fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| Niszcz, kreśl, gryź… książkę. “Książka na złość” dla dzieci.

Niszcz, kreśl, gryź… książkę. “Książka na złość” dla dzieci.

Złość, niechęć, totalna negacja i krzyk. Dużo krzyku. Każdy rodzic zetknął się z takim wyrażaniem uczuć przez dzieci. Trudno wtedy zachować spokój i z otwartymi ramionami witać kolejny napad złości. Ale otwartość to najlepsze wyjście, bo gdy rodzic krzyknie lub zagrozi, efekt będzie zupełnie odwrotny. Złość dopada każdego, a dziecku trzeba pomóc się z tym uczuciem uporać.

Dariusz Wanat wymyślił Książkę na złość przeznaczoną dla dzieci w wieku powyżej 5 lat. Jest to bardzo dowcipna, swobodna i czasem kontrowersyjna propozycja kreatywnego rozładowania gniewu i złości. Dziecko staje się współautorem książki, w której dozwolone jest absolutnie wszystko (nawet niecenzuralne słowa!).

zlosc2

Dla dzieci bardzo ważne jest istnienie miejsca, gdzie mogą wyrzucić z siebie trudne emocje – domek na drzewie, namiot w ogrodzie, kącik w pokoju albo po prostu książka malowanka, której mottem mogłoby być jedno z poleceń – “nie musisz być przesadnie dokładny, ważne, że jesteś zaangażowany!”.

Na 240 stronach dzieci mogą bezkarnie rysować, rwać, kleić, pisać, dziurkować, strzępić, bazgrać i plamić. Książka składa się z zadań i wyzwań, do których dziecko może użyć nie tylko takich klasyków jak kredki, pisaki, nożyczki, ale też szminki, ścinków materiałów, jedzenia czy tuszu do rzęs.

zlosc1

Rodzic musi zaakceptować, że wnętrze książki to przestrzeń tylko dla dziecka. Syn czy córka, by skutecznie odegnać złość, muszą się swobodnie oddać konwencji, a ta czasem balansuje na granicy rodzicielskiej akceptacji. Ale czymże byłoby dzieciństwo bez przekraczania granic dorosłych?

A oto kilka przykładów książkowych złośliwości – zapchanie płaczącemu “bachorowi” buzi, wyeliminowanie nauczyciela z życia zawodowego, pociągnięcie dziadka za wąsy, wygarnięcie wszystkiego bratu, pomalowanie śpiącego. Wszystko to staje się realne na kartach Książki na złość. Autor nie ucieka od słów nazywających trudne uczucia, nie stara się ich łagodzić i gasić, wręcz przeciwnie – pełno tu słów: złość, wściekłość, frustracja, paskudnie czy wyżywanie się.  

Książka na pewno będzie zaskoczeniem dla rodziców i zupełnym przeciwieństwem “grzecznej” pedagogiki, która do tej pory królowała w literaturze dziecięcej. W Książce na złość przeważa brzydota, złośliwość i wolność środków wyrazu. Może się ona stać kołem ratunkowym dla rodziców i dzieci zarazem, a na pewno będzie skłaniać do rozmów, bo to rzucenie wyzwania sobie i swojemu dziecku. Kto wie, może niebawem sami rodzice staną się buntownikami i będą w szaleńczym tańcu z dzikim uśmiechem na twarzy tłuc talerze… (a przynajmniej o tym myśleć)?

na_zlosc_dsw

Kup w Natuli.pl:

“Książka na złość” 

28 PLN    25.90 PLN


Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi

wychowanie
Swobodna zabawa (bez nadzoru dorosłych!) sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą!

wywiady
Każdy rodzic może być dobrym przywódcą! Rozmowa z Zofią Schacht-Petersen, cz.2

wychowanie
Jak przestać zachęcać dziecko do jedzenia, żeby mogło zacząć jeść