Współczesnej szkole można zarzucić wiele
Że opiera się na przestarzałym systemie wymyślonym 100 lat temu. Że w czasach, gdy coraz więcej wiemy o tym, w jaki sposób uczy się mózg i jak przetwarza informacje, szkoły wciąż dzielą dzieci na grupy wiekowe, ucząc je tego samego, w tym samym czasie i miejscu. Produkujemy absolwentów szkół nijako taśmowo, z podobnym zasobem książkowej wiedzy, którą trudno potem wykorzystać w praktyce – bo tego w szkole nikt nie uczy. Uśredniamy, zamiast dawać dzieciom przestrzeń do indywidualnego rozwoju własnych pasji. Mówimy im czego warto się uczyć, a czym nie powinni zaprzątać sobie głowy.
A fakty są takie: mózg uczy się lepiej, gdy może poznawać zjawiska ze sobą połączone, nie rozłączne segmenty. Wiedza to żywy, wciąż zmieniający się organizm – odkrywanie nowych powiązań między zjawiskami, badanie ich, patrzenie na nie z innej perspektywy. Dodatkowo nieefektywność systemu pracy szkolnej obnażają badania – w czasie 45 minutowej lekcji mózg dziecka może utrzymać koncentrację nie dłużej niż przez 5-10 minut.
Mr Khan
Wszystkie te zjawiska dokładnie rozumie Salman Khan, absolwent prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology, który po ukończeniu studiów zaczął udzielać korepetycji z matematyki swoim krewnym i przyjaciołom, wykorzystując do tego kanał YouTube. Popularność jego filmików sprawiła, że kilka lat później Khan odszedł z etatowej pracy i w całości poświęcił się edukacji, której przyświecała prosta idea: ma być za darmo, ale na wysokim poziomie, z dostępem dla wszystkich i wszędzie. W ten sposób postała Khan Academy.

Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Na czym to polega?
- Na publikowaniu krótkich filmików dotyczących konkretnych zagadnień. Filmów jest już kilkaset tysięcy, a ich liczba stale się zwiększa. To, co odróżnia je od tradycyjnej lekcji to fakt, że są krótkie i można odtwarzać je w dowolnym miejscu o wybranej porze. Bez ograniczeń.
- Na ćwiczeniach, które zachęcają do samodzielnego podróżowania po Mapie Wiedzy. Ćwiczenia są utrwaleniem wiedzy z filmików i pomagają opanować materiał, który kogoś interesuje (w tradycyjnym systemie edukacji musiałby poczekać kilka lat, zanim będzie mógł dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat).
- Khan Academy to również portal dla nauczycieli, który zawiera masę propozycji, jak wykorzystać to narzędzie w klasie. Salman Khan o swojej wirtualnej szkolne napisał nawet książkę, która dostępna jest już na polskim rynku „Akademia Khana. Szkoła bez granic”.
Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka
Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka
Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.
Z Khan Academy aktywnie korzysta obecnie kilka milionów uczniów, studentów, rodziców i nauczycieli. Filmy edukacyjne publikowane na stronie dotyczą niemal każdego tematu, który potencjalnie może nas zainteresować. Polski odpowiednik to kilkaset filmów z każdej dziedziny. Znajdziemy tu potężną dawkę wiedzy dotyczącej arytmetyki, algebry, analizy matematycznej, geometrii, astronomii, biologii, chemii oraz ekonomii i finansów. A jak wyglądają efekty? Spójrzcie sami:
Foto: verve-academy.com