Kategorie
Zdrowie

Leki homeopatyczne – jak działają i czy są skuteczne?

Homeopatia jest najczęściej wybieraną metodą leczenia komplementarnego. Praktykowana jest przez ponad dwustu tysięcy lekarzy w blisko stu krajach. Choć leki homeopatyczne są dziś powszechnie dostępne w większości aptek, często nie wiemy, jak je stosować. Z pomocą przychodzą lekarze stosujący leki homeopatyczne w swojej praktyce.

Twórcą współczesnej homeopatii jest niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Na przełomie XVIII i XIX wieku rozwinął on znaną już Hipokratesowi i Paracelsusowi teorię – „podobne leczyć podobnym”. Choć od tej pory minęło przeszło dwieście lat, istota leczenia homeopatycznego nie zmieniła się.

Leczenie homeopatyczne – zasada podobieństwa

Homeopatia jest formą medycyny naturalnej opierającą się na dwóch podstawowych elementach – zasadzie podobieństwa i holistycznym podejściu do pacjenta. Pierwszy z nich, czyli zasada podobieństwa, polega na podawaniu pacjentowi leków zawierających bardzo małe ilości substancji czynnych, które w większej ilości wywołałyby u osoby zdrowej objawy chorobowe. Hahnemann udowodnił tę teorię, zażywając chininę – okazało się, że ten skuteczny składnik leku na malarię może wywoływać objawy charakterystyczne dla tej choroby, jeśli poda się go osobie zdrowej. Zdaniem niemieckiego lekarza, przyjmowanie substancji czynnych w postaci czystej lub stężonej nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wiąże się z różnymi działaniami niepożądanymi – dużo skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta są rozcieńczone roztwory. 

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Terapia lekami homeopatycznymi – pacjent jako całość

Drugą niezwykle ważną ideą w homeopatii jest leczenie człowieka jako całości. Właśnie dlatego lekarze homeopaci, w przeciwieństwie do lekarzy praktykujących wyłącznie medycynę konwencjonalną, nie pytają nas jedynie o występujące objawy, ale też o nasze samopoczucie, upodobania czy przyzwyczajenia. Wszystkie te informacje pozwalają stworzyć obraz pacjenta jako indywidualnej jednostki.

Jak powstają preparaty homeopatyczne?

Leki homeopatyczne produkowane są z surowców pochodzenia naturalnego – roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Z substancji czynnych wytwarzane są tzw. pranalewki, czyli wyciągi wodno-alkoholowe, które następnie poddaje się wielokrotnemu rozcieńczaniu i wstrząsaniu. Według homeopatów siła lecznicza danego leku zwiększa się wraz ze stopniem rozcieńczenia zawartych w nich substancji aktywnych. Jednocześnie stężenie to jest tak niskie, że nie może wywoływać działań niepożądanych. 

Leki homeopatyczne – granulki, krople i tabletki na różne dolegliwości

Preparaty homeopatyczne występują w wielu różnych postaciach. Najpopularniejsze z nich są granulki, czyli niewielkie kuleczki (będące mieszaniną sacharozy i laktozy, nasączone substancją czynną), umieszczone w małych tubkach. Choć jest to najpopularniejsza forma leków homeopatycznych, w aptece możemy znaleźć również tabletki, syropy, maści, krople oraz czopki. Leki homeopatyczne znajdują zastosowanie w łagodzeniu wielu powszechnych dolegliwości. Sprawdzą się, jeśli dopadło nas przeziębienie, jesteśmy osłabieni, męczy nas ból gardła, katar czy kaszel. Co ciekawe preparaty homeopatyczne są również skuteczne w łagodzeniu objawów chorób przewlekłych, takich jak alergie, zaburzenia snu czy zaburzenia trawienia, choć w takich wypadkach leczenie zwykle trwa dłużej.

Leczenie homeopatyczne – skuteczność

Przeciwnicy leków homeopatycznych twierdzą, że ich skuteczność nie została potwierdzona w żadnym badaniu naukowym. Nic bardziej mylnego. Do tej pory opublikowano przeszło dwieście badań klinicznych dotyczących leków homeopatycznych. Znajdziemy je między innymi w Medline, czyli największej na świecie bazie piśmiennictwa medycznego. Autorzy publikacji bardzo często zwracają uwagę na to, że leczenie homeopatyczne jest skuteczną, bezpieczną, a przy tym tanią metodą leczenia. Skąd zatem bierze się przekonanie, że terapia lekami homeopatycznymi nie ma nic wspólnego z nauką? Aby odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się na chwilę do opisanego wcześniej podejścia holistycznego. 

Leki homeopatyczne a te same objawy choroby

Lekarze homeopaci biorą pod uwagę wiele różnych czynników i dobierają preparaty homeopatyczne indywidualnie, do występujących u danego pacjenta objawów. Może się zatem okazać, że pacjenci, którzy teoretycznie skarżą się na dokładnie te same objawy choroby, otrzymają zupełnie inne leki homeopatyczne. W homeopatii trudno jest wykazać, że konkretny lek homeopatyczny u wszystkich pacjentów wywoła określony efekt. Nie oznacza to jednak, że leczenie homeopatyczne nie jest skuteczne. Po prostu metodyka badań jest inna.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Bezpieczeństwo leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne są bardzo bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych. Nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, dlatego z powodzeniem stanowią zwykle uzupełnienie konwencjonalnego postępowania medycznego. Co ważne mogą stosować je osoby w każdym wieku, także niemowlęta i osoby starsze. Po leki homeopatyczne chętnie sięgają również kobiety w ciąży, które często skarżą się na mdłości czy bolesne skurcze nóg. Choć leki homeopatyczne możemy bez problemu kupić w aptece, warto wcześniej wybrać się do lekarza homeopaty. Przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad, a następnie wybierze najskuteczniejsze preparaty homeopatyczne.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.