Kategorie
Rodzina

Jak urządzić pokój dziecka, by był funkcjonalny i pobudzał wyobraźnię?

Pokój dziecięcy powinien być bezpieczny i funkcjonalny, a dziecko powinno się w nim czuć swobodnie. Wspaniale, jeśli wystrój pokoju pobudza też wyobraźnię malucha. Radzimy, jak urządzić wnętrze dla dziecka, aby spełniało swoje najważniejsze funkcje, a przy tym inspirowało i dawało wiele radości dziecku.

pokoj-dzieciecy4

Funkcjonalność. Strefy aktywności

Urządzając pokój dziecięcy warto wydzielić kilka sfer i przemyśleć ich aranżację:

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

  • W sferze snu dziecko powinno przede wszystkim dobrze się wyspać oraz odpocząć. Pamiętajmy o wygodnym łóżku z dobrej jakości materacem. Wybór porządnego łóżka to inwestycja w zdrowy wypoczynek, dobre samopoczucie oraz prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Łóżko może być dopasowane do wieku dziecka lub bardziej uniwersalne, dzięki czemu będzie służyć dziecku na dłużej. W małych pokojach wykorzystać można łóżko piętrowe, a pod nim urządzić kącik do zabawy. Przy wyborze tego rozwiązania należy pamiętać o dobrym oświetleniu. Najlepszym będzie światło naturalne. Dodatkowo pod łóżkiem zamontować można lampkę ścienną lub postawić na skrzyni lampkę nocną.
  • W sferze zabawy zamieszkają ulubione zabawki dziecka. Aby zadbać o porządek, w tej części pokoju wykorzystać można komodę z szufladami, skrzynię na zabawki, regał lub pojemniki i koszyki. W większych pokojach mogą znaleźć się sofa, pufy i krzesełka dziecięce. Ciekawym dodatkiem w tej części pokoju jest konik na biegunach oraz wiszący fotel, który jest nie tylko szalenie wygodny, ale również może zastąpić huśtawkę podczas zimowych miesięcy.
    westwing
  • W sferze nauki pamiętajmy o ergonomicznych meblach. W przypadku starszego dziecka radzimy wybrać biurko i krzesło, które „rosną” wraz z nim. Takie meble są zazwyczaj regulowane. Miejsce nauki powinno być dobrze oświetlone. Najlepiej kiedy biurko jest usytuowane prostopadle do źródła promieni słonecznych, dzięki czemu najlepiej wykorzystamy naturalne oświetlenie. Lampka na biurko w przypadku dzieci praworęcznych powinna znajdować się po lewej stronie, w przypadku dzieci leworęcznych po prawej. Optymalna odległość źródła światła od punktu, który chcemy oświetlić nie powinna przekraczać 35 cm.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!
pokoj-dzieciecy1

Bezpieczeństwo. Z czym ma kontakt dziecko?

Przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepiej zdecydować się na meble drewniane, pokryte ekologicznymi farbami i lakierami. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby łóżko, krzesełka lub stół miały zabezpieczone ostre kanty. Należy pamiętać również o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych w pokoju i zasłonięciu dostępu do kaloryfera. Osłona grzejnika ochroni dziecko przed ostrymi elementami i przed bezpośrednim kontaktem z ciepłem. To również element, który może pomóc w stworzeniu ładnej dekoracji pasującej do stylu pomieszczenia. Warto się upewnić, że wszystkie elementy wyposażenia pokoju zrobione są z nieszkodliwych, najlepiej naturalnych materiałów (sofy i fotele z bawełnianej tapicerki, zabawki z drewna, wełny czy lnu).

pokoj-dzieciecy2

Wyobraźnia. Czym jeszcze może być pokój dziecięcy

Które dziecko nie marzyło o swoim zamku, własnym aucie, pociągu czy indiańskim namiocie? Niech aranżacja pokoju pozwoli na spełnienie dziecięcych pragnień, niech pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka! Do zabawy dziecko może użyć milutkiego koca, kolorowych poduszek o różnych kształtach. Pudełka czy skrzynia na zabawki to idealne akcesoria do stworzenia łodzi.

Ciekawym rozwiązaniem dla małych artystów jest pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową, po której można rysować kredą tak jak po zwykłej tablicy. Dodatkową zaletą farby tablicowej jest to, że jest ona magnetyczna. Innym, przenośnym, rozwiązaniem jest zakup dziecięcej tablicy szkolnej lub tablicy magnetycznej, na której dziecko przy pomocy kolorowych magnesów może przyczepiać swoje dzieła i ulubione zdjęcia.

Urządzając pokój dziecięcy nie zapomnijmy o opinii samego dziecka. Jest to jego miejsce, w którym maluch powinien czuć się bezpiecznie i radośnie. Pamiętajmy o jego ulubionych kolorach, zainteresowaniach oraz zabawkach. W dobrze zaaranżowanym pokoju dziecko znajdzie miejsce na odpoczynek, naukę i oczywiście zabawę.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Jak urządzić pokój dziecka, by był funkcjonalny i pobudzał wyobraźnię?”

Pokoik synka mamy bardzo mały, dlatego ciężko było mi wydzielić jakiekolwiek strefy. Udało nam się kupić bardzo fajne, zgrabne łóżko w Youko z wysuwaną szufladą. Jest to duże ułatwienie, bo można spokojnie zmieścić tam pościel czy nawet jakieś inne rzeczy. No i najważniejsze że jest wykonane z drewna litowego. Bardzo zależało nam na jakości, żeby nie kupować byle czego dla dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.