Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jakie są najlepsze ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci?

Czy znasz ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci? W jaki sposób mogą one wpłynąć na Twoją pociechę? Sprawdź, w jaki sposób możesz pomóc swojego dziecku w ukojeniu stresu i nerwów.

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – dlaczego warto je praktykować?

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci to znakomity pomysł zarówno dla maluchów, jak i nawet nastolatków. Oczywiście takie ćwiczenia nie muszą być ani skomplikowane, ani też poważne, choć ich rola jest naprawdę istotna. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci pozwalają na łagodzenie stresu u dziecka, a także odpoczynek, który jest przecież niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia.

Rodzice w żadnym wypadku nie powinni bagatelizować stresu dziecka, nierzadko bowiem powody błahe dla dorosłego, dla malucha nabierają śmiertelnej wagi. Jeżeli Twoja pociecha już od najmłodszych lat nauczy się panować nad stresem i radzić sobie w trudnych chwilach, o wiele łatwiej będzie mogła uporać się ze stresującymi sytuacjami w przyszłości. Ćwiczenia relaksacyjne pozwolą również odwrócić uwagę dziecka od problemów, z którymi może się borykać.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci mają całą masę zalet – i to nie tylko z uwagi na swój korzystny wpływ na maluchy. Do ćwiczeń relaksacyjnych nie potrzebujesz niemal żadnego sprzętu, a to, co może okazać się niezbędne, na pewno znajdziesz w domu. Koniecznie zadbaj o odpowiednie warunki do ćwiczeń – niektóre dzieci wolą ciszę, inne natomiast preferują kojącą muzykę relaksacyjną.

Jakie ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci?

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń relaksacyjnych dla dorosłych, także u dzieci kluczową rolę pełnią ćwiczenia oddechowe. Ich dodatkową zaletą jest to, że można je wykonywać dosłownie wszędzie. Są bardzo proste, a zarazem skuteczne – warto w tym miejscu wspomnieć, że stres często objawia się właśnie przyspieszonym oddechem.

Najłatwiejsze ćwiczenia oddechowe dla dzieci sprowadzają się do powolnego wdychania i wydychania powietrza. Możesz powtarzać je z dzieckiem codzienne przed snem. Inne proste ćwiczenia oddechowe to np. leżenie tyłem z pluszakiem na brzuchu – zadaniem dziecka jest oddychanie w taki sposób, aby pluszak unosił się i opadał.

Ćwiczenia relaksacyjne zawsze są w jakiś sposób związane z technikami oddechowymi, dzięki czemu uspokoisz nerwy swojej pociechy. Inne bardzo polecane ćwiczenia oddechowe to np.:

  • dziecko powinno upodobnić się do leniwego kota. Niech szeroko ziewa, miauczy i robi ćwiczenie znane jako „koci grzbiet”. Dodatkowo niech przeciąga się w taki sposób, aby rozciągać plecy, nogi oraz ręce, niech dziecko najpierw przez 10 sekund udaje, że jest lekkim piórkiem, które unosi się w powietrzu, po tym czasie natomiast zastyga w bezruchu niczym posąg. Po kolejnych 10 sekundach znów staje się piórkiem,
  • jeżeli jeden z rodziców uprawia jakieś techniki relaksacyjne jak np. joga, może zaangażować dziecko do swojej sesji. Oczywiście powinna być ona krótsza i dostosowana do wieku pociechy, jednak to znakomita forma relaksu, ale i rozrywki i zabawy dla całej rodziny.

Więcej ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci oraz praktyk mindfulness znajdziesz na portalu Naturalnie o Zdrowiu.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.