100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Khan Academy: edukacja przyszłości – za darmo, dla wszystkich, na wysokim poziomie

Khan Academy: edukacja przyszłości – za darmo, dla wszystkich, na wysokim poziomie

Na jakość publicznej oświaty narzekają praktycznie wszyscy. Niewielu jednak wie, że istnieją bardzo proste narzędzia, które można wykorzystać w praktyce, by znacząco zmienić tę sytuację. Znacie Khan Academy? To edukacyjna organizacja non-profit, która rozwiązuje problemy wbudowane w obecny model oświaty.

Współczesnej szkole można zarzucić wiele

Że opiera się na przestarzałym systemie wymyślonym 100 lat temu. Że w czasach, gdy coraz więcej wiemy o tym, w jaki sposób uczy się mózg i jak przetwarza informacje, szkoły wciąż dzielą dzieci na grupy wiekowe, ucząc je tego samego, w tym samym czasie i miejscu. Produkujemy absolwentów szkół nijako taśmowo, z podobnym zasobem książkowej wiedzy, którą trudno potem wykorzystać w praktyce – bo tego w szkole nikt nie uczy. Uśredniamy, zamiast dawać dzieciom przestrzeń do indywidualnego rozwoju własnych pasji. Mówimy im czego warto się uczyć, a czym nie powinni zaprzątać sobie głowy.
A fakty są takie: mózg uczy się lepiej, gdy może poznawać zjawiska ze sobą połączone, nie rozłączne segmenty. Wiedza to żywy, wciąż zmieniający się organizm – odkrywanie nowych powiązań między zjawiskami, badanie ich, patrzenie na nie z innej perspektywy. Dodatkowo nieefektywność systemu pracy szkolnej obnażają badania – w czasie 45 minutowej lekcji mózg dziecka może utrzymać koncentrację nie dłużej niż przez 5-10 minut.

Mr Khan

Wszystkie te zjawiska dokładnie rozumie Salman Khan, absolwent prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology, który po ukończeniu studiów zaczął udzielać korepetycji z matematyki swoim krewnym i przyjaciołom, wykorzystując do tego kanał YouTube. Popularność jego filmików sprawiła, że kilka lat później Khan odszedł z etatowej pracy i w całości poświęcił się edukacji, której przyświecała prosta idea: ma być za darmo, ale na wysokim poziomie, z dostępem dla wszystkich i wszędzie. W ten sposób postała Khan Academy.

Na czym to polega?

  1. Na publikowaniu krótkich filmików dotyczących konkretnych zagadnień. Filmów jest już kilkaset tysięcy, a ich liczba stale się zwiększa. To, co odróżnia je od tradycyjnej lekcji to fakt, że są krótkie i można odtwarzać je w dowolnym miejscu o wybranej porze. Bez ograniczeń.
  2. Na ćwiczeniach, które zachęcają do samodzielnego podróżowania po Mapie Wiedzy. Ćwiczenia są utrwaleniem wiedzy z filmików i pomagają opanować materiał, który kogoś interesuje (w tradycyjnym systemie edukacji musiałby poczekać kilka lat, zanim będzie mógł dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat).
  3. Khan Academy to również portal dla nauczycieli, który zawiera masę propozycji, jak wykorzystać to narzędzie w klasie. Salman Khan o swojej wirtualnej szkolne napisał nawet książkę, która dostępna jest już na polskim rynku „Akademia Khana. Szkoła bez granic”.

Z Khan Academy aktywnie korzysta obecnie kilka milionów uczniów, studentów, rodziców i nauczycieli. Filmy edukacyjne publikowane na stronie dotyczą niemal każdego tematu, który potencjalnie może nas zainteresować. Polski odpowiednik to kilkaset filmów z każdej dziedziny. Znajdziemy tu potężną dawkę wiedzy dotyczącej arytmetyki, algebry, analizy matematycznej, geometrii, astronomii, biologii, chemii oraz ekonomii i finansów. A jak wyglądają efekty? Spójrzcie sami:

Foto: verve-academy.com


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: