Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Zabawki bez szufladek, czyli kupmy synowi kuchenkę a córce narzędzia

Jest przyszłość, AD 2035, planeta Ziemia. Mężczyźni zajmują się wyłącznie motoryzacją i prowadzeniem wojen. Kobiety spędzają czas na czesaniu się, przebieraniu i opieką nad niemowlętami. Świat mężczyzn jest czerwono-czarno-niebieski, świat kobiet: pastelowy.

Spokojnie

To tylko zły sen po wizycie w sklepie z zabawkami. Ta okropna wizja na szczęście nie ziści się, dopóki nasze dzieci nadal potrafią się bawić patykiem, sznurkiem i drewnianymi klockami. Dopóki przerabiają łyżkę na kukiełkę a z kasztanów tworzą rodzinę ludzików, nasza przyszłość jest bezpieczna! Czy jednak producenci zabawek nie mogliby nam bardziej sprzyjać i oferować czegoś więcej, niż zabawki dedykowane płciom i umacniające stereotypy?

janod11

W wielkich sklepach wciąż jest za mało zabawek w kolorach żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. Za mało jest opakowań, które nie sugerują, że zabawka jest dedykowana chłopcom lub dziewczynkom. Brakuje miejsca na wyobraźnię i pomysłów na zabawę, która pozwala rozwijać kreatywność, działać swobodnie, znosić ograniczenia.

janod17

Drastyczny podział na zabawki chłopięce i dziewczęce to sprytne zagranie rynkowe. Na szczęście wiele marek konsekwentnie nie rezygnuje z projektowania „zabawek otwartych” – pozwalających na działanie, nienarzucających sposobu zabawy. Francuska marka Janod wytwarza takie zabawki, przy których gromadzą się i chłopcy i dziewczynki. Ani kolor, ani wzór nie ograniczają dzieci. Wszyscy mogą czuć się zaproszeni do zabawy – na równych prawach.

janod10

Mała kuchnia jest dla przedszkolaka najukochańszą zabawką. Ale warto wybrać taką bez różowych akcesoriów pasujących bardziej do buduaru, niż laboratorium smaków. A warsztat, który pozwoli bez ograniczeń bawić się śrubkami, walić młotkiem, wypróbować imadło nie musi stać w sklepie w dziale chłopięcym.

janod20
janod14

Łączyć części i rozłączać – to lubią wszystkie dzieci

Warto się przyjrzeć zainteresowaniom naszego dziecka i wspierać je tak, by otwierać przed nim nowe możliwości. Kocha samochody? Świetnie! Niech organizuje rajdy i wyścigi, lepi puchary z plasteliny, niech uszyje nową tapicerkę i skonstruuje domowej roboty myjnię samochodową na pompkę. Ciągle chce mieszać w garnkach? Zaprośmy je do kuchni, niech pomoże usmażyć jajecznicę, a kiedy jesteśmy zajęci – niech trenuje na kuchence Janod.

janod13

Porzućmy na chwilę swoje przyzwyczajenia – uczmy dzieci otwartości. Pomożemy im w przyszłości znaleźć własną drogę, działać niezależnie od opinii innych. Tak niewiele trzeba, żeby dać im tę siłę. Wystarczy otworzyć przed dziewczynką skrzynkę z narzędziami i pokazać jej, jak naprawia się rower, a chłopcu dać lalkę i nauczyć go – na wzór szwedzkich tatusiów – roboty na szydełku. Niech dzieci same szukają tego, co im się podoba a co nie. Role narzucane przez kulturę zdążą poznać aż nazbyt dobrze. My możemy pokazać…, że to na szczęście tylko role.

janod18

Lubię patrzeć, jak moja córka i syn bawią się tą samą zabawką. Każde robi to na swój sposób, czasami bardzo swobodny, a czasami – no cóż, tak – potwierdzający stereotypy. I nawet jeśli okaże się, że mój syn woli samochodziki a córka lalki – będę wiedziała, że mogli wybrać i spróbowali wszystkiego.

janod22
janod15

Gdzie kupić?

Kolekcję French Cocotte – kuchnia Janod oraz Bricolo – warsztat Janod kupicie w Natuli.pl

Artykuł powstał we współpracy naszych trzech ulubionych projektów:

Ładne Bebe
Blog, w którym znajdziecie najciekawsze, najładniejsze i najpraktyczniejsze produkty i projekty z polskiego rynku dla dzieci.
„Nasze odkrycia i fascynacje opisujemy, by móc się nimi podzielić z innymi rodzicami, i mamy nadzieję was ładnie zainspirować.”

JANOD
Francuska marka zabawek dla dzieci, która jest rzadkim przykładem tego, że będąc naprawdę dużą firmą można nie zatracić rzemieślniczego charakteru. Marka, która milionom dzieci na świecie daje możliwość nieskrępowanej zabawy, najbardziej szlachetnym dla nich materiałem – drewnem oraz… wysokiej jakości kartonem.

JANOD od 1970 roku niezmiennie projektuje zabawki, które są synonimem innowacyjności, francuskiego designu i najwyższej jakości.

Dzieci są ważne
Serwis, który właśnie czytacie :)

Konkurs

Mamy dla was jedną kuchnię French Cottage w prezencie świątecznym.
Wystarczy polubić i/lub skomentować i/lub udostępnić poniższy post.
Spośród wszystkich osób biorących udział w zabawie wybierzemy 10, którym w wiadomości prywatnej na FB wyślemy dodatkowe pytanie – o zwycięzcy decydować będzie poprawna odpowiedz i czas odpowiedzi (pierwsza osoba wygrywa). Rozstrzygnięcie w środę 2.12.
 

 
Foto: lenaikuba.pl

Autor/ka: ŁadneBebe

Miejsce w sieci dla rodziców szukających estetycznych inspiracji. Design dla dzieci, książki, modowe nowinki, oryginalne dziecięce wnętrza, praktyczne gadżety, ciekawe tutoriale i wiele innych odkryć wyszperanych przez grono polskich blogerek.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.