Kategorie
Naturopatia

Homeopatia jest najczęściej stosowaną metodą leczenia alternatywnego na świecie

… według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak Ziemia długa i szeroka, sięgają po nią wszyscy, którzy szukają ratunku tam, gdzie tradycyjna medycyna nie zawsze daje radę. Jak mówią statystyki, ponad 400 milionów pacjentów w blisko stu krajach i 200 tysięcy lekarzy, stosuje leczenie homeopatyczne.

Leczenie homeopatyczne jest wiodącą alternatywą leczniczą stosowaną przez lekarzy w Europie, co nie zmienia faktu, że za królestwo homeopatii należałoby uznać Indie, gdzie ponad 100 mln ludzi zależy wyłącznie od tej formy opieki medycznej (1). Sondaże pokazują, że wśród indyjskich pacjentów aż 62 proc. nigdy nie próbowało leków konwencjonalnych, a 82 proc. nie ma zamiaru przejść na konwencjonalne metody leczenia (2).
Trend, by zaufać medycynie niekonwencjonalnej, jest coraz częściej zauważalny w Europie (między 1995 a 2005 rokiem, sprzedaż leków homeopatycznych wzrosła o 60 procent (3)). I choć nasz kontynent wobec homeopatii wciąż pozostaje dość sceptyczny (mimo licznych publikacji naukowych mówiących o tym, że to skuteczna metoda leczenia (4)), widać tendencję rosnącą, która powoli dosięga również państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wielka Brytania

To tu znajduje się jeden z najsłynniejszych szpitali łączących homeopatię z medycyną konwencjonalną – Królewski Szpital Medycyny Integracyjnej w Londynie, pod patronatem Królowej Elżbiety II. To największe centrum medycyny komplementarnej w sektorze zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii i ważny ośrodek badań w dziedzinie homeopatii. Leczy się w nim m.in. alergie, choroby środowiskowe i odżywiania, choroby skóry i pacjentów z ciężkimi schorzeniami.
Homeopatię w Wielkiej Brytanii wspiera i propaguje sama rodzina królewska, która otwarcie mówi o tym, jakiego wyboru dokonała w kontekście metody leczenia. Poza Londynem, szpitale homeopatyczne znajdziemy w Glasgow, Manchesterze, Liverpoolu i Bristolu.
W 1950 roku rząd brytyjski nadał homeopatii oficjalny status przez Ustawę o Fakultecie Homeopatii (5). Leki homeopatyczne są dostępne w aptekach, a ubezpieczenie społeczne pokrywa koszty leczenia homeopatycznego pod warunkiem, że odbywało się w szpitalu. Do lekarzy homeopatów, pacjentów kieruje tu aż 42 proc. lekarzy pierwszego kontaktu (6).

Francja

Homeopatia zdecydowanie jest tu wiodącą terapią alternatywną, która na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci mocno zyskała na popularności. Wystarczy wspomnieć, że w 1982 roku leki homeopatyczne stosowało 16 proc. populacji, w 1987 już 29 proc. a w 1992 – 26 proc. (7). W 2004 roku leki homeopatyczne stosowało 62 proc. francuskich matek (8). Wyniki badań wśród farmaceutów wskazują, że 94,5 proc. z nich opowiada się za podawaniem leków homeopatycznych kobietom ciężarnym (9).
Statystyki pokrywają się z popularnością homeopatii wśród samych lekarzy. Aż 70 proc. z nich jest otwartych na homeopatię i uważa, że jest to skuteczna metoda leczenia. Przynajmniej 25 tys. przepisuje leki homeopatyczne swoim pacjentom (10). Leki te są w pełni refundowane. We Francji znajduje się również najwięcej uniwersytetów w Europie, na których homeopatię wykłada się w ramach studiów podyplomowych – aż 17. Konsultacje homeopatyczne prowadzi kilka wiodących, francuskich szpitali.

