Autor: lek med. Sylwia Michalak
Narodziny dziecka, to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Poród, zwłaszcza fizjologiczny, jest trudnym i równocześnie pięknym aktem. Jak przeżyć go, by mieć dobre wspomnienia?


Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Poród w domu czy szpitalu?
Coraz więcej kobiet pragnie rodzić w domu. Wydaje się jednak, że poród prowadzony w warunkach szpitalnych zapewnia większe bezpieczeństwo dla matki i dziecka. Porody rodzinne, które odbywają się w specjalnie do tego przystosowanych salach, z możliwością uczestnictwa ojca dziecka, dają komfort kobiecie, a równocześnie istnieje możliwość natychmiastowej pomocy medycznej. Obecność ojca dziecka zapewnia wsparcie rodzącej i silniej wiąże cała rodzinę. Istotne jest, by mężczyzna świadomie podjął decyzje o udziale w porodzie, ponieważ niekiedy trudno jest zaakceptować fizjologię porodu i to, że kobieta cierpi. Przy porodzie może być obecna inna bliska osoba, np. mama, siostra. W przypadku porodu w domu, niezbędna jest pomoc doświadczonej położnej oraz możliwość szybkiego transportu do szpitala.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Pragnienie kobiet, by rodzić naturalnie
Część kobiet deklaruje, że chciałaby rodzić w możliwie naturalny sposób, bez stosowania leków, nacięć krocza i innych procedur medycznych. Kobieta w szpitalu ma prawo odmówić podawania oksytocyny – leku pobudzającego i nasilającego akcję skurczową macicy. Podobnie nie ma obowiązku stosowania lewatywy, czy rutynowego nacinania krocza. Według aktualnych zaleceń nacięcie krocza powinno być stosowane w przypadku trudności występujących w trakcie rodzenia dziecka lub, gdy istnieje zagrożenie pęknięcia krocza. Kobieta ma prawo zmienić swoja decyzję, dotyczącą wyłącznie naturalnego rodzenia i np. poprosić o podanie środków przeciwbólowych. Niekiedy w celu opanowania bólów porodowych stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Potrzebę zastosowania tej metody warto przemyśleć jeszcze w trakcie ciąży i dowiedzieć się o możliwościach jej zastosowania w szpitalu, w którym planowany jest poród.
Homeopatia pomocna podczas porodu
Istnieje szereg leków homeopatycznych mogących ułatwić akcję porodową i zapobiec niektórym powikłaniom. Przyjmowanie leków homeopatycznych należy omówić z lekarzem prowadzącym ciążę i poród, przy czym należy wiedzieć, ze nie ma żadnych przeszkód w równoczesnym stosowaniu leków homeopatycznych i leków chemicznych, jeśli będzie taka potrzeba. Warto pamiętać, że do porodu przygotowują też ćwiczenia rozciągające i oddechowe, których można nauczyć się w szkole rodzenia.
Etapy porodu – jak sobie pomagać?
W pierwszym okresie porodu, gdy występują rytmiczne skurcze macicy i dochodzi do rozwierania szyjki macicy można zastosować naprzemiennie dwa leki: Caulophyllum oraz Actea racemosa. Pierwszy z leków ułatwia rozwieranie szyjki macicy i rzadziej dochodzi do jej pękania. Actea racemosa, podobnie jak Caulophyllum zmniejszają skurcz szyjki macicy, a ponadto regulują czynność skurczową macicy, co ułatwia rodzenie się dziecka. Dodatkowo, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu przy porodzie stosuje się lek Arnica montana. Ten preparat przyjmuje się profilaktycznie przez cały czas porodu oraz po porodzie. Arnica stosowana naprzemiennie z lekiem Staphysagria przyspiesza też gojenie się rany, powstałej w przypadku nacięcia krocza lub rany po cieciu cesarskim. Staphysagria ma też inne zastosowania. Lek jest skuteczny, gdy występują trudności w oddawaniu moczu, co niekiedy zdarza się po porodzie. Także dyskomfort i bóle będące skutkiem cewnikowania pęcherza moczowego, które niekiedy jest konieczne w przypadku zabiegów operacyjnych, w tym cięć cesarskich, ustępują po preparacie Staphysagria. Dolegliwości ze strony pęcherza moczowego lub cewki moczowej wymagają jednak wykonania ogólnego badania moczu, aby wykluczyć infekcje układu moczowego. Wysiłek fizyczny, jakim jest rodzenie dziecka, utrata krwi oraz potu w czasie porodu powodują osłabienie położnicy. Zastosowanie leku China rubra oraz uzupełnianie płynów poprawiają stan kobiety. W przypadku znacznego spadku hemoglobiny i rozpoznania niedokrwistości z niedoboru żelaza, należy przyjmować preparaty żelaza oraz lek Ferrum metallicum, który zwiększy przyswajalność tego pierwiastka.