Kategorie
Lifestyle Zdrowie

Majtki menstruacyjne. To jest fantastyczne!

Średnio 12 razy w roku, w skali całego życia od 350 do 450 razy, co w sumie daje około 2 280 dni [1]. Menstruacja. W ciągu swojego życia, osoba menstruująca zużywa średnio 130 kilogramów jednorazowych produktów do higieny intymnej.

W skali globalnej to około 45 miliardów sztuk środków higienicznych zużywanych łącznie przez osoby menstruujące w ciągu zaledwie jednego roku. Wybór dowolnego wielorazowego środka w ogromnym stopniu zmniejsza liczbę odpadów, które generuje okres. Takim środkiem mogą być podpaska wielorazowa, kubeczek menstruacyjny czy też majtki menstruacyjne, które zdobywają coraz większe grono zwolenniczek.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Temat wymagający oswojenia

To normalne, że majtki menstruacyjne podczas pierwszego zetknięcia z tematem mogą budzić niechęć czy wręcz obrzydzenie. Powszechny jest również strach i stres przed pierwszym użyciem. Skąd się biorą takie odczucia? Przede wszystkim z odbierania menstruacji jako czegoś nieczystego. Wyobrażenie o nieczystości krwi miesięcznej powstało jeszcze w starożytności. Tora uznaje kobietę w czasie menstruacji za nieczystą. Maorysi z Nowej Zelandii wierzyli, że krew menstruacyjna zawiera materię, która szkodzi mężczyznom. Rdzenni mieszkańcy znad Jukonu w Kanadzie sądzili, że w krwi znajduje się istota kobiecości, dlatego też mężczyźni unikali kontaktu z miesiączkującymi kobietami, żeby tą „kobiecością” się nie zarazić. W Japonii krew menstruacyjna jest utożsamiana ze śmiercią, w wyniku czego kobiety w trakcie okresu są wykluczone ze świątyń [2]. W latach 50. ubiegłego stulecia amerykańscy naukowcy chcieli udowodnić, że krew miesięczna zawiera niebezpieczne toksyny i zarazki. Badanie oczywiście zaprzeczyło tej tezie. 

W krwi menstruacyjnej nie ma nic nieczystego. Nie ma też w niej toksyn ani groźnych zarazków. Jest wręcz przeciwnie – znajduje się w niej mnóstwo składników odżywczych. Przecież krew menstruacyjna to nic innego jak złuszczona wewnętrzna wyściółka macicy, która w trakcie każdego cyklu magazynuje w sobie to, co ciało ma najlepszego. Po to, żeby w razie zapłodnienia i zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej być pokarmem dla embrionu. Krew menstruacyjna jest bezpieczna i nie warto postrzegać jej jako nieczystej.

Jak działają majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne to majtki wielorazowego użytku, które nosi się w trakcie miesiączki zamiast tamponów, podpasek lub kubeczka menstruacyjnego. Można je również potraktować jako dodatkową ochronę podczas noszenia tamponów czy kubeczka. Majtki menstruacyjne to majtki, które chłoną krew menstruacyjną.

Spełniają one swoją funkcję dzięki dwóm warstwom aktywnym: warstwie chłonnej oraz nieprzepuszczającej wilgoci.

Jak używać majtek? To bardzo proste. Wystarczy założyć je jak zwykłą bieliznę, którą nosi się na co dzień. Można je nosić aż do 12 godzin, jednak to kwestia indywidualna, zależna od intensywności miesiączki.

Czy majtki menstruacyjne są wygodne?

W przeciwieństwie do podpasek tutaj nie ma możliwości, że coś będzie się przesuwać. Wszystkie warstwy majtek są ze sobą ściśle połączone i stanowią całość. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że nie są to zwykłe majtki, tylko majtki menstruacyjne z warstwą chłonną, przez co na obszarze tejże warstwy są grubsze. Nie jest to jednak wyczuwalne po założeniu i w żaden sposób nie krępuje ruchów. Dodatkowo można wybierać wśród różnych fasonów majtek czy bokserek i dobrać model bielizny do swojej sylwetki oraz preferencji.

I co dalej?

Dbanie o bieliznę menstruacyjną jest proste. Przed docelowym praniem majtki należy namoczyć w zimnej wodzie po to, żeby wypłukać je z krwi. Majtki przeważnie można prać w pralce z innymi ubraniami w temperaturze określonej przez producenta.

Bieliznę należy suszyć naturalnie, nie używać suszarki elektrycznej ani grzejnika, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną.

