Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jak nauczyć dziecko kochać siebie i innych? Przewodnik po miłości dla najmłodszych

Tak bardzo dbamy o wspieranie rozwoju naszego dziecka, tak bardzo pilnujemy tego, żeby każdy jego etap realizować jak najlepiej. Wspomagamy rozwój wzroku dziecka, kupując książeczki kontrastowe, a później zakładamy na jego małe stópki buty z miękką podeszwą, by wspierać je w nauce chodzenia. A jak jest z miłością? Czujemy ją, wiemy, że istnieje, mówimy sobie, że się kochamy, ale w tym mówieniu skupiamy się głównie na miłości wzajemnej. O miłości do siebie nie wspominamy prawie w ogóle. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko kochać siebie i innych, mamy dla was kilka intuicyjnych drogowskazów.

Miłość do siebie samego często kojarzy nam się z egocentryzmem, arogancją i koncentrowaniem się tylko na sobie. Wielu z nas jest przekonanych, że kochanie siebie przekreśla empatię, zrozumienie, a nawet miłość do drugiego człowieka. Prawda jest jednak zupełnie inna. Jeśli kochamy siebie samych, jeśli patrzymy na siebie z miłością i czułością, potrafimy tak samo patrzeć na innych. Dzieci, które już od pierwszych dni życia wzrastają w miłości do siebie, które widzą, że wszystkie ich zachowania są akceptowane i rozumiane, mają znacznie większą szansę na udane, satysfakcjonujące życie pełne dobrych relacji z innymi ludźmi. Kształtowanie poczucia własnej wartości u dziecka i wzmacnianie empatii jest jednym z najważniejszych zadań rodziców i opiekunów! A oto kilka wskazówek, które wam to ułatwią.

Uwaga! Reklama do czytania

Zobacz, jak wielka jest miłość

Książka pokazująca, czym jest miłość: jak ją rozpoznać i pielęgnować. Pełna uważności (mindfulness), czułości i bliskości.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Daj dziecku przykład!

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dziecko nauczyło się jeść samodzielnie, nie ograniczamy się jedynie do postawienia przed nim talerza. Siadamy przy jednym stole razem i naturalnie pokazujemy dziecku, że wspólne, powolne jedzenie może być przyjemnością. To samo dotyczy miłości! Nie wystarczy, że zainwestujemy w najlepsze książki o kochaniu siebie, jeśli sami nie będziemy tego praktykować! Pamiętajmy, że dzieci uczą się poprzez obserwację naszych zachowań i postaw – dlatego tak ważne jest, byśmy z czułością, ale też szczerością, mówili o swoich ciałach, swoich doświadczeniach, osiągnięciach i marzeniach. 

Dziecko, które widzi, że najważniejsze w jego życiu osoby szanują siebie i innych, a także są empatyczne, prawdopodobnie będzie chciało naśladować te same zachowania. Pokażmy też naszemu dziecku, że wszystkie emocje, które odczuwa, są ważne i potrzebne – pomóżmy mu je rozpoznawać i nazywać, a także radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób (m.in. poprzez rozmowę, relaksację, medytację czy mindfulness dla dzieci).

Wzmacniaj poczucie własnej wartości u dziecka

Dla większości z nas krytykowanie, umniejszanie czy porównywanie dziecka z innymi jest niedopuszczalne. Nie dlatego jednak, że o szkodliwości takich zachowań przeczytaliśmy w poradnikach – dużo ważniejszym wyznacznikiem były dla nas nasze własne doświadczenia i przeżycia z dzieciństwa. Jak się czuliśmy, gdy nasi rodzice czy nauczyciele porównywali nas z rówieśnikami? Jakie emocje dochodziły w nas do głosu, gdy bliscy nas krytykowali, mimo że tak bardzo staraliśmy się wykonać powierzone zadanie jak najlepiej? 

Pamiętajmy o tym, że wzmacnianie poczucia własnej wartości u naszego dziecka pozwoli mu patrzeć z miłością i szacunkiem na siebie, a w konsekwencji także na innych. Możemy wspomagać rozwój naszego dziecka, pomagając mu odkrywać obszary, w których czuje się najlepiej, doceniając nie tylko jego osiągnięcia, ale też wysiłek i starania. Zdobywanie nowych umiejętności nigdy nie powinno przypominać wyścigu, w którym wygrywają tylko najszybsi – właśnie dlatego, zamiast na rywalizację, postawmy na rozwijanie się i doskonalenie. Dziecko, które wzrasta w pozytywnym poczuciu własnej wartości, będzie patrzeć na siebie z większą akceptacją.

Mów o miłości, wyrażaj ją na każdym kroku!

Dzieci potrzebują czułości, ciepła i poczucia, że są kochane bezwarunkowo. To kluczowy element ich rozwoju już od pierwszych chwil życia! Mówmy dziecku, że je kochamy, pokazujmy swoją miłość w małych, codziennych gestach – masując, przytulając, całując, nosząc, karmiąc z czułością – ale też bądźmy uważni na jego uczucia i potrzeby. 

Dziecko, które czuje się bezpieczne i kochane, przyjmuje miłość jako coś naturalnego, coś, co w nim jest już od samego początku. A o tym, że tak jest naprawdę, pisze Alicja Dyrda, autorka wyjątkowej premiery, która ukazała się nakładem wydawnictwa Natuli – „Zobacz, jak wielka jest miłość”. Tutaj miłość to mała kuleczka, która mieszka w naszych ciałach. Każdego dnia staje się jednak coraz większa i większa, aż w końcu wypływa poza nasze ciała, dotyka naszych bliskich, płynie przez miasta, kontynenty, aż do kosmosu! Dzięki niezwykłym ilustracjom Oli Szwajdy ta kuleczka zdaje się błyszczeć, niemal świecić wprost z papierowych stron. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej pięknej opowieści, gorąco wam ją polecamy!

Zobaczcie tutaj: https://natuli.pl/natuli.pl/pl/p/Zobacz-jak-wielka-jest-milosc/26977

Księgarnia Natuli

Księgarnia i wydawnictwo Natuli od wielu lat wspiera rodziców na każdym etapie wspaniałej, radosnej, choć często bardzo trudnej przygody, jaką jest rodzicielstwo. Wydajemy serię rodzicielską, współtworzoną przez najlepszych w Polsce ekspertów i autorów, specjalizujących się w tematach takich jak ciąża, poród, połóg, karmienie piersią, opieka nad dzieckiem, seksualność, rozwój, komunikacja czy zdrowie.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.