| Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

Może się wydawać, że zrobienie dziecku urodzin z materiałów, które posiadamy w domu, jest niemożliwe. Wielu rodziców jednak się przekonało, że urodziny z wykorzystaniem prostych i codziennych przedmiotów są nie tylko tańsze, ale przede wszystkim pomysłowe – rozwijają kreatywność i angażują w zabawę wszystkich gości.

By domowe urodziny były udane, należy znaleźć motyw przewodni zabawy.

Znamy własne dzieci i wiemy w co się lubią bawić – to właściwy trop do znalezienia pomysłu na przyjęcie. Piraci, Indianie, naukowcy czy kucharze to tylko kilka tematów, z którymi wszyscy rodzice mogą sobie świetnie poradzić.

Weźmy jako przykład Piratów.

Przede wszystkim trzeba stworzyć listę pomysłów i materiałów niezbędnych do zorganizowania zabaw i konkursów. Weźmy kartkę papieru i wypiszmy z czym nam się kojarzą piraci, co robią, jakie są ich ulubione dania, jak się ubierają, a nawet jak walczą. Na podstawie tego opisu dobierzmy zabawy. Na pytanie „co robią?” możemy na przykład odpowiedzieć, że łupią, pływają, walczą, strzelają z armat itp.

Następny krok to wybranie z danego hasła jednego lub dwóch elementów, do których możemy przygotować materiały. Gdy mamy w domu małego „rozbójnika”, który uwielbia strzelać, wówczas nic prostszego, jak dać mu chwilę radości i przygotować małą strzelnicę. Jak to zrobić? Najpierw wspólnie z naszym mistrzem strzelania należy przygotować tarczę (kartka papieru, kredki, pisaki). Rysujemy wspólnie koła od większego do mniejszego lub na dużym arkuszu papieru rysujemy kilka kółek z różnymi kolorami (ta forma jest lepsza i bardziej twórcza). Ważne oczywiście są powierzchnie, którymi dysponujemy. Kartkę możemy powiesić lub przykleić na drzwiach (o ile nie są z szybą) albo ścianie. Po ustaleniu odległości, z której piraci będą “strzelać” kładziemy przed nimi kilka piłeczek do rzucania w tarczę. Rodzic może być sędzią i zapisywać punkty na kartce. Jeśli w domu mamy komputer i drukarkę, możemy przygotować „Dyplom prawdziwego pirata”.

Możemy również zrobić nakładki na oko pirata (niekoniecznie tylko czarne– każde dziecko może mieć inny kolor, więc każdy pirat będzie się inaczej nazywał lub imiona będą pochodnymi nazwy koloru). Z papieru możemy zrobić czapki pirackie, a z bibuły i folii aluminiowej szable i pełne stroje. Balony mogą posłużyć jako przeciwnicy w walce. Papier i kredki mogą się przydać do zorganizowania konkursu rysunkowego na najpiękniejszy lub najgroźniejszy okręt.

Przy organizacji urodzin najważniejsze jest spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń i przedmioty domowego użytku pod innym niż na co dzień kątem. Każda rzecz może się nadawać do zabawy, należy tylko zmienić jej przeznaczenie i użyć po nowemu.

Domowe urodziny są nie tylko tanie – są także wykorzystaniem kreatywnego potencjału rodziców i samych dzieci.

Przyjęcie tematyczne jest ciekawą alternatywą dla masowych imprez organizowanych w kulkolandach czy klubach maluszków, w których dzieci bawiące się samodzielnie lub z animatorką nie mają warunków do wykorzystania swojej dziecięcej fantazji.

Foto


Andrzej Szczerba

Aktor, wokalista, konferansjer, kabareciarz, animator, scenarzysta, po prostu twórczy gość. Od 2000 r. pracuje z dziećmi. Jeden z dwóch filarów projektu „Zygzaki” który rozwija i angażuje społecznie. Tworzy koncepcje, buduje projekty, realizuje zlecenia agencji i bezpośrednich klientów, prowadzi szkolenia, koordynuje projekty własne i na zlecenia.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.zygzaki.com.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Przy tej ilości stosowanych pestycydów w 2025 roku co drugie dziecko będzie miało autyzm

Pozwólmy dzieciom na swobodną zabawę w szkole!

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: