Kategorie
Produkty Rozwój przez zabawę

A ja mam Dziabąga! – o maskotkach i grach sensorycznych

No, wreszcie jakieś maskotki, które na coś się przydają, a nie tylko łapią kurz na półkach! Dziabągi, ale także inne Gnomadki, Bulby, Płaszczki i Huby Buby produkuje pracownia sensoryczna Kokodyl. Brzmi intrygująco, prawda?

Co to jest Dziabąg?

Czy Dziabąg to chrabąszcz,
Czy zebra, czy kos?
Ma krótkie łapki i ogromny nos.
Pewien poważny zoolog
powiedział, że to jest dziwoląg.

maskotki2

A ja mam Dziabąga, on śmiesznie wygląda.
On włazi na półkę i książki ogląda.
On w kuchni u mamy pomiędzy garnkami
myszkuje bez przerwy i plami sobie nos.

Dziabągi najbardziej przypominają maskotki, chociaż to określenie nie opisuje ich właściwie. Wielofunkcyjne zabawki tekstylne – tak już chyba lepiej. Ich twórcy określają je mianem zabawek sensorycznych. Dziabągi i inne dziabągowate ze studia Kokodyl są to więc różnego rodzaju i różnej wielkości stwory uszyte z najróżniejszych materiałów i wypełnione rozmaitościami. Po prostu dziwolągi!

Co robią Dziabągi i inne dziabągowate?

  • stymulują zmysł dotyku dzięki różnym fakturom materiałów;
  • masują ciało przesypującymi się wypełnieniami;
  • stymulują zmysł słuchu, ponieważ przesypujące się wypełnienia są wykonane z różnych materiałów;
  • stymulują zmysł wzroku, ponieważ występują w wersjach kolorystycznych dla niemowląt (czarno-biało-czerwone), dzieci niedowidzących (intensywne nasycone barwy) i nadwrażliwych (stonowane i subtelne zestawienia kolorystyczne);
  • zachęcają do aktywności ruchowej.
zabawki sensoryczne

Stupa, Sensoryczne Memo, Dziabągi

Świat zmysłów

Wyjątkowe zabawki sensoryczne, wspierające wszechstronny rozwój dzieci

Zabawki sensoryczne z pracowni Kokodyl aktywizują niemowlęta: zachęcają do turlania się, pełzania, przytulania, przechodzenia przez nie. Starsze dzieci mogą wykorzystać je do wszystkiego, co tylko podpowie im wyobraźnia. Nieoczywiste formy, kształty i wzory zostawiają miejsce dla dziecięcej wyobraźni i rozbudzają kreatywność. Każdy dziwoląg może być przyjacielem, statkiem, liną do przeciągania, fotelem, przytulanką, poduszką…

kokodyl

Słowo-klucz – integracja sensoryczna

Termin ten przewija się od jakiegoś czasu w rozmowach rodziców, na blogach i w czasopismach. Z pewnością też znacie (lub macie) dzieci, które wymagają terapii SI. O co chodzi? Projektantka dziwolągów tłumaczą to bardzo wyczerpująco:

„Dzieci uczą się i rozwijają poprzez zmysły. Wszystkie informacje zmysłowe docierające z otoczenia są niezwykle ważne dla budowania wiedzy o sobie, o świecie, świadomości ciała, koordynacji ruchowej, równowagi, refleksu, wyczucia w kontakcie z innymi. Właściwie zaplanowane aktywności i zabawa stanowią solidny fundament do prawidłowego rozwoju. (…) Nasze zmysły wzajemnie na siebie wpływają i oddziaływają. Proces organizacji wszystkich zmysłów tak, aby prawidłowo analizowały zastaną sytuację i odpowiednio na nią reagowały, nosi nazwę integracji sensorycznej. Konsekwencja niewykształcenia się w pełni któregoś ze zmysłów lub nadwrażliwość na pewne bodźce znacznie utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu”.

Wszystko jasne!

zojagowik

Gry inne niż wszystkie

Zabawki od Kokodyla to także autorskie gry: sensoryczne memo, minimalistyczna i bardzo zaskakująca wersja gry dla najmłodszych, która uruchamia i pobudza pracę zmysłów innych niż wzroku – najbardziej stymulowanego w codziennym życiu i zabawie, oraz Stupa, wielofunkcyjna zabawka koncepcyjna stworzona z myślą o edukacji dzieci w nurcie minimalizmu, harmonii i szacunku do natury.

Budowanie Stupy wymaga od dzieci skupienia, rozwija zmysły i sprawność manualną, pozwala poznawać cechy przedmiotów oraz odnajdywać równowagę podczas układania na sobie poszczególnych elementów. Zabawa rozwija wrażliwość i wyobraźnię. Stupę za każdym razem można układać w inny sposób tworząc jej nowe abstrakcyjne wersje.

Dodatkowo każdy element różni się od siebie wypełnieniem, strukturą, wagą oraz kształtem, dając ogromne pole do zabaw sensorycznych oraz wiele dodatkowych zastosowań. Zabawka świetnie sprawdza się jako pomoc w terapii integracji sensorycznej, dziecięcej psychoterapii, zajęć logopedycznych oraz rehabilitacji dłoni. Może uatrakcyjnić zajęcia jogi dla dzieci, a także uczyć wstępu do medytacji.

I na koniec jeszcze garść ważnych informacji. Zabawki sensoryczne Kokodyl:

  • są przeznaczone dla dzieci już od pierwszych chwil życia;
  • są wykonane wyłącznie z certyfikowanych materiałów bezpiecznych dla dziecka;
  • mogą być wykorzystywane do terapii SI;
  • są świetną zabawką dla każdego dziecka, ale także dla dzieci nadwrażliwych czy niedowidzących;
  • otrzymały III nagrodę w VIII Konkursie „Zabawka Przyjazna Dziecku” w kategorii zabawek wdrożonych do produkcji organizowanym przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach;
  • są szyte w Polsce.

Wszystkie szyte przez Kokodyl zabawki są po prostu fajne, ciekawe, nieoczywiste.

A Ty, którego Dziabąga wybierasz?

Gdzie kupić dziabągi?

Kupisz je tu: Sklep Kokodyl

Dzieciom spodoba się również: Kicia Kocia maskotka

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.