Co prawda niekwestionowani mistrzowie hartowania, czyli Skandynawowie, nie zgodziliby się z nami w kwestii specjalnych kosmetyków na tę porę roku – oni nie stosują w ogóle dodatkowej ochrony przed chłodem, wiatrem i mrozem, a dzieci hartują, pozwalając im biegać jedynie w bieliźnie po śniegu (!) – ale my chyba nie jesteśmy jeszcze gotowi na taką rewolucję.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Dzieci w Skandynawii:
- śpią w wózkach na dworze,
- w cieplejsze dni na dwór wychodzą bose,
- katar i kaszel nie są przeciwwskazaniem do tego, by pójść do przedszkola (“dziecko ma prawo do gili w nosie”),
- także fińskie dzieci już w wieku kilku miesięcy chodzą z rodzicami do sauny.
Zima to bardzo niesprzyjająca dla skóry pora roku
Duża rozbieżność pomiędzy temperaturą panującą w domu i na zewnątrz, wiatr, mróz, ogrzewanie i grube ubrania – to wszystko sprawia, że skóra dziecka jest niezwykle skłonna do przesuszeń i podrażnień. Tym bardziej dotyczy to małych dzieci, które mają problem z regulacją temperatury ciała. Ich skóra jest słabiej unaczyniona, a aktywność gruczołów łojowych jeszcze nie w pełni rozwinięta.
Uwaga! Reklama do czytania
Ciąża i poród – poradniki
Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.
Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
- Nie wolno przegrzewać dziecka i ubierać go zbyt ciepło: spocona skóra to prosta droga do odparzeń, atopii i podrażnień. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę pieluszkową.
- Warto wybierać ubrania z naturalnych materiałów, zwłaszcza jeśli chodzi o te warstwy, które znajdują się najbliżej skóry. Idealne są ubranka z wełny merino, ponieważ izolują ciało przed chłodem, a jednocześnie potrafią odprowadzać wilgoć.
- Podczas zimowych spacerów nie należy zasłaniać ust i nosa dziecka szalikiem. Skroplone powietrze może powodować odmrożenia.
- Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania i dbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.
- Warto wybierać kosmetyki “bogatsze” w składzie, czyli bardziej tłuste, oleiste. W tym czasie ważne jest przede wszystkim natłuszczanie, dlatego lepsze są kremy zawierające naturalne oleje roślinne.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka: co wybierać, czego unikać?
Wybór kosmetyków chroniących skórę przed wiatrem, zimnem i mrozem jest duży. Można sięgnąć po klasyczne drogeryjne kosmetyki, certyfikowane kremy ekologiczne lub naturalne oleje. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Kosmetyki drogeryjne
– większość z nich zawiera wiele szkodliwych substancji, które zamiast chronić dodatkowo mogą uczulać i podrażniać delikatną skórę dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie ma dobrych i tanich preparatów. Można znaleźć kilka kremów z naprawdę przyzwoitym składem i w atrakcyjnej cenie. Czytając etykiety, warto unikać przede wszystkim: parabenów, glikoli, silikonów, PEG-ów, laurosiarczanów (SLS), filtrów chemicznych oraz parafiny i wazeliny, które są produktami ubocznymi destylacji benzyny z ropy naftowej. Ponadto lepiej wybrać kosmetyk bez dodatków zapachowych (Parfume, Aroma, Fragrance), ponieważ nawet te pochodzenia naturalnego mogą uczulać delikatną skórę dziecka. Dobrze, by skład kosmetyku był możliwie jak najkrótszy, a zamiast olei mineralnych w składzie znajdowały się naturalne substancje, np. olej słonecznikowy, olej z awokado itp.
Uwaga! Reklama do czytania
Uwaga! Złość
Jak zapanować nad reakcją na złość?
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Kosmetyki organiczne
– ponieważ kwestia tzw. kosmetyków naturalnych nie jest w Polsce dokładnie uregulowana, warto wybierać te z upraw ekologicznych. Najlepsze są takie, które zawierają wyłącznie naturalne składniki, w tym 70 proc. składników organicznych. Warto przyjrzeć się certyfikatom, które znajdują się na opakowaniu. Najczęściej spotykany EcoCert jest najłagodniejszym – wymaga zaledwie 20 proc. składników organicznych (ale oczywiście w 100 proc. naturalnych). Bardziej restrykcyjne są Soil Association i USDA Organic, które wymagają wspomnianych 70 proc. Jeśli zależy nam na tym, aby kosmetyk był nie tylko dobrej jakości, ale także wydajny, warto wybrać ten bez wody, ponieważ zwyczajnie rozcieńcza ona zawarte w nim substancje.
Naturalne oleje
– mogą stanowić bazę do sporządzania domowych kosmetyków lub być wykorzystywane w naturalnej postaci. W okresie zimowym szczególnie polecane są olej arganowy i masło shea. Olej arganowy zawiera kwasy tłuszczowe i witaminę E. Skutecznie chroni przed mrozem i wiatrem, może być stosowany także przy AZS, egzemie i łuszczycy. Masło shea jest natomiast bogatym źródłem witamin A, E i F. Naturalne kwasy tłuszczowe nie tylko chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, ale także łagodzą podrażnienia i regenerują naskórek. Masło shea jest także naturalną ochroną przed promieniowaniem UV, dlatego świetnie sprawdzi się w czasie zimowych szaleństw na śniegu.