Kategorie
Niemowlę

Ekonomia w pieluszce. 7 powodów, dla których używanie wielorazówek się opłaca

Częstym argumentem przemawiającym za stosowaniem pieluszek wielorazowych jest ten ekonomiczny. Obok ekologii i zdrowia dziecka aspekt finansowy jest najczęstszym z wymienianych przez rodziców powodów używania wielorazówek

Częstym argumentem przemawiającym za stosowaniem pieluszek wielorazowych jest ten ekonomiczny. Obok ekologii i zdrowia dziecka (zobacz: Zalety pieluszek wielorazowych) aspekt finansowy jest najczęstszym z wymienianych przez rodziców powodów używania wielorazówek.

Czy słusznie? Zobaczcie sami…

7 powodów, dla których używanie wielorazówek się opłaca

  1. Na pieluszki jednorazowe dla swego pierworodnego wydacie nawet 4 tys. złotych (w ciągu 2,5 roku pieluchowania dziecka). Koszt ten musicie ponieść za każdym razem – zatem z każdym dzieckiem wydatki się mnożą.
  2. Za wywóz odpadów też trzeba zapłacić. W ciągu dwóch i pół roku przewiniecie swoje dziecko około 6000 razy, lub nawet więcej… w każdym razie – liczba jest imponująca. Imponująca jest również dwutonowa góra śmieci, która wyląduje na wysypisku. Koszt wywozu odpadów – niestety również z waszej kieszeni.
  3. Pieluszki wielorazowe kosztują o połowę mniej niż jednorazówki. Chcąc zaopatrzyć się w naprawdę komfortową wyprawkę dla swojego dziecka musicie liczyć się z wydatkiem rzędu 1 900 zł.  – 0czywiście możecie zrobić to dużo bardziej ekonomicznie. To niecała połowa tego, co wydalibyście na jednorazówki! W sumie 36 pieluszek i 4 dowolne otulacze pozwolą pieluszkować od urodzenia do momentu nauki korzystania z toalety.
  4. Wydatek na jedną pieluszkę wielorazową zwraca się po 10 dniach! Innymi słowy – w ciągu 10 dni zużyjecie tyle jednorazówek, że z powodzeniem możecie kupić za tę kwotę pieluszkę wielorazową.
  5. Na pranie pieluszek wydacie niecałe 20 złotych miesięcznie. Uwzględniając koszt prądu, wody, proszku oraz dodatku sanityzującego – to naprawdę niewielki koszt. Wstawienie i rozwieszenie prania zajmuje mniej więcej tyle czasu, co wypad do sklepu po jednorazówki.
  6. Więcej dzieci, te same pieluszki. Za pieluszki wielorazowe płaci się tylko raz, a może z niego korzystać drugie i trzecie dziecko. Stosik pieluszkowy nie do zdarcia!
  7. Tarty i Zakopane, Alpy i Szwajcaria, czyli… z oszczędności na wakacje. Korzystając z pieluszek wielorazowych, przy jednym dziecku oszczędzacie blisko 2000 złotych, dwoje dzieci – to już 5000 złotych, troje – ponad 8000 złotych. Za taką kwotę można wybrać się na fajne, rodzinne wakacje!

*Cena pieluszki: wzięto pod uwagę ceny dla średniego opakowania w rozmiarze 3 dla marek: Huggies Classic, Pampers Active Baby, Pampers Premium Care, Bella Happy.
*Zużycie energii i wody: dla pralki Bosch Clasixx 5; pranie w 40st. bawełny kolorowej 0,5kWh energii i 50l wody, dane pochodzą ze strony producenta www.bosch-home.pl.
*Cena za 1 m3 wody dla gospodarstw domowych brutto – 4,06 zł, ścieki 3,87 zł . Źródło: http://www.cena-wody.pl
*Cena całodobowa energii w taryfie Klasycznej G11: 0,3432 zł + opłata przesyłowa 0,1455 zł brutto/1kWh, stan na dzień 13.07.2011r., źródło: http://dystrybucja.vattenfall.pl/dla-domu-ceny-dystrybucji-energii.htm oraz http://www.vattenfall.pl/pl/klasyczny-slask.htm.
*Cena proszku do prania: proszek dla dzieci Jelp Fresh, cena detaliczna za opakowanie 2,4kg około 30,00zł, ilość proszku na 1 pranie – 80g (1,00 zł).

Foto

Autor/ka: Elżbieta Klimek

Z wykształcenia ekonomistka i bohemistka, z zamiłowania dzieciofilka, chustofilka i pieluchomianiaczka. Pełnoetatowa mama 3,5-letniego Antka i 2-letniej Hani noszonych w chustach od pierwszych tygodni życia, doradczyni drezdeńskiej Szkoły Noszenia ClauWi®, autorka projektu i producentka polskich pieluszek i myjek wielorazowych Baby Jungle


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *