, a także o dobrych manierach i tzw. grzecznym zachowaniu).

Agnieszka Stein – ukończyła psychologię kliniczną na Uniwersytecie Warszawskim, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej, a także Kurs I stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Doradza rodzicom i profesjonalistom, którzy chcą lepiej wspierać dzieci w rozwoju, stara się im przekazywać wiedzę na temat potrzeb dzieci i sposobów na budowanie z nimi relacji opartych na szacunku i zaufaniu. Pasjonuje ją rodzicielstwo bliskości i to, jak można korzystać z jego narzędzi w relacjach z dziećmi w każdym wieku – od narodzin do dorosłości.

Razem z Małgorzatą Strzelecką prowadzi stronę www.dzikiedzieci.pl, której zadaniem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej dotyczącej relacji z dziećmi.
Mama dziecka w wieku szkolnym.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.