Kategorie
Karmienie piersią

Łagodne odstawienie dziecka od piersi. Jak to zrobić?

Zakończenie karmienia piersią to decyzja indywidualna mamy lub dziecka. Są dzieci, które same odstawiają się od piersi, nawet kiedy mama jeszcze chce je karmić, wówczas karmienie piersią kończy się naturalnie. Kiedy mama z jakichś przyczyn musi przestać karmić, lub sama postanawia, że nadszedł ten czas, pojawia się pytanie, jak to zrobić łagodnie dla dziecka i siebie?

Kończenie karmienia piersią to proces, który powinien trwać kilka tygodni. Dziecko potrzebuje czasu, aby zaakceptować tę zmianę, a piersi powinny stopniowo zmniejszać produkcję mleka. Ważne jest to, aby wybrać odpowiedni czas na odstawienie, a tym samym uniknąć okresów, które mogą być dla dziecka trudne emocjonalnie. Przykładowo może to być pójście do żłobka czy pojawienie się młodszego rodzeństwa, a także okres choroby czy inne większe zmiany – wyjazd, przeprowadzka.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Kilka strategii na zakończenie karmienia piersią:

  • Na początku procesu odstawiania wyeliminuj karmienia, z którymi dziecku będzie najłatwiej się pożegnać, najprawdopodobniej będą to karmienia dzienne. Zróbcie coś wspólnie w porach, w których zwykle przypadało karmienie, które chcesz wyeliminować (zabawa, spacer, odwiedziny). To pomoże dziecku zapomnieć o piersi, a jednocześnie utrwalić przekonanie, że wraz z piersią nie traci ciebie.
  • Używaj delikatnych perfum/ naturalnych olejków, aby zamaskować zapach mleka i noś bluzki nie dające łatwego dostępu do piersi.
  • Staraj się nie budzić skojarzeń – nie siadaj na fotelu, na którym zazwyczaj karmiłaś, unikaj trzymania dziecka w pozycji jak do karmienia.
  • Często dzieci w ciągu dnia proszą o pierś kiedy szukają pocieszenia – coś sprawiło im ból lub nie dostały czegoś i chcą ukoić swoje nerwy. W takich sytuacjach bądź blisko, przytulaj, pocieszaj, rozmawiaj o uczuciach, które mogą towarzyszyć dziecku.
  • Karmienia wieczorne i nocne są najczęściej eliminowane na samym końcu, ponieważ jest to trudne i łączy się z brakiem snu matki a czasem również reszty domowników. Jeżeli dziecko jest na tyle duże, że rozumie, można powiedzieć „dobranoc” wszystkim którzy idą spać: rodzeństwu, zabawkom, zwierzątkom oraz piersiom aby wiedziało, że nie będą one dostępne, gdy się przebudzi.
  • Jeżeli jest to możliwe, niech tata w kluczowych momentach – przykładowo przed zaśnięciem – przejmie opiekę nad dzieckiem. Ty przed porą zasypiania zapewnij dziecku dużo przytulania i bliskości.
  • Wybierz odpowiednią dla ciebie i dziecka kolejność eliminacji karmień: dziennych, wieczornych, nocnych, tych przed drzemką i tych na pocieszenie, po zaakcentowaniu braku karmień o jednej porze, przejdź do rezygnacji z następnych.

Ważne jest aby w trakcie kończenia karmienia obserwować zachowanie dziecka, ponieważ może okazać się, że proces odstawiania przebiega zbyt szybko lub był podjęty za wcześnie. Może o tym świadczyć: częste budzenie się dziecka, marudzenie, ssanie palca lub jakiegoś materiału, zwiększony lęk przed rozstaniem z mamą, obgryzanie paznokci czy agresja wobec rodzeństwa. W takiej sytuacji można rozważyć zwolnienie tempa lub odłożenie akcji na jakiś czas. U mamy zbyt szybkie odstawienie może doprowadzić do przepełnienia piersi lub zastojów. Drobne kłopoty można skorygować zimnymi okładami i odciąganiem mleka do uczucia ulgi, czasem konieczne jest zahamowanie laktacji lekami. Innym objawem mogą być również kłopoty emocjonalne: obniżenie nastroju, depresja. Należy pamiętać, że jeżeli odstawiane dziecko ma mniej niż 12 miesięcy życia, trzeba uzupełnić dietę innym rodzajem mleka, np. modyfikowanym lub roślinnym.

WHO a koniec karmienia

Panuje niesłuszne przekonanie, że górną granicą czasową dla karmienia naturalnego jest czas, kiedy dziecko skończy roczek. Jest to moment, kiedy najczęściej kończy się urlop macierzyński, a pytania od otoczenia „jeszcze karmisz?” stają się rutyną… Dlatego matka decyduje o końcu karmienia. Jednak pamiętajmy, że jeżeli tylko dziecko nadal chce ssać, a my nie mamy żadnych rzeczywistych przeciwwskazań, aby karmić dłużej, to utrzymujmy karmienie naturalne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by karmienie piersią kontynuować do ukończenia przez dziecko 2. lat lub dłużej.

Podejście mamy do odstawiania dziecka od piersi zdeterminuje sposób, w jaki potraktuje ono to wydarzenie. Jeżeli matka nie jest emocjonalnie gotowa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej potomstwo także nie będzie na to gotowe.

Foto: flikr.com/nathalienation

Autor/ka: Magdalena Szaraniec

Mama Natalki i Szymonka. Doula w trakcie procesu certyfikacji w Stowarzyszeniu Doula w Polsce (www.doula-krakow.pl). Założycielka i wiceprezes Fundacji Polekont - Istota Przywiązania (www.fundacjapolekont.pl). Promotorka Karmienia Piersią. Wspiera kobiety w czasie ciąży, porodu i połogu. Jej marzenie to zostać położną, Uwielbia spotykać się z kobietami w ciąży, rozmawiać, pomagać, towarzyszyć im w trakcie porodu. Uważa, że to wielkie wyróżnienie móc brać udział w tak ważnych chwilach życia kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.