Kategorie
Polecamy

Jak skutecznie zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania?

Specjaliści zwracają uwagę na to, że dostępność wysoko przetworzonych produktów utrudnia uczenie dzieci prawidłowego sposobu odżywiania się. Popularne przekąski są smaczne, wyglądają atrakcyjnie, ale rzadko kiedy zawierają niezbędne składniki odżywcze. Skuteczne zachęcanie do zdrowego odżywiania wymaga nie lada determinacji. Czy istnieją sposoby na to, by już od najmłodszych lat wprowadzać dzieci w świat prawidłowego żywienia?

Miłość do smaków

Im więcej smaków poznamy jeszcze w dzieciństwie tym większa jest szansa na to, że jako dorośli otwarci będziemy na eksperymentowanie w kuchni. Co za tym idzie, nasze menu należeć będzie do urozmaiconych, a bogaty jadłospis to z kolei bardziej różnorodne składniki odżywcze, które wraz z pożywieniem trafią na nasze talerze. Nie bójmy się więc wprowadzać do dziecięcego menu jak najwięcej wariacji znanych dań, uchodzących za dobre dla dzieci. Pełne nietuzinkowych propozycji cateringi dietetyczne mogą być tutaj kopalnią pomysłów. Tak wiele ciekawych pozycji wyczarować można z, wydawałoby się, pospolitych produktów. Dzieci przepadają za daniami kolorowymi i smacznymi. Co więc zrobić? Przykładowo zwykłą kaszkę łatwo zamienić można w kolorowe danie z owocami i galaretką bez cukru. Zamiast podać nudną wersję kaszki, wystarczy przezroczysty pucharek wypełnić od spodu owocami sezonowymi (np. jagodami, truskawkami, malinami). Następnie zalać je odrobiną kaszki, a pozostałą jej część wymieszać z owocową galaretką o smaku owoców czerwonych, przygotowaną z połowy opakowania w szklance wody. Powstanie różowa masa, którą wylewamy na spód. Można też wykorzystać resztkę masy galaretkowej jako polewę. Unikajmy monotonii i jałowych smaków – one nie zachęcają dziecka do eksplorowania kulinarnego świata.

Nawyki dzięki regularności

Regularność spożywania posiłków to jeden z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Nabyte w dzieciństwie nawyki potrafią determinować całe późniejsze funkcjonowanie osoby dorosłej. Jeśli więc dziecku wejdzie w krew, że śniadania, obiadu ani kolacji nie pomijamy, zmniejszamy prawdopodobieństwo późniejszych nieprawidłowych relacji z jedzeniem. Regularne odstępy czasu między posiłkami minimalizują również ryzyko nagłego spadku poziomu cukru we krwi, a więc napadu wilczego głodu i niekontrolowanego sięgania po słodkie przekąski — a są one o tyle niebezpieczne, że dzieci wprost kochają słodki smak i trudno się im mu oprzeć. Regularność posiłków utrzymuje stan sytości i sprzyja również — przy zapewnieniu odpowiedniej dla wieku dziecka podaży kalorii — utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Wielu dorosłych narzeka na to, że jako dzieci nie byli nauczeni regularnego jedzenia i przełamują to dopiero jako dorośli, np. dzięki diecie pudełkowej, która opiera się zwykle na pięciu różnorodnych posiłkach w ciągu dnia. Tymczasem dobre nawyki zakorzenione w dzieciństwie, np. zjedzenie zbilansowanego drugiego śniadania lub podwieczorku zamiast sięgnięcia po batonika w przypływie głodu mogą spowodować, że dorosłe życie będzie wolne od przyswajania podstaw zdrowego odżywiania od początku.

Przykład idzie z góry

Dziecko jest znakomitym obserwatorem. Cały czas doskonale obserwuje otoczenie, powiela zachowania, naśladuje nas, dorosłych, a zwłaszcza rodziców. Dlatego też nie możemy pozwolić na to, by uczyć dziecko jednego, a samemu praktykować zupełnie co innego, czyli niezdrowy styl życia. Nawet najlepiej przygotowane, zbilansowane posiłki i najlepsze chęci nie wystarczą, jeśli sami nie będziemy świecić w tym zakresie przykładem. 

Dieta dla mam, tych świeżo upieczonych, ale też dla kobiet, które spodziewają się dziecka, powinna składać się z produktów jak najmniej przetworzonych. Starsze dzieci, które obserwują dorosłych rozsmakowanych w świeżych warzywach, owocach, zbożach, orzechach, nasionach czy roślinach strączkowych, mniej chętnie sięgają po przetworzone produkty ze sklepowych półek. Nie oczekujmy, że dzieci będą chciały odżywiać się zdrowo, jeśli sami spędzamy wieczory w otoczeniu chipsów, słonych paluszków i kolorowych napojów gazowanych. 

Pierwszym krokiem do tego, by rozbudzić w dzieciach miłość do smacznych i zdrowych kulinariów jest otwarcie przed nimi świata urozmaiconych dań. Warto pokazać maluchom, że zdrowe jedzenie może być i smaczne i kolorowe — po prostu zachęcające do jedzenia. Po drugie uczmy spożywania regularnych posiłków, co zminimalizuje ryzyko sięgania przez dziecko po niezdrowe przekąski. Po trzecie zaś, dawajmy zawsze dobry przykład!

Uwaga! Reklama do czytania

Kiedy dziecko nie chce jeść…

Książka o problemach z jedzeniem, dla dzieci (i nie tylko).

Odwiedź księgarnię Natuli.pl
Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.