Dotyk jest pierwszym ze zmysłów, którymi dziecko odbiera otoczenie. Rozwija się bardzo wcześnie – już w 6 -10 tygodniu życia płodowego pojawia się wrażliwość w okolicach buzi dziecka, a w 12 – 14 tygodniu zaczyna ono odczuwać dotyk praktycznie na całej powierzchni ciała.
Masaż Shantala – dotyk miłości
Kiedy w latach 60-tych francuski położnik Frederique Leboyer udał się w podróż po Indiach, zaobserwował, jak niepełnosprawna kobieta o imieniu Shantala masowała swoje przedwcześnie urodzone dziecko. To dzięki niemu ta starożytna technika masowania niemowląt i małych dzieci dotarła do Europy.
Masaż Shantala jest szczególnie polecany dla dzieci niespokojnych, często i długo płaczących, cierpiących na zaburzenia jelitowe. Ukojenie znajdą w nim także dzieci mające problemy ze snem. Dzięki ciepłemu dotykowi rąk opiekuna dzieci są spokojniejsze, śpią lepiej. Regularne masowanie dziecka stymuluje jego rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny. Wzmacnianie więzi z dzieckiem i fakt, że masując dziecko można przekazać mu swoje uczucia – akceptację i miłość oraz budować w nim poczucie bezpieczeństwa to wymierne korzyści dla malucha. Rodzic z kolei masując swoje dziecko może pogłębiać swoje zaufanie do umiejętności opieki nad dzieckiem, uczyć się uważnego rozpoznawania potrzeb malucha – to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że masaż Shantala ma zbawienny wpływ także na osobę masującą. Dzięki 10 – 20 minutom masażu dziennie rodzic uczy się języka ciała maluszka, uczy się, jak rozumieć reakcje niemowlęcia czy starszego dziecka – nauka masażu Shantala zalecana jest również rodzicom wcześniaków, osobom planującym adopcję a także kobietom doświadczającym depresji poporodowej.
Równie ważne jak aspekt emocjonalny są korzyści prozdrowotne. Masaż Shantala poprawia krążenie żylne i limfatyczne dziecka, a co za tym idzie, oznacza lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych, stymulując ich pracę. Pobudza też układ limfatyczny, co skutkuje zwiększeniem naturalnej odporności dziecka. Masując dziecko poprawiamy również perystaltykę jego jelit, co zapobiega gromadzeniu się gazów w brzuszku i jest naturalnym sposobem przyniesienia ulgi dzieciom z częstymi kolkami.
Masaż dzieci urodzonych przedwcześnie
Rodzice wcześniaków w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka mają przeważnie ograniczone możliwości fizycznego kontaktu ze swoim dzieckiem, co może utrudniać budowanie z nim pozytywnych relacji i więzi emocjonalnej. Odpowiedzią na deficyt doznań dotykowych może być właśnie masaż Shantala. Jeżeli warunki i stan zdrowia maluszka na to pozwalają, można zacząć masować dziecko już w szpitalu, jeżeli nie, warto zacząć to robić zaraz po przyjeździe dziecka do domu. Rehabilitacja, mnóstwo dodatkowych badań i wizyt u specjalistów – przedwcześnie urodzone dziecko narażone jest każdego dnia na ogrom stresu. Spokojny, kojący dotyk mamy lub taty na pewno pomogą mu przetrwać codzienne trudy będące konsekwencją przedwczesnego porodu. Masaż może stać się także wspaniałą terapią dla rodziców, zmęczonych niepokojem o stan zdrowia dziecka.
Tylko naturalną oliwką
Na rynku dostępnych jest mnóstwo firm oferujących oliwki dla dzieci, a także specjalne oliwki do masażu niemowląt. Warto wybierać tylko w pełni naturalne preparaty. Kobiety w Indiach od wieków używają do masowania swoich najmłodszych dzieci naturalnych olejów, m.in. kokosowego. Wybierajmy nierafinowane, tłoczone na zimno oleje roślinne. Zapewnią dziecku bezpieczne nawilżenie delikatnej skóry, będą działać regeneracyjnie i przeciwzapalnie dzięki temu, ze w swoim składzie mają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Godne polecania są certyfikowane oleje z upraw ekologicznych, takie jak olej sezamowy czy ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek.
To proste
Warto wiedzieć, że techniki masażu Shantala stosunkowo łatwo się nauczyć. Istnieje wiele opracowań pokazujących jak wykonywać masaż, jednak najlepiej spotkać się z instruktorem masażu, który podczas wizyty w domu dziecka, a więc w najlepszym dla niego otoczeniu, pokaże wszystkie ruchy, skoryguje ewentualne niedociągnięcia czy pomoże oswoić lęk przed zrobieniem dziecku krzywdy. Masujmy swoje dzieci!
Foto: flikr.com/77227253@N07