Tymczasem kreatywność oznacza umiejętność tworzenia czegoś nowego, oryginalnego, pomysłowego i jest utożsamiana z twórczością. Bycia kreatywnym wymaga się od nas w pracy i w szkole, nic więc dziwnego, że producenci zwietrzyli interes w produkowaniu zabawek kreatywnych.
Żeby było jasne, nie mamy nic przeciwko kreatywności ani przeciwko zabawkom kreatywnym, wręcz przeciwnie. Zabawki, które pomagają rozwijać twórczość, kreatywność , innowacyjność i nieszablonowe myślenie są naprawdę fantastyczne. Wcale jednak niełatwo takie znaleźć, bo większość produktów opatrzonych tym mianem z kreatywnością nie ma nic wspólnego.
Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Puzzle i układanki to zabawki, których nie da się nazwać kreatywnymi (z jednym wyjątkiem, o którym później). Dokładne odwzorowanie obrazka, jedno właściwe ułożenie, z góry podane rozwiązanie – to wszystko wręcz przeczy kreatywności. A jednak warto, żeby dzieci układały puzzle. Dlaczego? Nie samą kreatywnością człowiek żyje. Istnieją także inne obszary aktywności człowieka, których doskonalenie jest bardzo ważne i przydatne.
Puzzle:
- uczą cierpliwości i dokładności,
- doskonalą koordynację ręka-oko,
- poprawiają precyzję ruchów i pomagają ćwiczyć małą motorykę,
- uczą analizy i syntezy wzrokowej potrzebnej w nauce czytania,
- gimnastykują mózg,
- poprawiają koncentrację,
- trenują logiczne myślenie,
- doskonale zajmują czas,
- pozwalają poczuć dziecku smak sukcesu.
Puzzle występują w tysiącach odmian i mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Można kupić puzzle drewniane, tekturowe czy piankowe, przeznaczone do układania na podłodze czy w kąpieli. Najprostsze układanki mają nawet dwa elementy, dla mistrzów są zestawy składające się z kilku tysięcy kawałków. Ilustracja może przedstawiać ulubionego bohatera z książki czy kreskówki, ulubione zwierzęta, pojazdy czy księżniczki. Godne uwagi są puzzle edukacyjne, przedstawiające mapy, ludzkie ciało, arcydzieła malarstwa czy świat przyrody.
Oto kilka interesujących zestawów puzzli i układanek:

Puzzle Szpital – obrazek przedstawia wnętrze szpitala, zawiera mnóstwo szczegółów i może stanowić pretekst do interesującej rozmowy o pracy lekarzy. 208 elementów, wiek: 3+, cena: 89.
Minipuzzle Czuczu – sześć układanek w małych poręcznych opakowaniach, mogą być zawsze pod ręką. 16 elementów, wiek: 2+, cena: 11.90.

Puzzle Dinozaury – aż cztery tematyczne układanki w jednym pudełku. 4 obrazki po 9 elementów, wiek: 3+, cena: 39,90.

Puzzle Mapa Polski – układanka przedstawia mapę Polski, na którą naniesiono najważniejsze zabytki, nazwy województw, kierunki świata i flagi sąsiadów. 62 elementy, wiek: 6+, cena: 64,99.

Puzzle Poznaję kolory – do nauki rozpoznawania kolorów. Pudełko zawiera 9 trzylementowych obrazków w kształcie koła, wiek: 3+, cena: 19,90.
Puzzle magnetyczne Zwierzęta świata – w zestawie znajduje się tablica magnetyczna i 201 magnesów przedstawiających zwierzęta i budowle charakterystyczne dla różnych regionów i krajów. Wiek: 5+. Cena: 135.

Puzzlowanki malowanki – jeden kreatywny wyjątek, o którym była mowa wyżej. Białe niezadrukowane elementy pozwalają tworzyć własne obrazki, za każdym razem inne. W pudełku dwa zestawy: 12- i 24- elementowe. Wiek: 3+, cena: 29,90.