Kategorie
rodzina

Laboratorium Szalonego Naukowca. Eksperyment 2. Jajko w solance

Witajcie na drugim spotkaniu z Szalonymi Naukowcami! Ponieważ nadchodzi Wielkanoc i w każdym domu pojawi się dużo jajek, dziś proponujemy Wam doświadczenie z jajkiem w roli głównej!

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Witajcie na drugim spotkaniu z Szalonymi Naukowcami! Ponieważ nadchodzi Wielkanoc i w każdym domu pojawi się dużo jajek, dziś proponujemy Wam doświadczenie z jajkiem w roli głównej!

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

35 PLN

Książka, dzięki której poznasz zagadnienia związane z jedzeniem, snem, zabawą, odpieluchowaniem, bezpieczną relacją oraz adaptacją w przedszkolu małego dziecka.

Kompleksowy poradnik, który musisz przeczytać!

Dziś będą nam potrzebne:

  • metalowa łyżka,
  • sól,
  • wysokie, przezroczyste naczynie, np. wazon lub duża szklanka,
  • surowe jajko (może być pomalowane, ale nie może być ugotowane!),
  •  dzbanek z wodą.

Do przezroczystego naczynia nalej wodę do mniej więcej połowy jego wysokości.

Do naczynia z wodą delikatnie włóż jajko. Uważaj, żeby się nie rozbiło! Zobacz, co dzieje się z jajkiem? Pływa czy tonie? Jajko opadło na dół naczynia, zatonęło.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Pomagając sobie łyżką wyjmij jajko z wody i odłóż tak, żeby się nie stłukło. Wsyp 10-15 łyżek soli i dobrze zamieszaj.

Po wymieszaniu wody z solą znowu włóż do niej jajko i zobacz, co się z nim dzieje. Taka bardzo słona woda nazywa się solanką, a jajko pływa na jej powierzchni.

Znowu wyjmij jajko i bardzo delikatnie (najlepiej po ściance) dolej wody do pełna. Chodzi o to, żeby ta nowa, niesolona woda, nie zmieszała się ze słoną wodą z dna.

Teraz ostrożnie włóż jajko do wody – uważaj, żeby nie zamieszać płynu w szklance, bo na dole jest słona woda, a na górze słodka – choć nie widzimy różnicy, to jajko powinno ją nam pokazać.

Co się dzieje z jajkiem? Czy dopłynęło na dno? Jajko powinno zostać mniej więcej w połowie szklanki – na powierzchni słonej wody.

A jako zabawę dodatkową, nienaukową, proponujemy rysowanie palcem wzorków (np. tych, które planujemy malować na pisankach) na stole przy użyciu rozsypanej w czasie doświadczenia soli.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Wychowanie w duchu prostoty
35,10 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN

Wyjaśnienie Szalonych Naukowców dla trochę starszych:
Normalnie jajka toną, gdy włożymy je do wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. Na końcu jajko pływa w środku wysokości szklanki, bo woda ma mniejszą gęstość niż solanka, więc zalega grubą warstwą na jej wierzchu. Jajko ma gęstość większą niż woda, lecz mniejszą niż solanka. Tonie przez warstwę wody, ale osiada na górze solanki.

To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.

Autor/ka: Małgorzata Wojnar

Eksperymentuje z dziećmi w klubie Szalonych Naukowców. Szaleni Naukowcy organizują warsztaty naukowe w szkołach i przedszkolach oraz uatrakcyjniają pokazami naukowymi urodziny dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat.
"Naszą misją jest rozbudzanie wyobraźni i ciekawości dzieci. Łącząc rozrywkę z edukacją, wyjaśniamy prawa i zjawiska przyrody oraz tajemnice nauki. W czasie zajęć pokazujemy Dzieciom, że każdego dnia stykają się z niesamowitymi odkryciami praw przyrody i że każdy może być badaczem."


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *