Kategorie
Problemy zdrowotne Zdrowie

Katar – leczenie i wsparcie dziecka domowymi sposobami

Katar to powszechna dolegliwość, która dotyka ludzi w każdym wieku, jednak to właśnie u dzieci jest ona najbardziej uciążliwa. Najmłodsi nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchiwać nosa, a wydzielina często spływa po tylnej ścianie gardła, doprowadzając do zapalenia ucha środkowego lub oskrzeli. Przedstawiamy domowe sposoby na katar.

O tym, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony – siedem dni, słyszał pewnie każdy z nas. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy podejmować żadnych prób łagodzenia dokuczliwych dolegliwości. Co jest przyczyną kataru? Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru wydzieliny z nosa?

Katar, czyli nieżyt nosa – co o nim wiemy?

Nieżyt nosa, potocznie nazywany katarem, to zapalenie błony śluzowej nosa, które objawia się wytwarzaniem nadmiernej ilości wydzieliny. W zależności od przyczyny kataru, wydzielina ta może przybierać różną postać – od bezbarwnej i wodnistej aż po bardzo gęstą i żółtą, a nawet zieloną. Diagnozę bardzo trudno jest jednak postawić na podstawie samego wyglądu wydzieliny, dlatego specjalista bierze pod uwagę także inne towarzyszące katarowi objawy.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zapalenie błony śluzowej nosa – przyczyny i objawy kataru

Do najczęstszych przyczyn kataru możemy zaliczyć infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych (przede wszystkim zakażenie rhinowirusami, rzadziej koronawirusami i adenowirusami), infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych oraz alergie. W przypadku alergicznego nieżytu nosa oraz zakażenia wirusami, wydzielina najczęściej jest wodnista, natomiast w przebiegu zakażeń bakteryjnych zwykle jest gęsta i żółto-zielona.

Leczenie nieżytu nosa – o czym warto pamiętać?

Leczenie zapalenia błony śluzowej nosa możemy podzielić na leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości (najczęściej w przebiegu infekcji wirusowych), oraz leczenie przyczynowe, jeśli u dziecka zdiagnozowana została infekcja bakteryjna lub alergiczny nieżyt nosa. Domowe sposoby na katar, które niżej przedstawimy, sprawdzą się przede wszystkim w leczeniu objawowym – w pozostałych przypadkach niezbędne może się okazać włączenie antybiotyku, leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Domowe sposoby na katar – oczyszczanie nosa

Jeśli sami mamy katar, bez zastanowienia sięgamy po chusteczkę higieniczną – dzieci natomiast, zwłaszcza te najmłodsze, nie potrafią jeszcze samodzielnie oczyszczać nosa, dlatego potrzebują naszej pomocy. Możemy użyć kupionej w aptece niewielkiej gruszki, jednak w usuwaniu wydzieliny z nosa dużo lepiej sprawdzi się aspirator elektryczny lub aspirator podłączany do odkurzacza. Przed odciąganiem wydzieliny z nosa warto ją nieco rozrzedzić, wykorzystując do tego celu spray z wodą morską lub sól fizjologiczną.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Inhalacje i nebulizacje na obrzęk błony śluzowej nosa

Aby zmniejszyć uczucie zatkanego nosa, warto wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej lub – jeśli wydzielina z nosa jest bardzo gęsta – z soli hipertonicznej. Będziemy potrzebować nebulizatora, czyli inhalatora do nebulizacji, który umożliwia podawanie roztworu soli (lub innych, przepisanych przez lekarza leków) w postaci rozpylonej mgiełki bezpośrednio do dróg oddechowych.

Domowe sposoby na zatkany nos – nawilżanie powietrza

Suche powietrze sprawia, że śluzówka nosa i gardła wysusza się w ekspresowym tempie. Taki stan rzeczy, wbrew pozorom, może jeszcze bardziej zaostrzyć objawy nieżytu nosa. Właśnie dlatego jednym z najczęściej wybieranych sposobów na katar jest nawilżanie powietrza (najlepiej za pomocą specjalnego nawilżacza), ale też obniżenie temperatury w mieszkaniu oraz częste wietrzenie.

Leczenie kataru – nawodnienie

W walce z katarem nie możemy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Małe dzieci bardzo często nie odczuwają wzmożonego pragnienia, dlatego warto często podsuwać im niewielkie ilości płynów. Najlepiej sprawdzi się woda niegazowana, choć możemy podawać również słabe napary ziołowe. Jeśli karmimy piersią, przystawiajmy dziecko jak najczęściej – mleko mamy to najlepszy lek na infekcje!

Naturalne sposoby na zatkany nos – leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne są bardzo skutecznym i bezpiecznym sposobem łagodzenia wielu dolegliwości – także tych towarzyszących nieżytowi nosa. Co ważne, mogą być one stosowane już u najmłodszych dzieci. Przed rozpoczęciem leczenia homeopatycznego warto jednak skonsultować się z homeopatą, który na podstawie występujących objawów dobierze odpowiedni lek.

Leczenie kataru – spacery

Większość rodziców boi się wychodzić ze swoim dzieckiem na spacer, gdy tylko pojawią się u niego objawy nieżytu nosa. Nic bardziej mylnego! Jeśli katarowi nie towarzyszy żaden niepokojący symptom (gorączka, ból gardła, uczucie ogólnego rozbicia czy ból mięśni), nie należy rezygnować z krótkich spacerów. Chłodne powietrze świetnie obkurcza błonę śluzową nosa, ułatwiając tym samym usuwanie zalegającej wydzieliny.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Katar – kiedy do lekarza?

Domowe sposoby na katar zwykle są skuteczne w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli katarowi u dziecka towarzyszy gorączka, kaszel, ból głowy czy gardła, lub – mimo braku innych objawów – sam nieżyt nosa utrzymuje się dłużej niż cztery dni, wybierzmy się do lekarza.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.