Kategorie
Ekowiadomości

Europejski Dzień bez Samochodu

22 września – dzień, w którym można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w kilku większych miastach Polski, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu

22 września – dzień, w którym można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w kilku większych miastach Polski, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu (wystarczy okazać dowód rejestracyjny pojazdu). A może rower? Doskonała alternatywa dla auta. Niech pogoda nie będzie nam straszna, zawieźmy dziecko rowerem do przedszkola a sami, omijając korki, rowerem pojedźmy do pracy.

Kampania „Europejski Dzień bez Samochodu” rozpoczęła się we Francji i trwa od 1998 roku. Dziś większość krajów Europy uczestniczy w projekcie, a Polska przyłączyła się do niego w 2002 roku. Akcja daje możliwość promocji polskich miast, jako miejsc przyjaznych środowisku naturalnemu i zwiększeniu ich atrakcyjności.

Tymczasem w dniach 16-22 września trwał Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To odpowiedź  na hałas, zanieczyszczenie powietrza, wypadki, brak wolnej przestrzeni, czyli współczesną codzienność dużych miast. Głównym celem Tygodnia Mobilności jest zachęcenie mieszkańców większych i mniejszych miast do tego, by rezygnowali z aut na rzecz przyjaznych środowisku form transportu, czyli rowerów i komunikacji miejskiej. Hasło projektu brzmi: „Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie!”.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.