Kategorie
Zdrowie

10 sekund przytulania dziennie redukuje stres i zmęczenie

Przytulanie stymuluje układ nerwowy i zmniejsza poczucie samotności, zwalcza lęk, buduje poczucie własnej wartości, łagodzi napięcia.
Ludzie potrzebują dotyku innej osoby, by żyć szczęśliwie i czuć spełnienie. Dorośli, którzy doświadczają długotrwałych trudności i silnego stresu są bardziej podatni na infekcje i wirusy niż ludzie, którzy radzą sobie ze stresem. Pomóc im może przytulanie!

Jak podkreślają naukowcy z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, przytulanie może chronić przed infekcjami. Badania przeprowadzone na kilkuset dorosłych wykazały, że ci z nich, którzy mieli większe poparcie społeczne i doświadczali większej ilości uścisków podczas konfliktów, byli znacznie mniej narażeni na zakażenie wirusem. Uściski były odpowiedzialne za 1/3 działania ochronnego!

Z kolei niemowlęta, które są pozbawione bliskości, często doświadczają opóźnień rozwojowych, a ich wzrost (fizyczny) i rozwój jest osłabiony. Kangurowane wcześniaki posiadają lepiej rozwinięte umiejętności poznawcze, są bardziej odporne na stres i lepiej śpią, niż dzieci bez takich doświadczeń.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Podczas przytulania w naszym ciele uwalniana jest dobrze nam znana substancja chemiczna – oksytocyna, zwana hormonem szczęścia i miłości. 10 minut trzymania się za ręce zmniejsza skutki stresu, regulując ciśnienie krwi i tętno. 8 uścisków dziennie sprawia, że ludzie są zadowoleni i cieszą się lepszymi relacjami z ludźmi.

10 sekund przytulania dziennie może prowadzić do reakcji fizjologicznych w organizmie, które:

  • zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca,
  • redukują stres,
  • redukują zmęczenie,
  • pomagają zwalczać infekcje,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “10 sekund przytulania dziennie redukuje stres i zmęczenie”

Swoje dziecko przytulam kiedy tylko mogę, jak każda matka dbam żeby miało wszystko co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Podawałam Vita K do 3 miesiąca, teraz Vita D na prawidłowy rozwój kości , Przytulanie i karmienie piersią tworzy niezwykłą więź z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.