Majtki menstruacyjne mają wiele zalet:

  • W kwestii zdrowia – w konwencjonalnych, jednorazowych środkach do higieny intymnej można znaleźć chlor, pestycydy, bisfenol czy nawet dioksyny. Te wszystkie substancje są wchłaniane przez nasz największy organ, jakim jest skóra. Wybierając majtki menstruacyjne z certyfikowanych materiałów, można mieć pewność, że wyżej wymienione związki nie będą się w nich znajdować.
  • Pod kątem ekologii – każdy wielorazowy środek na menstruację powoduje zmniejszenie liczby odpadów na świecie.
  • W czasie użytkowania – dobrze zaprojektowane majtki są po prostu wygodne, można zapomnieć o menstruacji.
  • Zmieniając świadomość – używając majtek, nie da się uniknąć bezpośredniego kontaktu z własną krwią menstruacyjną. Ten kontakt może mieć działanie oczyszczające i uświadamiające, można lepiej poznać własne ciało, a z czasem oswoić temat menstruacji.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Nie ma elementu garderoby, który byłby bliżej ciała niż bielizna. Skóra człowieka wchłania wszelkie zanieczyszczenia, dlatego ważne jest, żeby bielizna była możliwie jak najzdrowsza. Dobrym wyborem będą więc materiały organiczne pochodzenia naturalnego – zarówno na materiał zasadniczy majtek, jak i na warstwę przylegającą do ciała. Wybór może więc paść na bawełnę organiczną z certyfikatem GOTS. Jest to bawełna, do której uprawy nie stosowano toksycznych środków wzrostu roślin. Dzięki temu jest bezpieczniejsza dla naszego organizmu niż bawełna konwencjonalna.

Dzianiny z organicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie mają kontaktu z toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń ani podrażnień.

Dobrym wyborem będą również majtki z modalu z certyfikatem Oeko-Tex. Modal to włókno, które powstało z włókien celulozowych pochodzących z pulpy drzew bukowych. Jego produkcja nie obciąża środowiska (w przeciwieństwie do produkcji np. bawełny konwencjonalnej), a sam materiał jest bardzo przyjemny dla ciała.

Dla ochrony swojego zdrowia warto unikać materiałów syntetycznych, które powstały z ropy naftowej. Są to m.in. coolmax, polar, welur (jeśli nie podano surowca), nylon, poliamid – to nazwy handlowe materiałów w stu procentach syntetycznych .

Warstwa chłonna pod lupą

Przy zakupie majtek menstruacyjnych warto również zwrócić uwagę nie tylko na sam materiał zasadniczy, ale również na skład warstwy chłonnej. Tutaj również dobrze jest unikać materiałów syntetycznych: mikropolaru, polaru, flizeliny medycznej (100% poliester) czy poliestru. Ta warstwa co prawda nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem, ale warto wybrać naturalne włókna w warstwie chłonnej (np. 100% bambus, bawełna, wełna) – z dwóch powodów.

Pierwszy to mikrowłókna. Wkład chłonny stanowi najgrubszą warstwę majtek, więc wagowo jest go dużo. Mikrowłókna to mikroskopijne kawałki plastiku. Przedostają się do środowiska podczas prania bądź użytkowania rzeczy z materiałów syntetycznych, takich jak poliamid czy poliester. Taki np. akryl gubi 730 000 mikrowłókien podczas jednego prania [3]. Trafiają one do środowiska wodnego, gdzie zalegają przez setki lat, przyciągając zanieczyszczenia – chemikalia, paliwo czy pestycydy. Tam najczęściej zjadane są przez organizmy morskie, np. ryby, bądź trafiają z powrotem poza środowisko wodne, gdzie wchłaniane są do organizmu człowieka. Nie do końca wiadomo, jak oddziałują na organizm ludzki, prawdopodobnie są odpowiedzialne za zaburzenia gospodarki hormonalnej [4].

Drugi powód to zapach. Zwykłe jednorazowe podpaski mogą zawierać aż do 90% plastiku. Sprawia to, że krew, która przedostaje się do środka podpaski, nie ma szans wyschnąć, wszystko „kisi się” we wnętrzu podpaski, w wilgoci namnażają się bakterie, stąd powstaje nieprzyjemny zapach. Wkład syntetyczny w majtkach tworzy środowisko, które sprzyja namnażaniu się bakterii. 

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Minusy

Głównym minusem majtek menstruacyjnych może być ich cena. Kupno tych produkowanych w Polsce z materiałów z certyfikatami może się okazać sporym jednorazowym wydatkiem. Jednak w perspektywie lat zakup się zwróci (porównując z kosztami, które co miesiąc przeznacza się na środki jednorazowo) i na pewno będzie stanowił pozytywny wkład w ochronę środowiska.

Artykuł powstał we współpracy ze skrojone.pl

[1] https://medlineplus.gov/menstruation.html.

[2] M. Oskarsson, Mała książka o miesiączce, przeł. Renata Szeląg, Warszawa 2009.

[3] I.E. Napper, R.C. Thompson, Release of synthetic microplastic plastic fibres from domestic washing machines: Effects of fabric type and washing conditions, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27686821/.[4] A. Konieczna, A. Rutkowska, D. Rachoń, Health risk of exposure to Bisphenol A (BPA), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25813067/.

Avatar photo

Autor/ka: Agata Bokiej

Współtwórczyni marki Skrojone. Interesuje się zrównoważonym rozwojem i ekologią.
Markę prowadzą we dwie: Agata i Justyna. Skrojone działa od lata 2020 roku ( https://skrojone.pl/ ).


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.