Kategorie
Ekowiadomości

Czy podział prac domowych rodziców wpływa na postrzeganie ról płciowych u dziecka?

Tylko 6 procent dorosłych wykonuje zawód, o którym marzyło w dzieciństwie. Aby dojść do takiego wniosku, naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie (UC3M) analizowali dwa decydujące czynniki: pierwszy to aspekty, które były związane z cechami środowiska rodzinnego, zawodami rodziców i podziału ról płciowych w domu; drugi to cechy psychologiczne dziecka, zwłaszcza stopień motywacji do nauki i poczucie własnej wartości.

W badaniu wzięło udział 1693 chłopców i 1667 dziewcząt, u których śledzono preferencje zawodowe w wieku od 11 do 15 lat i porównano je z pierwszą pracą w życiu dorosłym.

Zachowanie rodziców w zakresie prac domowych wpływa na sposób, w jaki dzieci uczą się ról tradycyjnie przypisywanych płci. W rodzinach, gdzie podział obowiązków domowych jest właśnie tradycyjny, chłopcy aspirują do zawodów, które są zwyczajowo męskie. Jednak wniosek ten nie ma zastosowania w odniesieniu do kobiet, ponieważ dziewczęta z rodzin, w których również występuje tradycyjny podział ról ze względu na płeć, nie zawsze są bardziej skłonne do pracy, która jest typowa dla ich płci.

Sytuacja społeczno-ekonomiczna rodziców również wpływa na aspiracje zawodowe dzieci. Naukowcy zaobserwowali, że córki, których rodzice ukończyli studia wyższe, wydają się dążyć do osiągnięcia wysokich pozycji w hierarchii zawodowej. Chcą być prezesami, menedżerami – a to zawody, w których kobiet jest mniej niż mężczyzn, i panuje przekonanie, że są one typowe dla płci męskiej.

Jeśli chodzi o wpływ cech psychologicznych na decyzję o zawodzie, badanie koncentruje się przede wszystkim na roli motywacji i poczuciu własnej wartości. Samoocena jest czynnikiem, który „jest oczywiście ważny, przede wszystkim w przypadku chłopców”, zauważa profesor Javier Polavieja. Według badania chłopcy, którzy mają wyższy poziom samooceny częściej aspirują do zawodów mniej typowych dla płci  i „mają większą zdolność do odejścia od norm związanych z płcią”.

Źródło: Alphagalileo.org
Foto: flikr.com/jasonpratt

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.