Kategorie
Poród

Kiedy seks po porodzie jest bezpieczny?

Seks to istotny element związku – również wtedy, gdy na świecie pojawia się małe dziecko. Młodzi rodzice są zazwyczaj zmęczeni rewolucją, jaka dokonuje się w ich życiu, jednak nie powinni zapominać o budowaniu i podtrzymywaniu intymnej więzi, wracając z czasem do wzajemnych pieszczot i współżycia. Jednak kiedy można uprawiać seks po porodzie naturalnym (również z nacięciem krocza) lub cesarskim cięciu, by było to bezpieczne dla zdrowia kobiety?

Seks po ciąży i porodzie naturalnym – kiedy ponownie podjąć współżycie?

W dużym uproszczeniu, pierwszy seks po porodzie może mieć miejsce po zakończeniu połogu. To okres około 6-8 tygodni, w którym narządy płciowe wracają do stanu sprzed ciąży – goją się rany poporodowe (w tym te po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu), a macica ulega obkurczeniu.
Dotyczy to również seksu analnego i oralnego po porodzie – wszystkie czynności, które mogą spowodować przeniesienie bakterii w okolice narządów płciowych są podczas połogu niewskazane, ponieważ w tym okresie ryzyko infekcji jest większe niż zazwyczaj.
Ostateczną decyzję o tym, kiedy seks po porodzie jest dozwolony, podejmuje lekarz ginekolog. Ocenia on stan pacjentki, sprawdzając czy połóg przebiega prawidłowo. Każdy organizm jest inny – niektóre kobiety mogą mieć ochotę na seks już 3 lub 4 tygodnie po porodzie, inne potrzebują więcej czasu. Na pewno nie ma tutaj miejsca na jakąkolwiek presję ze strony któregokolwiek z partnerów. Wiele kobiet musi się przyzwyczaić do zmian, jakie zaszły w ich ciele i oswoić z nim na nowo.
Z drugiej strony warto pamiętać, że długotrwałe unikanie seksu po porodzie może również mieć negatywne skutki.

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.

Seks po porodzie – kiedy boli?

W sytuacji, w której para odczeka ze współżyciem, aż narządy płciowe się w pełni zagoją, współżycie nie powinno boleć. Może się jednak zdarzyć, że podrażnienie nabłonka oraz wynikająca ze spadku stężenia estrogenów, zupełnie naturalna po porodzie suchość pochwy, spowodują dyskomfort lub bolesne obtarcia przy stosunku.
W takiej sytuacji warto penetrację poprzedzić długą grą wstępną; warto również stosować żele nawilżające, w tym przebadane, bezpieczne dla zdrowia lubrykanty od N69.

Dobrze jest też zadbać o odpowiednią pozycję. Co prawda w sytuacji, w której wszystkie rany są zagojone, nie ma ona większego znaczenia, jednak na początek zaleca się wypróbowanie takich, przy których penetracja jest płytka, a nacisk na macicę – minimalny. Dodatkowo kobieta może kontrolować tempo stosunku. Wszystko to ma duże znaczenie dla jej komfortu psychicznego.
Do pozycji zalecanych po porodzie należą:
– na jeźdźca – kobieta siedzi na leżącym partnerze,
– na łyżeczkę – kobieta leży na boku, plecami do partnera.

Warto wspomóc się także akcesoriami takimi jak wibratory erotyczne. Mogą być używane do stymulacji zewnętrznej, co ułatwia przygotowanie narządów płciowych do stosunku; ponadto dzięki temu, że mogą być całkowicie kontrolowane przez kobietę, mogą być wykorzystane w celu przełamywania blokady psychicznej i obawy przez penetracją.
W tym celu szczególnie sprawdzają się wibratory, które oprócz części penetrującej posiadają specjalne wypustki stymulujące łechtaczkę, co znacznie zwiększa podniecenie kobiety i ułatwia jej osiągnięcie satysfakcji. Są to przede wszystkim popularne króliczki: https://n69.pl/wibratory/wibratory-kroliczki.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

W jaki sposób budować związek z partnerem (partnerką) „po dziecku”. Jak się kochać i być kochaną?

CHCESZ? KLIKNIJ!

Seks po porodzie – kiedy można, ale ochoty brak

Większość par nie może się doczekać czasu, kiedy już można uprawiać seks po porodzie. Może jednak się okazać, że nawet gdy lekarz da już zielone światło, młodzi rodzice nie będą mieć nań ochoty.
Jest to zupełnie normalne zjawisko, związane najczęściej ze zmęczeniem wynikającym z nowych, licznych obowiązków, jak również ze zmianami poziomu niektórych hormonów. U wielu kobiet jednak libido jest obniżone z powodu obawy przed bólem oraz reakcją partnera na zmiany w ich ciele.
W takiej sytuacji kluczowa jest komunikacja z partnerem – szczera rozmowa oraz otwartość na inne formy pieszczot. Ważne jest także pielęgnowanie relacji na co dzień oraz zaangażowanie taty w opiekę nad niemowlęciem, które pozwoli kobiecie odpocząć i zregenerować siły.
Jeżeli pomimo starań partnerów brak ochoty na seks po porodzie utrzymuje się, warto udać się do psychologa lub seksuologa, którzy pomogą odnaleźć i przepracować przyczynę problemu; dzięki temu wiele par odkrywa radość z seksu na nowo.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.