| Dobra dieta – najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka

Dobra dieta – najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka

„Jesteś tym, co jesz” głosi znane porzekadło. Jego prawdziwości dowodzą naukowe odkrycia ostatnich dziesięcioleci. Lekarze i dietetycy biją na alarm, ponieważ większość współczesnych chorób cywilizacyjnych – od otyłości, po nowotwory – spowodowana jest właśnie błędami żywieniowymi.

Jemy w pośpiechu, nieregularnie, bez troski o jakość spożywanych produktów. Niestety, w ten sam sposób karmimy swoje dzieci. W najlepszej wierze kupujemy pełne cukru płatki śniadaniowe, bo – zgodnie z zapewnieniami producenta – są pełne witamin i minerałów, a malec je z apetytem. Wręczamy kieszonkowe na drugie śniadanie, nie wnikając w asortyment szkolnego sklepiku. Chwalimy swoją pociechę, gdy zje na obiad dwa kotlety, bo przecież rośnie. Taka dieta to prosta droga do nadwagi, cukrzycy, anoreksji, nie wspominając o wadzie postawy czy problemach z koncentracją w czasie nauki.

Jak powinno prawidłowo odżywiać się dziecko? Tak samo jak dorosły, czyli zgodnie z zasadami ujętymi w piramidzie zdrowego żywienia – tej dla dzieci i młodzieży. Mały człowiek musi codziennie zjeść pięć niedużych posiłków (ich wartość energetyczną należy ustalić w oparciu o takie dane, jak wiek dziecka, jego wzrost, masa ciała, poziom aktywności). Ich podstawę powinny stanowić warzywa i owoce. Spośród wyrobów zbożowych najlepiej wybierać pełnoziarniste. Należy dbać o odpowiednią podaż produktów mlecznych, rezygnując z tych dosładzanych i wysokoprzetworzonych. W jadłospisie nie może też zabraknąć źródeł białka (chude mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe), ale tłuszcze zwierzęce trzeba zastępować roślinnymi.

Z diety małego człowieka powinny zniknąć słodkie napoje, słodycze na bazie cukru i utwardzanych tłuszczów. W zamian warto dawać dziecku orzechy, suszone owoce, zbożowe ciastka własnego wyrobu. Dania typu fast food bezwzględnie należy zastąpić obiadami domowymi. W Łodzi czy w mazurskiej wsi dziecko musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności na świeżym powietrzu. Powinna ona stanowić priorytet w stosunku do czasu spędzonego przed komputerem. Wdrożenie powyższych zasad wymaga od rodziców nieco wysiłku. To jednak najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka, bo jego dieta wpłynie na jakość dorosłego życia.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.