Niektórzy utożsamiają ją z mówieniem proszę, przepraszam, dziękuję. Dla innych oznacza dzielenie się każdą zabawką. Dla jeszcze innych – posłuszeństwo. A co jeśli rodzice są z gruntu źli i pragną, aby dziecko zachowywało się w ten sam sposób? Czy wtedy grzeczność będzie polegała na byciu złym? Taka sytuacja jest osią konstrukcyjną serii książek Iana Whybrowa o małym wilczku.
Małgorzata Liszyk-Kozłowska, psychoterapeutka:
Grzeczny, czyli jaki? Uległy, cichy, pasywny? Bez odwagi mówienia swojego zdania? Przecież to sprzeczne z naszą potrzebą nauczenia naszego dziecka życia poza domem rodzinnym – z rówieśnikami, innymi dorosłymi. Dziecku, które dostaje od rodziców możliwość próbowania świata i czuje wsparcie rodziców w tej drodze do poszukiwania samego siebie, jest szczęśliwsze i bezpieczniejsze. Rodzice Wilczka są moim ideałem rodziców – cierpliwi, nie ulegają próbom ich dziecka wycofania się ze zdobywania samodzielności. Pewnie wiele ich to kosztowało i nie raz byli o krok od przerwania kontynuacji przygód swojego dziecka. I schowania go pod bezpieczny klosz. Tak to już jest, że „statek najbezpieczniejszy jest w porcie, ale nie po to go zbudowano”.
W pierwszym tomie – Księdze straszliwej niegrzeczności – poznajemy Wilczusia, który nie przejawia pożądanych w wilczym świecie strasznych zachowań. Dlatego rodzice wysyłają go na naukę do Szkoły Złości i Chytrości. Mały wilczek odbywa długą i niebezpieczną podróż, opisując w listach do rodziców swoje przygody.
Kup Księgę straszliwej niegrzeczności – 24,99
Ewa i Paweł Pawlakowie, twórcy książek dla dzieci:
Rozbrykana opowieść i zawadiackie ilustracje niosą wartości prawdziwie ogólnowilcze. Wilk, żeby był dobry, musi być zły. Mały Wilczek kroczy więc ścieżką tej mądrości, a jego zmagania ze straszliwym duchem Stryjca-Złyjca są dla czytelnika najlepszą szkołą Niczego-Się-Nie-Bania .
W drugim tomie – Małego Wilczka księdze wilkoczynów – Wilczuś postanawia założyć Akademię Poszukiwaczy Przygód, której wykładowcami zostają on sam i jego kuzyn Wyjak, a studentami – młodszy brat Wilczusia i pewien kruczek. Nie wszystko toczy się jednak po myśli głównego bohatera: mały braciszek Brudnopyszczek zostaje porwany, co wywołuje lawinę nowych przygód i konieczność stawienia czoła nieprzewidzianym sytuacjom…
Kup Małego wilczka księgę wilkoczynów – 24,99
Joanna Olech, autorka książek dla dzieci:
Książki o Wilczusiu są nie tylko bardzo śmieszne, ale też oswajają młodego czytelnika z inteligentnym żartem-nie-wprost, ironią i absurdem, brytyjskimi specjalnościami. Komiczna fabuła ujęta w formę krótkich listów i opatrzona mnóstwem znakomitych ilustracji pomnoży błyskawicznie fanklub Wilczusia.
W trzeciej części pod tytułem Małego Wilczka Szkoła Strachów bohater wyrusza na Wyspę Czarcich Czarów, Ciemne Wzgórza, do Pieczar Łamizębów, przez Góry Pagóry i Szczycisko do Zapominajska. Dzięki przygodom, które napotka na swojej drodze, walczy ze swoją nieśmiałością i strachem. Wszystkie opisuje jak zwykle w listach do mamy i taty.
Kup Małego wilczka Szkołę Strachów – 24,99
Michał Rusinek, pisarz, literaturoznawca:
Książka jest ogromnie zabawna, odrobinę makabryczna i w bardzo nienachalny sposób uniegrzeczniająca – nie tylko młode wilczki.
Kolejna, czwarta część ma tytuł Kącik porad i pytań Wilka Sobieradka. Wydawca gazety Wilczowieści Leśne szuka kogoś do działu listów. Kto nadaje się lepiej niż Wilczuś, który listów napisał niezliczone ilości? Mama Wilczusia obawia się tylko, czy odpowiedzi udzielane przez jej synka będą godne wilczego honoru…
Kup Kącik porad i pytań Wilka Sobieradka – 24,90
Zofia Stanecka, autorka książek dla dzieci, między innymi serii o Basi:
A jaki jest „Wilczek”? Dowcipny i błyskotliwy. Wielka w tym zasługa duetu: Ian Whybrow i Tony Ross. Tekst z ilustracjami doskonale współgrają, a całości dopełnia wyjątkowe tłumaczenie Ernesta Brylla.
Cała seria napisana jest w niezwykle zabawny sposób, dodatkową, niemałą zasługę ma w tym tłumacz – znakomity poeta Ernest Bryll. Wszystkie części to powieści epistolarne, czyli w formie listów, uzupełnionych świetnymi rysunkami Tony’ego Rossa znakomicie współgrającymi z warstwą tekstową. Książki o małym wilczku pełne są humoru, zabawy, strachów do oswajania, niesamowitych przygód, prób samodzielności podejmowanych przez głównego bohatera i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Seria o Wilczusiu liczy dziewięć części i cieszy się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii. Kącik pytań i porad Wilka Sobieradka wyprzedził na brytyjskiej liście bestsellerów samego Harry’ego Pottera! W Polsce kolejne tomy publikuje wydawnictwo Poradnia K.