Kategorie
Polecamy

Krochmal do kąpieli dla dziecka – kiedy go używać?

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, skłonna do reakcji alergicznych i podrażnień, które powodują u niemowlęcia dyskomfort. Naturalnym i sprawdzonym sposobem radzenia sobie z problemami skórnymi najmłodszych jest kąpiel w krochmalu. To tradycyjna i sprawdzona metoda regeneracji uszkodzonego naskórka, dobrze znana naszym mamom oraz babciom. Dowiedz się, jakie właściwości ma krochmal i zadbaj o delikatną skórę malucha.

Krochmal do kąpieli. Co daje maluchowi kąpiel w krochmalu?

Krochmal do kąpieli to remedium na problemy skórne małych dzieci. Kąpiel w gotowym krochmalu lub przygotowanej własnoręcznie zawiesinie z mąki ziemniaczanej łagodzi odparzenia pieluszkowe, krostki, zadrapania. Krochmal  idealnie się sprawdzi przy wysypkach, przy pielęgnacji suchej skóry, w przypadku potówek, trądziku niemowlęcego, czy uporczywego świądu. 

Kiedy warto kąpać niemowlę w krochmalu? Ukojenie dla delikatnej skóry

Kąpiel w krochmalu jest polecana w przypadku:

  • atopowego zapalenia skóry,
  • pieluszkowego zapalenia skóry,
  • skazy białkowej,
  • poparzeń słonecznych,
  • wysuszenia skóry,
  • wszelkiego rodzaju otarć.

Krochmal sprawdza się świetnie przy odparzeniach, jest szczególnie polecany do stosowania latem oraz w okresie jesienno-zimowym.

Wielu rodziców zastanawia się, ile powinna trwać kąpiel małego dziecka w krochmalu. Wystarczy kąpać pociechę kilka minut, by mogła skorzystać z dobroczynnych właściwości krochmalu. Ważna wskazówka. W czasie kąpieli nie należy stosować żadnych dodatkowych kosmetyków typu szampon do włosów, żel, czy płyn do mycia ciała. Pamiętajmy, aby po kąpieli nie spłukiwać ze skóry powłoki krochmalu, wystarczy delikatnie wytrzeć ciało malucha świeżym ręcznikiem.

Po jakim czasie zauważymy złagodzenie dokuczliwych objawów i poprawę wyglądu skóry dziecka? Wystarczy jednorazowe przeprowadzenie zabiegu, by móc cieszyć się pozytywnymi rezultatami. Jak często kąpać dziecko w krochmalu? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, w razie konieczności nawet kilka razy w tygodniu (warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem dermatologiem lub pediatrą).

Przeciwwskazania do kąpieli dziecka w krochmalu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, krochmal wpływa pozytywnie na stan skóry małego dziecka. Natomiast istnieją pewne przeciwwskazania do tego zabiegu. Kąpiele z użyciem krochmalu nie są wskazane w przypadku grzybiczego podłoża problemów skórnych (w związku z zakażeniem drożdżakami). W takiej sytuacji, zamiast domowych metod łagodzenia dolegliwości skórnych, należy udać się do lekarza pediatry, który zaleci stosowanie odpowiednich antybiotyków (maści z antybiotykiem na receptę). Kąpieli dziecka w krochmalu nie należy powtarzać, jeśli przy pierwszym zabiegu nastąpiło nasilenie objawów skórnych, również i w tej sytuacji rekomendujemy konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli chcesz zadbać o zdrową skórę dziecka, poza krochmalem pamiętaj o stosowaniu w codziennej pielęgnacji kosmetyków dedykowanych dla najmłodszych, które mają właściwości nawilżające, natłuszczające i ochronne, o naturalnym, prostym składzie. Przyjrzyj się bliżej specjalistycznym produktom dermatologicznym z linii Atoperal Baby Plus, takim jak np.: emulsja do ciała lub płyn do kąpieli, które chronią kompleksowo wrażliwą skórę malucha i również posiadają w swoim portfolio naturalny krochmal do kąpieli, który idealnie rozpuszcza się w letniej wodzie, zachowując swoje cenne właściwości.  

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.