Kategorie
Recenzje

Orzechy piorące

Testowaliśmy orzechy piorące dostarczone przez sklep Ecoshop.com.pl. Jakie mamy obserwacje?
Może się wydawać, że pranie w orzechach jest ekologiczną fanaberią, jednak po ich przetestowaniu wiemy, że pranie w orzechach nie ma minusów

Co to są orzechy piorące?
To orzechy rosnące na drzewie sapindus mukorossi, który rośnie w Indiach i Nepalu. Orzechy po zebraniu z drzewa rozłupuje się i usuwa środek, po czym suszy aż do uzyskania ciemnego koloru. Ich tajemnicą jest substancja o nazwie saponina, która w kontakcie z wodą zamienia się w myjącą pianę.

Do czego można używać orzechów piorących?

  • do prania:
    pranie kolorowe i białe (białe z dodatkiem sody oczyszczonej)
  • do zmywania w zmywarce:
    5 orzechów należy włożyć do koszyczka na sztućce i włączyć zmywarkę na podstawowy program. Z naszego doświadczenia wynika, że orzechy można stosować tylko przy lekkich zabrudzeniach
  • do sprzątania:
    za pomocą wywaru z łupin orzecha (10 skorupek gotujemy przez 5-10 min., w 3/4 litra wody, po czym odcedzamy i wlewamy do butelki). Można go używać bezpośrednio na ściereczkę lub rozścieńczyć z wodą (działa identycznie jak zwykły płyn do naczyń wlany do miski z wodą). Można nim bezpiecznie myć przedmioty, które mają bezpośredni kontakt z dziećmi, a także można go stosować w obecności dzieci (w przeciwieństwie do silnie perfumowanych środków chemicznych)
  • do mycia ciała i włosów:
    również za pomocą wywaru z łupin orzecha, który powinien być mocno skoncentrowany. Działa jak bardzo delikatne mydło w płynie, którego mogą używać również dzieci
  • do pielęgnacji zwierząt:
    za pomocą wywaru z łupin orzecha, który należy stosować jak szampon dla zwierząt
  • do pielęgnacji roślin:
    za pomocą wywaru z łupin orzecha, który należy rozpylić na roślinie (działa bakteriobójczo)

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Nasze obserwacje

Orzechy piorące działają bardziej delikatnie niż chemiczne proszki do prania, jednak piorąc rzeczy małych dzieci (bardzo brudne ubranka dzieci stosujących BLW, pieluchy wielorazowe, ubłocone ubrania – efekt jesiennych spacerów….) nie zdarzyło nam się, aby łupiny orzechów stosowane w praniu o temperaturze 60°C, nie usunęły powstałych plam. Kilkakrotnie na jasnym praniu pozostał delikatny “ślad” po plamie, który może zdarzyć się również podczas używania środków chemicznych.

Podczas prania białych rzeczy brakowało nam efektu “wybielenia”, dlatego radzimy dodać do prania sodę oczyszczoną, która zapobiegnie szarzeniu ubrań.

Ubrania prane w orzechach były wystarczająco miękkie, żeby nie było konieczności używania płynu do płukania zmiękczającego pranie.

Pranie w orzechach jest bezzapachowe, więc radzimy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego do przegródki na płyn do płukania, w celu uzyskania przyjemnego zapachu.

Przykład prania “przed” i “po”:

Jak prać w orzechach?
5-7 orzechów należy podzielić na pół i włożyć je do lnianego, naturalnego woreczka, następnie zawiązać i włożyć do bębna pralki. Piorąc w orzechach można stosować wszystkie temperatury prania (30-90°C). Kiedy pierzemy w temperaturze 60°C, orzechy można wykorzystać nawet czterokrotnie.

Na ile czasu starcza kilogram orzechów?
Pranie w orzechach jest dużo bardziej ekonomiczne, niż w proszku chemicznym (nawet tym z niższej półki cenowej). Wstawiając jedną pralkę dziennie, kilogram orzechów powinien wystarczyć na około 5 miesięcy.

