Kategorie
Archiwum Produkty

Książka, maskotka i konkurs – edukacyjna akcja na 30-lecie NFOŚiGW

Książka dla dzieci zachęcająca do ekologicznych postaw w codziennym życiu oraz drzewko – pluszowa wersja głównego bohatera książki, to elementy edukacyjnej akcji zorganizowanej z okazji obchodów 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inicjatywie towarzyszy konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Enfoś kontra Zgryzolda von Plastik

Miśka i Julek z książki pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”, tak jak miliony dzieci w Polsce, właśnie rozpoczynają rok szkolny. Wciąż w wakacyjnych humorach, ale jednocześnie podekscytowani pójściem do pierwszej klasy, nie mają pojęcia, jaka przygoda czeka na nich poza szkolnymi murami. W świecie, do którego udadzą się z drzewkiem o imieniu Enfoś, będą musieli stawić czoła tajemniczej Zgryzoldzie von Plastik. Opowieść z ekologicznym przesłaniem powstała w związku z obchodzonym w tym roku 30-leciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do książki dołączono oryginalną maskotkę, przedstawiającą tytułowego Enfosia.

Konkurs jubileuszowy dla przedszkolaków i uczniów

W roku swojego jubileuszu, NFOŚiGW przygotował także konkurs dla najmłodszych – podopiecznych warszawskich przedszkoli i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. 

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?

1. Zarejestrować się na stronie NFOŚiGW

Opiekunowie przedszkolaków i nauczyciele uczniów z klas I-III rejestrują się na stronie www.nfosigw.gov.pl/enfos (tam dostępny jest regulamin konkursu). Po rejestracji otrzymają wspomnianą książkę i maskotkę do wykorzystania podczas eko-zajęć z dziećmi. Termin rejestracji upływa 30 września 2019r.

2. Przeprowadzić eko-zajęcia w grupie przedszkolnej lub klasie

Może to być np. spacer po parku z Enfosiem i zbieranie śmieci, plakat z wizerunkiem Enfosia informującego o eko-zachowaniach, wspólne czytanie książki o Enfosiu. Termin rejestracji upływa 30 września br.

3. Wysłać zjęcia z eko-zajęć do organizatora

Do 31 października 2019r., NFOŚiGW czeka na mailowe (konkurs@nfosigw.gov.pl) relacje z eko-zajęć.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o Narodowym Funduszu oraz uwrażliwianie dzieci na ochronę środowiska. Do wygrania są pakiety edukacyjne dla przedszkoli i szkół oraz indywidualne nagrody dla uczestników. Pilotaż obejmuje obszar aglomeracji warszawskiej.

Edukacyjno-promocyjna akcja – obejmująca książkę, maskotkę i konkurs – to inicjatywa pracowników Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Książkę napisała Donata Bieniecka-Popardowska (NFOŚiGW), a ilustracje na zlecenie Funduszu stworzył Maciej Batory (Dźwignia Handlu). Z kolei dzieci i wnuki pracowników NFOŚiGW pomogły narysować głównego bohatera – drzewko, które doczekało się wersji pluszowej.

30 lat Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Na 30-lecie NFOŚiGW zaplanował także szereg innych wydarzeń, w tym m.in. uroczystą galę pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz serię debat i spotkań w ramach branżowych Targów POL-ECO SYSTEM, które odbędą się jesienią w Poznaniu. Na targach Fundusz nagrodzi też dziennikarzy, m.in. za publikacje związane z działalnością NFOŚiGW i obchodzonym jubileuszem. Ponadto, na fasadzie budynku Narodowego Funduszu wisi już okolicznościowy neon zasilany energią słoneczną, a przed wejściem do siedziby uruchomiono stację rowerową promującą ekologiczny transport.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który powołano 1 lipca 1989 r., od 30 lat finansuje największe, strategiczne i innowacyjne przedsięwzięcia proekologiczne w Polsce. To pierwsza i jedyna tego rodzaju instytucja publiczna na świecie, która pełni ważną rolę w realizacji polityki ekologicznej państwa, kreowanej przez Ministerstwo Środowiska. NFOŚiGW jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do którego należy także 16 funduszy wojewódzkich (WFOŚiGW) oraz Bank Ochrony Środowiska (BOŚ S.A).

Przez trzy dekady na poprawę stanu środowiska Narodowy Fundusz przeznaczył łącznie 96 mld zł, a wartość wspartych inwestycji to 237 mld zł. Dotychczas podpisano 32 tys. umów o dofinansowanie ze środków krajowych i zagranicznych (przede wszystkim z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). To realne wparcie m.in. 4 tys. projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, w wyniku których wybudowano lub zmodernizowano 1,6 tys. oczyszczalni ścieków i 83 tys. km kanalizacji.

Dofinansowano też 1,2 tys. przedsięwzięć dotyczących zagospodarowania odpadów, co umożliwiło wybudowanie 7 spalarni o wydajności 1,1 mln ton/rok i zwiększenie masy odpadów poddanych odzyskowi (w tym recyklingowi) na poziomie 6,8 mln ton/rok. Natomiast finansowy udział NFOŚiGW w 4 tys. projektów związanych z ochroną powietrza istotnie wpłynął na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej. Emisja SO2 zmniejszyła się o 802 tys. ton/rok, pyłów o 260 tys. ton/rok, a CO2 o 15 mln ton/rok. Oszczędność energii to 3,4 TWh/rok. Dzięki wsparciu Funduszu termomodernizacji poddano 4,2 tys. budynków użyteczności publicznej.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

W działaniach NFOŚiGW istotna jest również edukacja ekologiczna. Fundusz wspiera takie projekty edukacyjno-informacyjne, jak np. ogólnopolskie kampanie i programy, filmy, spoty telewizyjne i radiowe, czasopisma, wystawy, imprezy i festiwale tematyczne, olimpiady i konkursy, studia podyplomowe oraz szkolenia. Prowadzona w roku jubileuszu akcja dla przedszkoli i szkół to dodatkowa forma oddziaływania edukacyjnego.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.