Niemcy

W Niemczech około ¾ lekarzy praktyków stosuje alternatywne formy leczenia pacjentów (11). I nic dziwnego, bowiem we wszystkich programach szkół medycznych w kraju, zawarte są informacje na temat naturalnych metod leczenia.
Około 10 proc. niemieckich lekarzy specjalizuje się w homeopatii. Ta metoda leczenia jest szczególnie popularne w pediatrii, zwłaszcza wśród pacjentów o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym.
Sprzedaż leków homeopatycznych w Niemczech rośnie w tempie około 10 proc. rocznie. 85 proc. z nich przepisanych zostało na receptę przez niemieckich lekarzy. Jednocześnie aż 98 proc. aptek sprzedaje leki homeopatyczne (12).

Szwajcaria

Szwajcarzy refundację medycyny niekonwencjonalnej (w tym homeopatii) wpisali do konstytucji. Udało się tego dokonać po ogólnokrajowym referendum. Społeczeństwo opowiedziało się w nim za powszechnym dostępem do medycyny komplementarnej w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym jest to pierwszy i na chwilę obecną jedyny kraj, w którym dostęp do leczenia homeopatycznego gwarantuje konstytucja.

Polska

W Polsce 69 proc. lekarzy stosuje leki homeopatyczne w swojej praktyce (badanie zrealizowane w czerwcu 2014 przez GFK POLONIA na zlecenie Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej). Główną korzyścią, zdaniem lekarzy, jest bezpieczeństwo i skuteczność leków. Z badania wynika, że aż 70 proc. z nich chce, by leki homeopatyczne były dostępne w Polsce (13). 76 proc. badanych twierdzi także, że leki te są skuteczne w przypadku często występujących dolegliwości, takich jak przeziębienie, kaszel, katar, stres czy kłopoty ze snem.
Śląski Uniwersytet Medyczny włączył homeopatię do zakresu kształcenia, w ramach studiów podyplomowych na Wydziale Farmaceutycznym. W pierwszym roku limit przyjęć przekroczono o niemal 50 proc.

Źródła:

  • pl.wikipedia.org/wiki/Sytuacja_prawna_homeopatii_na_%C5%9Bwiecie
  • huffingtonpost.com/dana-ullman/homeopathic-medicine-euro_b_402490.html
  • polskilekarz.ie/index.php?p=1_5_Homeopatia-w-krajach-UE

1. littlemountainhomeopathy.com/how-popular-is-homeopathy

2. business-standard.com/india/news/a-c-nielsen-survey-backs-homeopathy-benefits/295891/

3. ECHAMP, Facts and Figures, Second edition, 2007. www.echamp.eu

4. huffingtonpost.com/dana-ullman/the-case-for-homeopathic_b_451187.html

5. pl.wikipedia.org/wiki/Sytuacja_prawna_homeopatii_na_%C5%9Bwiecie

6. Discovering Homeopathy: Medicine for the 21st Century

7. echamp.eu/

8. L’Homeopathie en 1993. Lyons: Syndicat National de la Pharmacie Homeopathique, 1993 (Quoting COFREMCA and IFOP public opinion surveys).

9. Damase-Michel, C., Vie, C., Lacroix, I., Lapeyre-Mestre, M., Montastruc, J.L. Drug Counselling in Pregnancy: An Opinion Survey of French Community Pharmacists, Pharmacoepidemiol Drug Saf. 2004 March, 18;13(10):711.

10. eastwindhealing.com/alternative-medicine-in-france/

11. pl.wikipedia.org/wiki/Sytuacja_prawna_homeopatii_na_%C5%9Bwiecie

12. huffingtonpost.com/dana-ullman/homeopathic-medicine-euro_b_402490.html

13. według badań zrealizowanych w czerwcu 2014 roku przez GFK POLONIA, na próbie ogólnopolskiej 1000 osób ze średnim i wyższym wykształceniem.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.