Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Książki dla dzieci na trudne tematy – Wydawnictwo Eneduerabe

Ksiażka to dobry towarzysz. Pocieszy, rozśmieszy, nauczy… Ale dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują nie tylko łatwych i przyjemnych historyjek oraz cukierkowych ilustracji. Mali czytelnicy miewają swoje własne życiowe problemy i książka może pomóc je przepracować, zrozumieć albo tylko (!) pokazać, że ktoś jeszcze czuje tak samo…

Niektórzy obawiają się czytać dzieciom baśnie, ponieważ uważają je za zbyt „straszne”. Owszem, pewne elementy baśni mogą budzić strach i grozę, ale pamiętajmy, że dzieci zasadniczo lubią i potrzebują się bać. Dotyczy to nie tylko baśni. Z pewnością nie ma książek uniwersalnych – tak jak nie każdy dorosły lubi poezję czy kryminały, tak z pewnością istnieją dzieci, które nie lubią baśni, Muminków, Kubusia Puchatka albo książek na trudne tematy. To rodzic dokonuje ostatecznej decyzji, czy dana historia jest odpowiednia dla jego dziecka, biorąc pod uwagę jego wiek, wrażliwość, przeżycia i potrzeby.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wydawnictwo Eneduerabe publikuje książki dla dzieci podejmujące trudne tematy. Także takie, które są uznawane za kontrowersyjne, wierząc, że są dzieci, którym są one po prostu potrzebne.

Kret sam na scenie

Historia chłopca, który miał wystąpić na szkolnym przedstawieniu. Opowieść o paraliżującej tremie, której każdy (chyba) doświadczył lub doświadczy, ale także o tym, jak ważne jest wsparcie bliskich. I o pokonywaniu własnych słabości. Niezbędna lektura dla wrażliwców oraz dla tych dzieci, które nigdy niczego się nie boją i nie wstydzą.

kret_sam_na_scenie
kret_sam_scenie_okladka

Kret sam na scenie – Ulf Nillson & Eva Eriksson

27,90 PLN  23,72 PLN

Jak dwie krople wody

W dwóch krainach Tu i Tam mieszkali wrodzy sobie ludzie. Nikomu to nie przeszkadzało, dopóki Julek z Tu i Ninka z Tam nie zaczęli się mieć ku sobie… Skojarzenia z Szekspirem są ze wszech miar słuszne. Ta lekko napisana, rymowana, świetnie przetłumaczona przez Michała Rusinka opowieść, podejmuje temat nietolerancji, krzywdzących stereotypów, uprzedzeń, braku zrozumienia dla innych, zawziętości i konfliktów. Kwestie obecne w literaturze od zarania dziejów i jakże aktualne dziś… Mieszkańcy Tu i Tam zaczęli ze sobą walczyć, ale tylko do pierwszych ran: okazało się wtedy, że w jednych i drugich płynie ta sama krew…

dwie_krople
Jakdwiekrople

Jak dwie krople wody – Vanessa Simon-Catelin

24,90 PLN  21,17 PLN

Zły Pan

Bohaterem książki jest chłopiec. Całe jego życie to próba odgadnięcia emocji Taty „Dlaczego Tata jest taki?”, „Czy zrobiłem coś złego? Czy coś złego powiedziałem?”. Ilustracje Sveina Nyhusa są bardzo sugestywne. Książka doskonale oddaje stan emocjonalny dziecka, które doświadcza przemocy domowej. Autorka odwoływała się między innymi do słynnego psychologa rozwojowego Jeana Piageta, który opisywał jak dziecko widzi świat. Gro Dahle podczas wywiadu wspominała, że na spotkaniach autorskich dorośli często płaczą. A dzieci? „Czytałam tę książkę w szkołach, w przedszkolu, w bibliotekach – za każdym razem dzieci zaczynają się wtedy śmiać. Dla nich to bajka z bohaterem, który w końcu pokonuje Złego Pana”.

zlypan1
zlypan2
zly_pan_okladka

Zły Pan – Gro Dahle & Svein Nyhus

24,90 PLN  21,17 PLN

Wojna

To tak naprawdę opowieść o wojnie domowej, która ma miejsce w związku z rozwodem rodziców. Rodzice zaczynają się kłócić, mama zamyka się w łazience, a tata wychodzi z domu. Czy taka książka jest potrzebna? W kontekście tego, że w 2013 roku wskaźnik rozwodów w Polsce wyniósł  36,7%, trudno udawać, że temat nie istnieje. Jeśli nie dotyczy bezpośrednio naszych dzieci (na szczęście), to na pewno ich kolegów, przyjaciół, kuzynów. Książka jest bardzo emocjonalna – Gro Dahle w swojej twórczości generalnie skupia się na emocjach dziecka. Tym razem niepokojące ilustracje wykonała jej córka Kaia Dahle Nyhus. Historia niesie nadzieję: rodzice dostrzegają trudne emocje dziecka i zaczynają ją wspierać.

wojna_dahle1
wojna_dahle

Wojna – Gro Dahle

29,90 PLN  25,42 PLN

Warto wspomnieć o jeszcze dwóch książkach „dyżurnych” autorów od trudnych tematów, także wydanych przez Eneduerabe: Gro Dahle to norweska poetka, a Svein Nyhus, jej mąż, ilustruje książki żony, ale także tworzy własne. Włosy mamy – cudowna, choć przejmująca książka o mamie, która jest chora i smutna, prawdopodobnie ma depresję. Tato! to obraz tęsknoty syna za tatą. Bohater idealizuje swojego ojca. Nie dowiadujemy się dlaczego nie ma go z chłopcem. Nie żyje? Odszedł? A może tylko jest w delegacji? Książka pokazuje, jak ogromna jest rola taty w życiu małego dziecka. Szkoda, że zarówno Włosy mamy, jak i Tato! są do kupienia wyłącznie na aukcjach internetowych…

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.