Grypa żołądkowa, grypa jelitowa i jelitówka to potoczne określenia nieżytu żołądkowo-jelitowego. Infekcja ta jest wyjątkowo uciążliwa i może dopaść każdego – także kobiety w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę żołądkową w ciąży.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Grypa żołądkowa w ciąży – co ją wywołuje?
Wbrew powszechnej opinii, przyczyną rozwoju grypy żołądkowej nie jest zakażenie wirusem grypy – odpowiedzialne za to są głównie rotawirusy grupy A, a w niektórych wypadkach także adenowirusy i norowirusy. Grypa żołądkowa w ciąży przenoszona jest drogą pokarmową i kropelkową, dlatego o zakażenie nietrudno – wystarczy, że będziemy przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, a najprawdopodobniej wkrótce także u siebie zaobserwujemy niepokojące objawy. Największe ryzyko zakażenia wirusem przypada na okres jesienno-zimowy i zimowo-wiosenny.
Objawy
Okres wylęgania wirusa wynosi zaledwie od 1 do 2 dni, dlatego objawy grypy żołądkowej pojawiają się bardzo szybko. Do najczęstszych z nich należy biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha (żołądka i jelit), wysoka gorączka oraz uczucie ogólnego rozbicia. W większości przypadków powyższe objawy grypy żołądkowej w ciągu kilku dni wygasają samoistnie, gdy wszystkie zainfekowane komórki śluzówki jelita zostaną złuszczone i wydalone. Nie oznacza to jednak, że w przebiegu grypy żołądkowej w ciąży nie powinniśmy podejmować żadnych działań.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Czy grypa żołądkowa w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?
Samo zakażenie wirusem wywołującym grypę żołądkową w ciąży wiąże się z większym niż zwykle ryzykiem porodu przedwczesnego, poronienia, przedwczesnego pęknięcia wód płodowych, obumarcia płodu lub ograniczenia wzrostu. Sytuacje te należą jednak do rzadkości, a grypa żołądkowa w ciąży w zdecydowanej większości wypadków nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka. Natomiast problemem mogą być konsekwencje jelitówki. Pamiętajmy, że infekcja ta objawia się częstymi wymiotami i biegunką, które w bardzo krótkim czasie mogą prowadzić do odwodnienia. Stan ten jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nim uchronić.
Jak ją leczyć? Co jeść w czasie choroby?
Podstawą leczenia grypy żołądkowej w czasie ciąży jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów (najlepiej wody niegazowanej z dodatkiem elektrolitów, które możemy kupić w aptece). Jeśli nie mamy apetytu, na kilka godzin (ale nie dłużej!) możemy zrezygnować z jedzenia, a później sięgać po lekkostrawne dania (takie jak kisiel, kasza manna czy wywar warzywny z ryżem). Świetnym wsparciem dla układu pokarmowego będą bezpieczne w ciąży probiotyki, czyli żywe kultury bakterii i drożdży odbudowujące mikroflorę jelit. Pamiętajmy również, że dolegliwości ustąpią szybciej, jeśli nasz organizm będzie miał szansę się zregenerować, dlatego starajmy się dużo odpoczywać. W przypadku utrzymywania się wysokiej temperatury sięgnijmy po leki przeciwgorączkowe (bezpieczne dla kobiet w ciąży są przede wszystkim leki zawierające paracetamol), a także leki homeopatyczne.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Kiedy do lekarza?
Choć grypa żołądkowa w ciąży najczęściej samoistnie mija po kilku dniach, istnieją sytuacje, w których niezbędna może się okazać wizyta u lekarza. Jeśli przez kilkanaście godzin nie jesteśmy w stanie zatrzymać w organizmie żadnej ilości przyjmowanych płynów, nie potrafimy obniżyć gorączki lub zaobserwujemy u siebie objawy odwodnienia (zawroty i bóle głowy, wzmożone pragnienie, suchą skórę, usta lub język), koniecznie udajmy się do lekarza lub bezpośrednio na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Może się okazać, że niezbędne będzie podanie kroplówki nawadniającej.
Czy przed grypą żołądkową w ciąży można się uchronić?
Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć – zwłaszcza w ciąży, gdy lista leków, po które możemy sięgnąć, jest znacznie krótsza. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, powinnyśmy przede wszystkim unikać kontaktu z osobami chorymi oraz przestrzegać zasad higieny osobistej – bardzo ważne jest częste mycie rąk (zwłaszcza po skorzystaniu z toalety czy przed przygotowaniem posiłku), owoców i warzyw. Nie pijmy wody z nieznanego źródła, dbajmy o czystość w kuchni i łazience. Oczywiście może się okazać, że mimo naszych starań i tak nie uchronimy się przed zakażeniem wirusem wywołującym grypę żołądkową w ciąży. Jeśli tak się stanie, dbajmy o siebie i próbujmy łagodzić dokuczliwe dolegliwości. Pamiętajmy również, że grypa żołądkowa w ciąży naprawdę nie należy do rzadkości i najczęściej nie wiąże się z żadnym zagrożeniem ani dla mamy, ani dla dziecka.