Badania przeprowadzone przez American Psychological Association pokazały, że mózg młodych mam znacznie powiększył się w kluczowych, środkowych częściach. Badacze przypuszczają, że odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne zaraz po urodzeniu dziecka, w tym wzrost estrogenów, oksytocyny i prolaktyny. Pobudką do podjęcia opieki nad dzieckiem może być zatem nie tylko instynkt macierzyński, ale także reakcja mózgu matki, która odpowiada za tworzenie się tzw. rodzicielskiej motywacji.
Badania zostały przeprowadzone na 19 kobietach, które urodziły 10 chłopców i 9 dziewczynek w Yale New Haven Hospital. Wykonywano im dwukrotnie badania mózgu rezonansem magnetycznym. Najpierw dwa tygodnie po porodzie, następnie po upływie czterech miesięcy. Wyniki wskazały jednoznacznie, że znacznie powiększyły im się pewne obszary mózgu. Trzeba dodać, że u dorosłego człowieka zmiany takie nie zachodzą przez tak krótki czas bez wpływu np. choroby, wzmożonej nauki czy poważnych zmian środowiskowych. Zmiany te zachodziły tym intensywniej, im bardziej entuzjastycznie matki podchodziły do swoich narodzonych dzieci.
Pomimo, że badania wymagają potwierdzenia na większej liczbie badanych, stawiają zasadnicze pytania o wzajemny, fizjologiczny wpływ matki i dziecka lub rodzica i dziecka (ojcowie również objęci będą badaniem). Wiemy już jednak na pewno, że intensywne doznania sensoryczno- dotykowe jakie dostarcza matce dziecko mogą wywołać wzrost w kluczowych obszarach mózgu, które odpowiadają za jej macierzyńską motywację.
Foto