


Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
W książce w sposób prosty i przejrzysty ukazane zostały trzy aspekty związane z funkcjonowaniem osoby z zespołem Aspergera: doświadczane trudności, wyzwania, ale też mocne strony.
Książka składa się z trzech części:
- Pierwsza część to psychoedukacja na temat zespołu Aspergera, czyli wyjaśnienie czym jest to zaburzenie, z jakimi problemami borykają się ludzie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i jakimi mocnymi stronami mogą się pochwalić.
- Druga część skierowana jest do „neurotypowych” rówieśników oraz nauczycieli i zawiera proste rady jak należy podchodzić do kolegi czy ucznia w szkole, jak można mu pomóc, na co zwracać uwagę, jakie zachowania ignorować.
- Trzecia część obejmuje przykładowe scenariusze zajęć kształtujących umiejętności społeczne i wykorzystujących informatykę, mechanikę czy elektronikę dla ich uatrakcyjnienia.
Po co ta książka została napisana?
Książka „Mam zespół Aspergera” powstała jako owoc współpracy kilku osób: terapeutów, edukatorów oraz specjalistów od nowych technologii.
Zarówno część poświęcona zrozumieniu osób z zespołem Aspergera, jak i scenariusze zajęć mogą być inspiracją dla nauczycieli chcących wzmacniać integrację w klasie i przeciwdziałać wykluczeniu. Książka może służyć radą wszystkim pragnącym wyciągnąć pomocną dłoń do uczniów z opisanym zaburzeniem, którzy nie wiedzą, jak to zrobić.


Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Przede wszystkim Karolina Dyrda i Edyta Ołdak wraz z innymi osobami stworzyły szkołę – Akademię Dobrej Edukacji w Chotomowie, w której uczą się także dzieci z zespołem Aspergera. Podejmowany jest tam trud stworzenia adekwatnych oddziaływań edukacyjnych i środowiska terapeutycznego. Jolka Rosińska dzięki współpracy z Karoliną Dyrdą zafascynowała się poszukiwaniem sposobów pomocy osobom z zespołem Aspergera, np. scenariuszami służącymi do ćwiczenia kompetencji społecznych i emocjonalnych. Tym samym włączona została perspektywa psychologa szkolnego pracującego w szkole ogólnodostępnej.


Jednym z głównych celów publikacji jest chęć ułatwienia uczniom i uczennicom zrozumienia sposobu odbierania świata przez ich rówieśników z zespołem Aspergera. Jednocześnie może ona stać się inspiracją do wieloźródłowego poszukiwania sposobów adekwatnej pomocy uczniom z tym zaburzeniem, do wypracowania rekomendowanych wskazówek do pracy z nimi i rozwiązań, które odpowiedzą na kluczowe trudności. Tę kolorową książeczkę możemy nawet nazwać otwarciem wieloaspektowej dyskusji. Głos mogą w niej zabrać wszyscy zainteresowani.
- Tekst: Karolina Dyrda, Jolka Rosińska
- Ilustracje: Edyta Ołdak
- Koncepcje scenariuszy: Edyta Ołdak, Pozytywsie.pl Michał Kłosiński