Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jak rozliczyć PIT i przekazać 1%?

Podatnicy składający roczne zeznanie podatkowe: PIT-36, PIT, 36L, PIT-37 czy PIT-38 mają czas do 30 kwietnia. Właśnie wtedy mija termin składania deklaracji do urzędu skarbowego. Warto dokonać tego w odpowiednim czasie, by nie narazić się na kary finansowe oraz dać szansę organizacjom pożytku publicznego (OPP) do uzyskania 1% podatku.

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 1 stycznia 2004 roku, każda osoba fizyczna wykazująca należy podatek i składająca rozliczenie PIT, może wspomóc wybraną fundację 1% podatku.

Kto może otrzymać 1%

Nie wszystkie fundacje mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony podatników. Organizacja musi spełnić kilka warunków, wśród których najważniejsze jest uzyskanie statusu pożytku publicznego. Ale dopiero, gdy fundacja zrealizuje dodatkowe wymogi, trafi na listę OPP publikowaną każdego roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jeżeli chcesz – jako podatnik – przekazać 1% podatku, musisz sprawdzić obecność wybranej fundacji w oficjalnym spisie. Warto weryfikacji dokonywać każdego roku, ponieważ z listy wypadają te organizacje, które nie spełnią dodatkowych warunków – mimo że posiadają status pożytku publicznego.

Tylko od ciebie zależy, jaką organizację wesprzesz. Możesz między innymi przyczynić się do ratowania środowiska naturalnego, wspomagając działalność np. WWF. Jest to fundacja działająca na rzecz przyrody i chroniąca gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem.

Jak wykonać rozliczenie PIT, by wspomóc fundacje?

Chcąc przekazać 1% podatku, wykonujesz rozliczenie PIT tak jak do tej pory. Musisz jednak pamiętać o uzupełnieniu odpowiedniej rubryki – tylko wtedy urząd skarbowy zaakcentuje twój wniosek i przekaże „darowiznę”. Istotne znaczenie ma podanie prawidłowego numeru KRS i kwoty – nie wyższej niż 1% należnego podatku.

Jeśli składasz deklarację:

  • PIT-36, uzupełnij pozycję 308 i pozycję 309,
  • PIT-36L – wypełnij poz. 94 i poz. 95,
  • PIT-37 – uzupełnij rubrykę w poz. 131 i poz. 132,
  • PIT-38 – wypełnij poz. 57 i poz. 58.

Nie ma znaczenia, czy formularz wypełniasz ręcznie czy poprzez program PIT – najważniejsze są prawidłowe dane.

Pobierz program PIT, by wypełnić deklarację szybciej

Jeśli chcesz wypełnić deklarację szybciej i to bez ryzyka błędu związanego z niepoprawnym numerem KRS, pobierz program PIT. Bezpłatnie udostępnia go wiele organizacji pożytku publicznego – wystarczy wejść na stronę internetową.

Dlaczego jest to korzystne? Pobierając program PIT, nie musisz znać numeru KRS – to pole zostanie uzupełnione automatycznie. Twoja rola będzie więc sprowadzać się do wypełnienia formularza – tak jak do tej pory.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.