Orzechy po praniu:

Dlaczego warto używać orzechów piorących?

  • są zdrowe:
    są całkowiecie naturalne, nie zawierają substancji chemicznych, dlatego nadają się do prania ubrań noworodków, małych dzieci, alergików, osób z chorobami skóry
  • są ekologiczne:
    nie zanieczyszczają środowiska, rozkładają się jak wszystkie odpadki organiczne.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Nasze obserwacje

Orzechy piorące działają bardziej delikatnie niż chemiczne proszki do prania, jednak piorąc rzeczy małych dzieci (bardzo brudne ubranka dzieci stosujących BLW, pieluchy wielorazowe, ubłocone ubrania – efekt jesiennych spacerów….) nie zdarzyło nam się, aby łupiny orzechów stosowane w praniu o temperaturze 60°C, nie usunęły powstałych plam. Kilkakrotnie na jasnym praniu pozostał delikatny “ślad” po plamie, który może zdarzyć się również podczas używania środków chemicznych.

Podczas prania białych rzeczy brakowało nam efektu “wybielenia”, dlatego radzimy dodać do prania sodę oczyszczoną, która zapobiegnie szarzeniu ubrań.

Ubrania prane w orzechach były wystarczająco miękkie, żeby nie było konieczności używania płynu do płukania zmiękczającego pranie.

Pranie w orzechach jest bezzapachowe, więc radzimy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego do przegródki na płyn do płukania, w celu uzyskania przyjemnego zapachu.

Przykład prania „przed” i „po”:

Jak prać w orzechach?
5-7 orzechów należy podzielić na pół i włożyć je do lnianego, naturalnego woreczka, następnie zawiązać i włożyć do bębna pralki. Piorąc w orzechach można stosować wszystkie temperatury prania (30-90°C). Kiedy pierzemy w temperaturze 60°C, orzechy można wykorzystać nawet czterokrotnie.

  • są zdrowe:
    są całkowiecie naturalne, nie zawierają substancji chemicznych, dlatego nadają się do prania ubrań noworodków, małych dzieci, alergików, osób z chorobami skóry
  • są ekologiczne:
    nie zanieczyszczają środowiska, rozkładają się jak wszystkie odpadki organiczne.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Orzechy piorące”

Witam, mam mnóstwo pytań dot. orzechów, a nikt z moich znajomych ich nie stosuje, więc zwracam się do Was. Co można myć orzechami? Jak długo przygotowany wywar zachowuje swoje właściwości (jak długo i w jakich warunkach można go przechowywać)? Czy pranie z orzechami przy użyciu chemicznego odplamiacz wpływa na ich właściwość piorącą? Podobno soda to dodatek wyłącznie do białego prania. Tu: https://dziecisawazne.pl/dom-bez-chemii-cz-1-soda-oczyszczona/ wyczytałam, że jednym z zastosowań sody jest wybielanie ubrań lub wzmacnianie kolorów. Często piorą też jaskrawe ubrania… Jeśli orzechy pienią się po kilku użyciach, oznacza to, że z powodzeniem można je wykorzystywać, aż przestaną wytwarzać pianę? Polecacie mocna skoncentrowany wywar do mycia włosów i ciała. Jak mocno skoncentrowany? Czy liczba zastosowanych łupinek zależy od jakości orzechów? Ponoć z jakością też bywa różnie. Czy są jakieś „mierniki”? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Liczę na wyczerpujące :). Pozdrawiam

Ostatnio zakupiłam orzechy i co mogę stwierdzić po kilku praniach:

1. Pranie jest niesamowicie miękkie.
2. Ogólne zabrudzenia, tłuste plamy schodzą
3. Gorsze plamy np po owocach niestety nie schodzą.

Ogólnie polecam ale gorsze plamy trzeba jednak zapryskać czymś przed praniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.