Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| Jak znaleźć pomysł na pokój dziecka

Jak znaleźć pomysł na pokój dziecka

Z wielką bolączką obserwuję pokoiki dzieci. Cały dom lub mieszkanie przemyślane, a pokój dziecka urządzony po macoszemu. Czasami mam okazję zapytać mamy dlaczego właśnie tak, najczęstsze odpowiedzi to “brak czasu” i obawa przed dużymi wydatkami… To nieprawda! Urządzenie pokoju dla małego dziecka nie musi być czasochłonne ani kosztowne, wystarczy fajny pomysł. Jeśli go nie macie, poradźcie się projektanta. Nie trzeba zamawiać całego projektu wykonawczego, wystarczy koncepcja. Wielu z projektantów ma także w ofercie tzw. konsultacje, w ramach których podpowie gdzie najlepiej postawić łóżeczko, gdzie szafę, gdzie można kupić oryginalny dywanik czy lampę, jak wygospodarować kącik do zabawy – to usługa „na każdą kieszeń”, która oszczędzi też sporo czasu potrzebnego na samodzielne wyszukiwanie pasujących dodatków. Warto wybrać projektanta, który specjalizuje się w pokojach dla dzieci. Tak, są i tacy!

Oto kilka wskazówek jak urządzić pokój oraz (a może: przede wszystkim) jakich błędów nie popełnić:

1. Pokój “na wyrost”

Na początku maluszek faktycznie nie potrzebuje własnego pokoju, samo łóżeczko to wystarczająca, ogromna przestrzeń a dziecku nie trzeba więcej niż głos i dotyk mamy. Niektórzy wybierają wspólne spanie, są także inne rozwiązania, które umożliwiają przebywanie z mamą także w nocy. Przykłady:


buymodernbaby.comgreen-lullaby.com; babylonia.pl; luxlux.pl; babybjorn.compinterest.com

Poza łóżeczkiem dziecku może przydać się również jakiś mobil (karuzelka) do obserwowania.

Dopiero gdy dziecko ma 1,5-2 lata, doceni własny pokój. Będzie pomału rozumieć, że jest to przestrzeń tylko dla niego, z dobrze znanymi zabawkami i przytulankami oraz miejscem do spania. Niektórzy rodzice zaczynają wtedy przygotowywać pokój dla dziecka, które oczywiście nadal najchętniej bawi się i przebywa w bliskim otoczeniu domowników. Błędem popełnianym na tym etapie jest myślenie, że dziecko będzie od tej pory bawić się tylko w swoim pokoju.

Osobne strefy

Stolik i krzesełko dopasowane do wzrostu dziecka to wspaniałe miejsce do prac twórczych: plastelina, farby, kredki itp. Nie skazujmy jednak malucha na samotne posiłki przy tym stoliku. Są specjalne krzesła, na których dziecko może siedzieć przy dużym stole i uczestniczyć we wspólnych posiłkach. Każdy maluch ucieszy się z wygospodarowanego w pokoju dziennym kącika z zabawkami, książkami, klockami oraz z przyborami plastycznymi. Przykłady:


babymama.pl; kidek-humana.blogspot.com; scandinavianbaby.pl; .bobomarket.pl

Więcej o krzesełkach i samodzielnym jedzeniu:Dziecko je samo, czyli gadżety ułatwiające samodzielne jedzenie.

Wielkie meble dla małych ludzi

Około drugiego, trzeciego roku życia przychodzi moment zmiany łóżeczka na większe, do spania. Wyobraźmy sobie, że dziecko dotychczas spało i przebywało w łóżeczku 120×60 cm, a teraz ma mieć przestrzeń 200×90 cm (tym wieku może mierzyć około 90 cm). Przełożenie dziecka do łóżka o takich rozmiarach może spowodować pogorszenie się komfortu spania i utratę poczucia bezpieczeństwa, którego maluch nadal bardzo potrzebuje. Dlatego warto wybrać łóżeczko mniejsze, rosnące razem z dzieckiem. Dziecko nie odczuje wtedy wielkiej zmiany, a w pokoju zostanie więcej miejsca do zabawy, którą dzieci przecież lubą najbardziej. Przykłady:


ikea.commukakiandfriends.plbavi.pl

Piękny = Drogi

Wszyscy uważają, że ciekawe urządzenie tego rodzaju pokoju wymaga wygranej w totka. A to właśnie w dziecięcym pokoju najłatwiej stworzyć coś niepowtarzalnego, niekoniecznie nadwyrężając domowy budżet. Dzieciom nie zależy na designerskich, kosztownych meblach. Jeśli nas stać, wspaniale, ale możemy sami wymyślić coś oryginalnego: na przykład wyszperać jakiś ciekawy mebel na aukcji i nadać mu drugie życie. Warto jednak w obu przypadkach pamiętać, że pokój dziecka to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie i jeden, maksymalnie dwa oryginalne meble w zupełności wystarczą. Dwa istotne przedmioty nie powinny ze sobą rywalizować, wręcz przeciwnie, musimy stworzyć dla nich odpowiednie tło, by je wyeksponować. Wykorzystajmy meble, które są w rodzinie, nawet szafę po babci, która nada pokoikowi oryginalny retro styl. Można też wzmocnić działanie mebli dobierając odpowiednie dodatki. Można je uzupełniać w dłuższym okresie czasu, co pozwoli na rozłożenie kosztów. Można też zastosować tańsze a wcale nie gorsze zamienniki , na przykład zamiast drogiej lampy – papierowy lampion, który daje piękne światło. Przykłady:


kenziepoo.comladnebebe.pl

Różowe księżniczki i czerwone auta

Naklejka na ścianę zmieni wnętrze w prosty i szybki sposób. Nie zawsze musi to być jednak różowa księżniczka czy czerwony samochód. Poszukajmy inspiracji w zainteresowaniach dzieci. Wpisując słowa klucze na portalach oferujących naklejki ścienne można znaleźć zaskakujące i ciekawe wzory. Nie przesadzajmy też z kolorami. W pokoju jest wiele zabawek, zazwyczaj wystarczająco kolorowych.

Mam nadzieję że udało mi się Was przekonać do tego, że urządzanie pokoju dziecięcego może być wspaniałą zabawą. Warto odważyć się na wyjście poza typowy standard i spróbować stworzyć dziecku wyjątkową przestrzeń, dostosowaną do jego potrzeb i zainteresowań. Pamiętajcie o najważniejszej zasadzie – to dziecko jest przewodnikiem w tej zabawie, to ono ma swój pokój lubić.


Agnieszka Zielińska-Chmura

Absolwentka Architektury na Politechnice Poznańskiej. Właścicielka firmy projektowej muka-studio (www.muka-studio.pl), projektantka mukaków (www.mukaki.pl) oraz sklepu z wyposażeniem dla dzieci (www.mukakiandfriends.pl).
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.muka-studio.pl/




Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

7 “metod wychowawczych”, których warto unikać w relacji z dzieckiem

15 wartości, które podnoszą jakość rodzinnego życia

Książka na Dzień Ojca? Być mężem i ojcem (fragment książki Jespera Juula)

Przejdz do: