Kategorie
Rodzina

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Kosmetyki prawdziwie naturalne wytwarzane są z surowców występujących w naturze – z roślin i minerałów. Niekiedy w kosmetykach naturalnych mogą występować substancje pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest jednak, aby składniki te pozyskiwane były w odpowiedni sposób – bez szkody dla zwierząt

Kosmetyki prawdziwie naturalne wytwarzane są z surowców występujących w naturze – z roślin i minerałów. Niekiedy w kosmetykach naturalnych mogą występować substancje pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest jednak, aby składniki te pozyskiwane były w odpowiedni sposób – bez szkody dla zwierząt.

Jak to będzie po polsku?

W języku polskim nazwa „kosmetyk naturalny” używana jest niekiedy zamiennie z nazwą kosmetyk ekologiczny, a ta z kolei z terminem „kosmetyk organiczny”. Nieporozumienia te wynikają z niejednoznacznych tłumaczeń z języka angielskiego czy francuskiego. Angielski natural cosmetic odpowiada polskiemu kosmetykowi naturalnemu, zaś organic cosmetic – kosmetykowi organicznemu. Francuski cosmétique écologique to angielski natural cosmetic, nazwę tę przetłumaczyć można jako kosmetyk ekologiczny lub kosmetyk naturalny. Z kolei angielski termin organic cosmetic odpowiada francuskiemu cosmétique biologique, czyli polskiemu kosmetykowi organicznemu lub bio.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jaki kosmetyk jest naprawdę naturalny?

Definicja kosmetyku naturalnego (jak również kosmetyku organicznego) nie została prawnie uregulowana. Dlatego niektórzy producenci nadużywają pojęcia, jakim jest kosmetyk naturalny i określają nim produkty, które z kosmetykami naturalnymi w rzeczywistości niewiele mają wspólnego.

Aby mieć pewność, że kupujemy produkt naturalny należy dokładnie czytać etykiety (składniki – INCI), bądź sprawdzać, czy dany produkt posiada certyfikat „naturalności” czy eko.

Ze względu na brak uregulowań prawnych w zakresie kosmetyków naturalnych, kontrolę nad jakością kosmetyków, określanych jako naturalne lub organiczne, zapewniają niezależne organizacje certyfikujące, z których najbardziej znane są ECOCERT – COSMEBIO, BDIH, Soil Association, NaTrue.

Składniki niepożądane

Zarówno kosmetyk naturalny, jak i organiczny, nie powinien posiadać w swoim składzie substancji uznanych za niepożądane czy szkodliwe przez ww. organizacje certyfikujące. Lista składników, które nie mogą znaleźć się w składzie kosmetyków naturalnych, ekologicznych i organicznych zawiera:

 • oleje mineralne i inne produkty ropopochodne (m.in. paraffinum liquidum – parafina, petrolatum – wazelina);
 • parabeny (metyl, propyl, butyl, itp.);
 • substancje etoksylowane (PEG);
 • glikol propylenowy (propylene glycol);
 • chemiczne filtry UV;
 • karbomery;
 • silikony;
 • ftalany;
 • laurylosiarczan sodu (SLS, SLES);
 • etanoloaminy (MEA, DEA, TEA);
 • donory formaldehydu;
 • barwniki syntetyczne;
 • syntetyczne kompozycje zapachowe;
 • składniki pochodzenia zwierzęcego (z nielicznymi wyjątkami, jak np. miód, wosk pszczeli, mleko czy lanolina) – składniki te nie mogą być pobrane z żywych lub martwych zwierząt, a jedynie mogą być produktami przez nie wytwarzanymi i pobranymi od nich w sposób dla nich nieszkodliwy;
 • triclosan;
 • substancje uzyskane z organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), lub ich pochodnych;
 • nanocząstki, czyli cząstki o wymiarze mniejszym niż 10nm.

Każda z organizacji certyfikujących stawia producentom kosmetyków naturalnych czy organicznych podobne wymagania:

 • składnikami kosmetyków muszą być naturalne surowce roślinne i mineralne;
 • niedopuszczalne jest stosowanie produktów przemysłu petrochemicznego, wymienionych w poprzednim akapicie składników syntetycznych, składników pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem tych, które w sposób naturalny są produkowane przez zwierzęta jak np. miód, mleko), a także surowców pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie (GMO);
 • dopuszczalne jest stosowanie nielicznych składników syntetycznych, których – przy obecnym stanie wiedzy – nie można uzyskać z surowców pochodzenia naturalnego (dotyczy to m.in. kwasu salicylowego, benzoesowego, dehydrooctowego, sorbowego i ich soli oraz alkoholu benzylowego, a także dioctanu glutaminianu tetrasodowego, alkoholu izopropylowego, benzoesanu denatonium#).

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Bezpieczne dla alergików?

Jednocześnie należy mieć świadomość, że kosmetyk naturalny czy organiczny nie zawsze jest kosmetykiem bardziej bezpiecznym dla alergików. Substancje naturalne, zawierające nawet kilkadziesiąt związków chemicznych, mogą również uczulać. Za potencjalne alergeny można uznać szereg substancji naturalnych, występujących w naturalnych olejkach eterycznych i wyciągach roślinnych. Dlatego – jeśli jesteś alergikiem lub osobą o wrażliwej skórze – zawsze przed pierwszym użyciem kosmetyku przetestuj go na małej powierzchni skóry, aby sprawdzić reakcję na kosmetyk.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Foto

Autor/ka: Sylwia Kurpias

Po latach pracy w korporacjach, postanowiła robić to, co naprawdę lubi. Prowadzi sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi www.biobella.pl. Jest przedstawicielką w Polsce szwajcarskiej marki Alpaderm – producenta kosmetyków organicznych dla alergików oraz osób ze skórą wrażliwą i atopową. Miłośniczka dobrej prozy, zielonej herbaty, kuchni azjatyckiej i Tai Chi. Uprawia róże i powojniki. Wierzy w inicjatywy oddolne i w to, że można wiele zmienić w swoim otoczeniu – jeśli zbierze się kilku zapaleńców. Mama dwójki energicznych dzieci w wieku szkolnym.

2 odpowiedzi na “Kosmetyki naturalne, czyli jakie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.