Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| Jak słowa SUPER i EKSTRA wpływają na rozwój dziecka

Jak słowa SUPER i EKSTRA wpływają na rozwój dziecka

“Nie – co dajemy dziecku, a co ono przyswaja. Bo każdy gwałt i nadmiar to balast, każda jednostronność to możliwy błąd”.

Janusz Korczak

Według słownika słowo “super” oznacza: “doskonały, ekstra, świetny, czadowy, w dechę”. Tego określenia można użyć w stosunku do każdej sytuacji i osoby, pozbawiając je tym samym ich wyjątkowości, okazując entuzjastyczną zgodę i przeświadczenie, że zadanie uznaje się za zakończone, coś co nie podlega dyskusji ani dalszej pracy. Po prostu SUPER i po temacie. Czy jesteśmy obiektywni, używając tych słów? Czym zastąpić słowa “super” i “ekstra”, aby nasze komunikaty miały prawdziwą moc?

komunikacja-z-dzieckiem

– “Mamo, zobacz, narysowałem samochód” – podczas gdy na rysunku znajdują się kreska i dwie kropki, które w wyobraźni dziecka są właśnie samochodem.

– “Mamo, zobacz jak ładnie tańczę” – dziecko podskakuje energicznie, kopiąc powietrze, zapominając o muzyce, która nadaje tempa płynnej sambie, choć w rzeczywistości chodzi tu o dobrą zabawę.

Odpowiadając energicznym i entuzjastycznym “SUPER” tracimy szansę opisania sytuacji tak, by zaakcentować starania dziecka i pomóc mu zbudować realistyczny obraz samego siebie. A co, jeśli ten sam taniec i ten sam rysunek zostaną zaprezentowane podczas konkursu, który ukaże faktyczne umiejętności dziecka? W dziecku może się zrodzić rozczarowanie, poczucie krzywdy i zagubienia. “Przecież mama mówiła mi, że jestem super, najlepszy, doskonały! Są lepsi ode mnie”… I co wtedy?

Spróbujmy opisać, co widzimy, patrząc uważnie i odnosząc się do tego, co robi dziecko

Na widok obrazka:

– “Mamo, zobacz, narysowałem samochód”

– “Hm…Widzę na rysunku dwie kropki połączone jedną linią”.

– “Tak! W mojej wyobraźni tak właśnie wygląda samochód, trochę różni się od prawdziwego. Zaraz narysuję ich więcej”

Na widok tańca:

– “Mamo, zobacz jak ładnie tańczę”

– “Hm… Widzę jaka jesteś szczęśliwa, wykonując podskoki i pląsy”.

– “Tak, lubię tańczyć, dobrze się przy tym bawię, chciałabym kiedyś tańczyć w szkolnej grupie tanecznej, zapiszesz mnie?

Opisując to, co widzimy, sprawiamy, że dziecko doświadcza naszego zainteresowania, bardzo więc możliwe, ze zechce opowiedzieć o swoich emocjach i wyrazić swoje zdanie. Często też w takiej sytuacji dzieci doceniają same siebie, mówiąc: starałem się, byłem cierpliwy, bardzo się natrudziłem. Tak właśnie rodzi się stabilne poczucie własnej wartości. To znaczy dla dziecka dużo więcej, niż usłyszana od kogokolwiek pochwała “super, ekstra”.

Twoje dziecko jest wyjątkowe, dlatego traktuj je indywidualnie, dobierając słowa, które są mu bliskie i trafnie odnoszą się do jego osiągnięć. Choć ciężko być obiektywnym w stosunku do własnego dziecka, to właśnie wpłynie na budowanie jego mocnego zaufania do ciebie – i przede wszystkim – do siebie samego.

Więcej informacji na temat proponowanego sposobu komunikacji można znaleźć w książce “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber.

Foto


Agata Żulewska

Akredytowany doradca noszenia dzieci w chuście, autorka bloga jacien.pl i kreatywna animatorka zajęć dla dzieci. Od 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w charakterze wychowawcy mentora, wspierając ich samorozwój. Prywatnie: kocha życie.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.jacien.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

zdrowie
13 najczęstszych błędów w żywieniu dzieci (i jak ich unikać)

wychowanie
Dlaczego dzieci potrzebują edukacji seksualnej? (według WHO)

wychowanie
Zajęcia dodatkowe – realne potrzeby a wyścig szczurów? Cz. 2

POLECAMY
Camp Mazury! – wakacje bez tabletu w najbardziej zielonym rejonie Polski

wychowanie
Zajęcia dodatkowe – realne potrzeby a wyścig szczurów? Cz. 1

edukacja alternatywna
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego? Jedynie we współpracy ze swoim mózgiem!

wychowanie
Dlaczego dzieci dotykają miejsc intymnych i pokazują je innym?

wychowanie
Co to znaczy akceptować dziecko?

POLECAMY
Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na basen?

rodzina
Matko! Bądź dla siebie dobra