Kategorie
Pielęgnacja naturalna

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka zimą: co wybierać, czego unikać?

Skóra dziecka jest cieńsza i bardziej delikatna niż skóra osoby dorosłej. Mechanizmy chroniące ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi są dużo słabiej rozwinięte. Dlatego niemowlęta i małe dzieci potrzebują szczególnej pielęgnacji, która zapewni im komfort w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Co prawda niekwestionowani mistrzowie hartowania, czyli Skandynawowie, nie zgodziliby się z nami w kwestii specjalnych kosmetyków na tę porę roku – oni nie stosują w ogóle dodatkowej ochrony przed chłodem, wiatrem i mrozem, a dzieci hartują, pozwalając im biegać jedynie w bieliźnie po śniegu (!) – ale my chyba nie jesteśmy jeszcze gotowi na taką rewolucję.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dzieci w Skandynawii:

  • śpią w wózkach na dworze,
  • w cieplejsze dni na dwór wychodzą bose,
  • katar i kaszel nie są przeciwwskazaniem do tego, by pójść do przedszkola (“dziecko ma prawo do gili w nosie”),
  • także fińskie dzieci już w wieku kilku miesięcy chodzą z rodzicami do sauny.

Warto jeszcze przeczytać:


Zima to bardzo niesprzyjająca dla skóry pora roku

Duża rozbieżność pomiędzy temperaturą panującą w domu i na zewnątrz, wiatr, mróz, ogrzewanie i grube ubrania – to wszystko sprawia, że skóra dziecka jest niezwykle skłonna do przesuszeń i podrażnień. Tym bardziej dotyczy to małych dzieci, które mają problem z regulacją temperatury ciała. Ich skóra jest słabiej unaczyniona, a aktywność gruczołów łojowych jeszcze nie w pełni rozwinięta.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Nie wolno przegrzewać dziecka i ubierać go zbyt ciepło: spocona skóra to prosta droga do odparzeń, atopii i podrażnień. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę pieluszkową.
  • Warto wybierać ubrania z naturalnych materiałów, zwłaszcza jeśli chodzi o te warstwy, które znajdują się najbliżej skóry. Idealne są ubranka z wełny merino, ponieważ izolują ciało przed chłodem, a jednocześnie potrafią odprowadzać wilgoć.
  • Podczas zimowych spacerów nie należy zasłaniać ust i nosa dziecka szalikiem. Skroplone powietrze może powodować odmrożenia.
  • Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania i dbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.
  • Warto wybierać kosmetyki “bogatsze” w składzie, czyli bardziej tłuste, oleiste. W tym czasie ważne jest przede wszystkim natłuszczanie, dlatego lepsze są kremy zawierające naturalne oleje roślinne.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka: co wybierać, czego unikać?

Wybór kosmetyków chroniących skórę przed wiatrem, zimnem i mrozem jest duży. Można sięgnąć po klasyczne drogeryjne kosmetyki, certyfikowane kremy ekologiczne lub naturalne oleje. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Kosmetyki drogeryjne

– większość z nich zawiera wiele szkodliwych substancji, które zamiast chronić dodatkowo mogą uczulać i podrażniać delikatną skórę dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie ma dobrych i tanich preparatów. Można znaleźć kilka kremów z naprawdę przyzwoitym składem i w atrakcyjnej cenie. Czytając etykiety, warto unikać przede wszystkim: parabenów, glikoli, silikonów, PEG-ów, laurosiarczanów (SLS), filtrów chemicznych oraz parafiny i wazeliny, które są produktami ubocznymi destylacji benzyny z ropy naftowej. Ponadto lepiej wybrać kosmetyk bez dodatków zapachowych (Parfume, Aroma, Fragrance), ponieważ nawet te pochodzenia naturalnego mogą uczulać delikatną skórę dziecka. Dobrze, by skład kosmetyku był możliwie jak najkrótszy, a zamiast olei mineralnych w składzie znajdowały się naturalne substancje, np. olej słonecznikowy, olej z awokado itp.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Kosmetyki organiczne

– ponieważ kwestia tzw. kosmetyków naturalnych nie jest w Polsce dokładnie uregulowana, warto wybierać te z upraw ekologicznych. Najlepsze są takie, które zawierają wyłącznie naturalne składniki, w tym 70 proc. składników organicznych. Warto przyjrzeć się certyfikatom, które znajdują się na opakowaniu. Najczęściej spotykany EcoCert jest najłagodniejszym – wymaga zaledwie 20 proc. składników organicznych (ale oczywiście w 100 proc. naturalnych). Bardziej restrykcyjne są Soil Association i USDA Organic, które wymagają wspomnianych 70 proc. Jeśli zależy nam na tym, aby kosmetyk był nie tylko dobrej jakości, ale także wydajny, warto wybrać ten bez wody, ponieważ zwyczajnie rozcieńcza ona zawarte w nim substancje.

Naturalne oleje

– mogą stanowić bazę do sporządzania domowych kosmetyków lub być wykorzystywane w naturalnej postaci. W okresie zimowym szczególnie polecane są olej arganowy i masło shea. Olej arganowy zawiera kwasy tłuszczowe i witaminę E. Skutecznie chroni przed mrozem i wiatrem, może być stosowany także przy AZS, egzemie i łuszczycy. Masło shea jest natomiast bogatym źródłem witamin A, E i F. Naturalne kwasy tłuszczowe nie tylko chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, ale także łagodzą podrażnienia i regenerują naskórek. Masło shea jest także naturalną ochroną przed promieniowaniem UV, dlatego świetnie sprawdzi się w czasie zimowych szaleństw na śniegu.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.