Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Pochwała zabawek niekreatywnych, czyli o puzzlach

Kreatywność do słowo klucz mające otwierać portfele rodziców, którym zależy na dobru dziecka. Tak przynajmniej wydaje się producentom, którzy najchętniej wszystkie zabawki określaliby mianem kreatywnych.

Tymczasem kreatywność oznacza umiejętność tworzenia czegoś nowego, oryginalnego, pomysłowego i jest utożsamiana z twórczością. Bycia kreatywnym wymaga się od nas w pracy i w szkole, nic więc dziwnego, że producenci zwietrzyli interes w produkowaniu zabawek kreatywnych.

Żeby było jasne, nie mamy nic przeciwko kreatywności ani przeciwko zabawkom kreatywnym, wręcz przeciwnie. Zabawki, które pomagają rozwijać twórczość, kreatywność , innowacyjność i nieszablonowe myślenie są naprawdę fantastyczne. Wcale jednak niełatwo takie znaleźć, bo większość produktów opatrzonych tym mianem z kreatywnością nie ma nic wspólnego.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Puzzle i układanki to zabawki, których nie da się nazwać kreatywnymi (z jednym wyjątkiem, o którym później). Dokładne odwzorowanie obrazka, jedno właściwe ułożenie, z góry podane rozwiązanie – to wszystko wręcz przeczy kreatywności. A jednak warto, żeby dzieci układały puzzle. Dlaczego? Nie samą kreatywnością człowiek żyje. Istnieją także inne obszary aktywności człowieka, których doskonalenie jest bardzo ważne i przydatne.

Puzzle:

  • uczą cierpliwości i dokładności,
  • doskonalą koordynację ręka-oko,
  • poprawiają precyzję ruchów i pomagają ćwiczyć małą motorykę,
  • uczą analizy i syntezy wzrokowej potrzebnej w nauce czytania,
  • gimnastykują mózg,
  • poprawiają koncentrację,
  • trenują logiczne myślenie,
  • doskonale zajmują czas,
  • pozwalają poczuć dziecku smak sukcesu.

Puzzle występują w tysiącach odmian i mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Można kupić puzzle drewniane, tekturowe czy piankowe, przeznaczone do układania na podłodze czy w kąpieli. Najprostsze układanki mają nawet dwa elementy, dla mistrzów są zestawy składające się z kilku tysięcy kawałków. Ilustracja może przedstawiać ulubionego bohatera z książki czy kreskówki, ulubione zwierzęta, pojazdy czy księżniczki. Godne uwagi są puzzle edukacyjne, przedstawiające mapy, ludzkie ciało, arcydzieła malarstwa czy świat przyrody.

Oto kilka interesujących zestawów puzzli i układanek:

szpital

Puzzle Szpital – obrazek przedstawia wnętrze szpitala, zawiera mnóstwo szczegółów i może stanowić pretekst do interesującej rozmowy o pracy lekarzy. 208 elementów, wiek: 3+, cena: 89.

minipuzzle

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Minipuzzle Czuczu – sześć układanek w małych poręcznych opakowaniach, mogą być zawsze pod ręką. 16 elementów, wiek: 2+, cena: 11.90.

dinozaury

Puzzle Dinozaury – aż cztery tematyczne układanki w jednym pudełku. 4 obrazki po 9 elementów, wiek: 3+, cena: 39,90.

polska

Puzzle Mapa Polski – układanka przedstawia mapę Polski, na którą naniesiono najważniejsze zabytki, nazwy województw, kierunki świata i flagi sąsiadów. 62 elementy, wiek: 6+, cena: 64,99.

kolory

Puzzle Poznaję kolory – do nauki rozpoznawania kolorów. Pudełko zawiera 9 trzylementowych obrazków w kształcie koła,  wiek: 3+, cena: 19,90.

janod

Puzzle magnetyczne Zwierzęta świata  – w zestawie znajduje się tablica magnetyczna i 201 magnesów przedstawiających zwierzęta i budowle charakterystyczne dla różnych regionów i krajów. Wiek: 5+. Cena: 135.

malowanki

Puzzlowanki malowanki – jeden kreatywny wyjątek, o którym była mowa wyżej. Białe niezadrukowane elementy pozwalają tworzyć własne obrazki, za każdym razem inne. W pudełku dwa zestawy: 12- i 24- elementowe. Wiek: 3+, cena: 29,90.

Więcej układanek i puzzli znajdziesz w Natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.