fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Niszcz, kreśl, gryź… książkę. “Książka na złość” dla dzieci.

Niszcz, kreśl, gryź… książkę. “Książka na złość” dla dzieci.

Złość, niechęć, totalna negacja i krzyk. Dużo krzyku. Każdy rodzic zetknął się z takim wyrażaniem uczuć przez dzieci. Trudno wtedy zachować spokój i z otwartymi ramionami witać kolejny napad złości. Ale otwartość to najlepsze wyjście, bo gdy rodzic krzyknie lub zagrozi, efekt będzie zupełnie odwrotny. Złość dopada każdego, a dziecku trzeba pomóc się z tym uczuciem uporać.

Dariusz Wanat wymyślił Książkę na złość przeznaczoną dla dzieci w wieku powyżej 5 lat. Jest to bardzo dowcipna, swobodna i czasem kontrowersyjna propozycja kreatywnego rozładowania gniewu i złości. Dziecko staje się współautorem książki, w której dozwolone jest absolutnie wszystko (nawet niecenzuralne słowa!).

zlosc2

Dla dzieci bardzo ważne jest istnienie miejsca, gdzie mogą wyrzucić z siebie trudne emocje – domek na drzewie, namiot w ogrodzie, kącik w pokoju albo po prostu książka malowanka, której mottem mogłoby być jedno z poleceń – “nie musisz być przesadnie dokładny, ważne, że jesteś zaangażowany!”.

Na 240 stronach dzieci mogą bezkarnie rysować, rwać, kleić, pisać, dziurkować, strzępić, bazgrać i plamić. Książka składa się z zadań i wyzwań, do których dziecko może użyć nie tylko takich klasyków jak kredki, pisaki, nożyczki, ale też szminki, ścinków materiałów, jedzenia czy tuszu do rzęs.

zlosc1

Rodzic musi zaakceptować, że wnętrze książki to przestrzeń tylko dla dziecka. Syn czy córka, by skutecznie odegnać złość, muszą się swobodnie oddać konwencji, a ta czasem balansuje na granicy rodzicielskiej akceptacji. Ale czymże byłoby dzieciństwo bez przekraczania granic dorosłych?

A oto kilka przykładów książkowych złośliwości – zapchanie płaczącemu “bachorowi” buzi, wyeliminowanie nauczyciela z życia zawodowego, pociągnięcie dziadka za wąsy, wygarnięcie wszystkiego bratu, pomalowanie śpiącego. Wszystko to staje się realne na kartach Książki na złość. Autor nie ucieka od słów nazywających trudne uczucia, nie stara się ich łagodzić i gasić, wręcz przeciwnie – pełno tu słów: złość, wściekłość, frustracja, paskudnie czy wyżywanie się.  

Książka na pewno będzie zaskoczeniem dla rodziców i zupełnym przeciwieństwem “grzecznej” pedagogiki, która do tej pory królowała w literaturze dziecięcej. W Książce na złość przeważa brzydota, złośliwość i wolność środków wyrazu. Może się ona stać kołem ratunkowym dla rodziców i dzieci zarazem, a na pewno będzie skłaniać do rozmów, bo to rzucenie wyzwania sobie i swojemu dziecku. Kto wie, może niebawem sami rodzice staną się buntownikami i będą w szaleńczym tańcu z dzikim uśmiechem na twarzy tłuc talerze… (a przynajmniej o tym myśleć)?

na_zlosc_dsw

Kup w Natuli.pl:

“Książka na złość” 

28 PLN    25.90 PLN


Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern