Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Najważniejsze zasady diety wegetariańskiej dla dzieci

Diety bezmięsne cieszą się rosnącą popularnością i to również wśród najmłodszych. Dzieci albo same nie chcą jeść mięsa, albo przejmują nawyki żywieniowe reszty członków rodziny. Jak ułożyć jadłospis diety wegetariańskiej, aby dieta była nie tylko smaczna i pożywna, ale także zdrowa? O czym pamiętać, ograniczając do minimum produkty odzwierzęce?

Różne rodzaje diety wegetariańskiej

W ostatnich latach powstało wiele odmian wegetarianizmu. Mamy między innymi laktowegetarianizm, fleksitarianizm czy pescowegetarianizm. Typowa dieta wegetariańska wyklucza z jadłospisu mięso zwierząt, ryb i owoców morza. W jadłospisie mogą znajdować się za to inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, nabiał, żelatyna czy miód.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Tak, każda odpowiednio zbilansowana dieta roślinna, a więc również dieta wegetariańska, jest bezpieczna dla zdrowia. Właściwie ułożony jadłospis bezmięsny to także dobry sposób żywienia dzieci. Menu typowej diety wegetariańskiej uwzględnia wysoką podaż warzyw i owoców. Wegetarianie jedzą również nabiał, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe, pestki i orzechy. Jadłospis często uzupełniają zdrowymi olejami roślinnymi, algami, wodorostami, grzybami i gotowymi produktami spożywczymi na bazie strączków (mleko sojowe, tofu, tempeh). Z tej długiej listy produktów dozwolonych można ułożyć smaczny i pożywny jadłospis dla pociechy. Jak to zrobić?

Główne zasady komponowania diety wegetariańskiej dziecka

Przede wszystkim zadbaj o różnorodność jadłospisu. Dzieci nie lubią nudy, więc nie powinno być jej na talerzu. Stawiaj na sezonowe, kolorowe warzywa i owoce, które nie tylko lepiej smakują, ale również są tańsze. Kluczowym składnikiem odżywczym dla wzrostu młodego organizmu jest białko, które znajdziesz zarówno w nabiale, jak i w roślinach strączkowych i produktach na ich bazie. Cenne węglowodany i błonnik pokarmowy dostarczysz za pomocą produktów zbożowych (najlepiej tych z pełnego ziarna). W tygodniowym planie posiłków powinny znaleźć się nie tylko makarony i ryże, ale również kasze. Z kolei zdrowy tłuszcz omega, obecny między innymi w olejach roślinnych, orzechach i pestkach, korzystnie wpłynie na rozwój mózgu i układu nerwowego pociechy.

Układając jadłospis diety wegetariańskiej, zwróć też uwagę na podaż poszczególnych witamin i składników mineralnych. W dietach roślinnych należy kontrolować przede wszystkim poziom witaminy D i B12 oraz żelaza, cynku i jodu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą lub dietetykiem. W przypadku zdiagnozowania niedoborów specjalista zleci dodatkową suplementację.

Sprawdź inne zasady komponowania zdrowej diety dziecka na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-dla-dzieci-smaczna-zdrowa-i-kolorowa/.

A może catering dietetyczny?

Chcesz zmienić nawyki żywieniowe swojej rodziny? Zależy Ci na tym, aby każdego dnia zdrowo i smacznie się odżywiać, ale nie masz czasu gotować? Zapoznaj się z ofertą cateringu dietetycznego w Twojej okolicy. Dobre cateringi oferują diety pudełkowe dla całych rodzin, a więc również dla najmłodszych.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.