Kategorie
produkty rzeczy dla dzieci

Pochwała zabawek niekreatywnych, czyli o puzzlach

Kreatywność do słowo klucz mające otwierać portfele rodziców, którym zależy na dobru dziecka. Tak przynajmniej wydaje się producentom, którzy najchętniej wszystkie zabawki określaliby mianem kreatywnych.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Tymczasem kreatywność oznacza umiejętność tworzenia czegoś nowego, oryginalnego, pomysłowego i jest utożsamiana z twórczością. Bycia kreatywnym wymaga się od nas w pracy i w szkole, nic więc dziwnego, że producenci zwietrzyli interes w produkowaniu zabawek kreatywnych.

Żeby było jasne, nie mamy nic przeciwko kreatywności ani przeciwko zabawkom kreatywnym, wręcz przeciwnie. Zabawki, które pomagają rozwijać twórczość, kreatywność , innowacyjność i nieszablonowe myślenie są naprawdę fantastyczne. Wcale jednak niełatwo takie znaleźć, bo większość produktów opatrzonych tym mianem z kreatywnością nie ma nic wspólnego.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

35 PLN

Książka, dzięki której poznasz zagadnienia związane z jedzeniem, snem, zabawą, odpieluchowaniem, bezpieczną relacją oraz adaptacją w przedszkolu małego dziecka.

Kompleksowy poradnik, który musisz przeczytać!

Puzzle i układanki to zabawki, których nie da się nazwać kreatywnymi (z jednym wyjątkiem, o którym później). Dokładne odwzorowanie obrazka, jedno właściwe ułożenie, z góry podane rozwiązanie – to wszystko wręcz przeczy kreatywności. A jednak warto, żeby dzieci układały puzzle. Dlaczego? Nie samą kreatywnością człowiek żyje. Istnieją także inne obszary aktywności człowieka, których doskonalenie jest bardzo ważne i przydatne.

Puzzle:

  • uczą cierpliwości i dokładności,
  • doskonalą koordynację ręka-oko,
  • poprawiają precyzję ruchów i pomagają ćwiczyć małą motorykę,
  • uczą analizy i syntezy wzrokowej potrzebnej w nauce czytania,
  • gimnastykują mózg,
  • poprawiają koncentrację,
  • trenują logiczne myślenie,
  • doskonale zajmują czas,
  • pozwalają poczuć dziecku smak sukcesu.

Puzzle występują w tysiącach odmian i mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Można kupić puzzle drewniane, tekturowe czy piankowe, przeznaczone do układania na podłodze czy w kąpieli. Najprostsze układanki mają nawet dwa elementy, dla mistrzów są zestawy składające się z kilku tysięcy kawałków. Ilustracja może przedstawiać ulubionego bohatera z książki czy kreskówki, ulubione zwierzęta, pojazdy czy księżniczki. Godne uwagi są puzzle edukacyjne, przedstawiające mapy, ludzkie ciało, arcydzieła malarstwa czy świat przyrody.

Oto kilka interesujących zestawów puzzli i układanek:

szpital

Puzzle Szpital – obrazek przedstawia wnętrze szpitala, zawiera mnóstwo szczegółów i może stanowić pretekst do interesującej rozmowy o pracy lekarzy. 208 elementów, wiek: 3+, cena: 89.

minipuzzle
Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Minipuzzle Czuczu – sześć układanek w małych poręcznych opakowaniach, mogą być zawsze pod ręką. 16 elementów, wiek: 2+, cena: 11.90.

dinozaury

Puzzle Dinozaury – aż cztery tematyczne układanki w jednym pudełku. 4 obrazki po 9 elementów, wiek: 3+, cena: 39,90.

polska

Puzzle Mapa Polski – układanka przedstawia mapę Polski, na którą naniesiono najważniejsze zabytki, nazwy województw, kierunki świata i flagi sąsiadów. 62 elementy, wiek: 6+, cena: 64,99.

kolory

Puzzle Poznaję kolory – do nauki rozpoznawania kolorów. Pudełko zawiera 9 trzylementowych obrazków w kształcie koła,  wiek: 3+, cena: 19,90.

janod

Puzzle magnetyczne Zwierzęta świata  – w zestawie znajduje się tablica magnetyczna i 201 magnesów przedstawiających zwierzęta i budowle charakterystyczne dla różnych regionów i krajów. Wiek: 5+. Cena: 135.

malowanki

Puzzlowanki malowanki – jeden kreatywny wyjątek, o którym była mowa wyżej. Białe niezadrukowane elementy pozwalają tworzyć własne obrazki, za każdym razem inne. W pudełku dwa zestawy: 12- i 24- elementowe. Wiek: 3+, cena: 29,90.

Więcej układanek i puzzli znajdziesz w Natuli.pl

Joanna Adamska

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *