Kategorie
Niemowlę

Naturalna Higiena Niemowląt a rozwój społeczny niemowlęcia

Potrzeba wypróżnienia jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych każdego człowieka – również noworodka. Niemowlęta czują i komunikują tę potrzebę wielokrotnie w ciągu dnia

Potrzeba wypróżnienia jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych każdego człowieka – również noworodka. Niemowlęta czują i komunikują tę potrzebę wielokrotnie w ciągu dnia. Odpowiadając na nią i oferując dziecku „nocnik na żądanie”, opiekunowie zapewniają sobie wiele dodatkowych okazji do nawiązania z dzieckiem bliskiego porozumienia. Niemowlę otrzymuje odpowiedź na wszystkie (a nie tylko wybrane) próby nawiązania porozumienia z otoczeniem, co wspomaga jego rozwój społeczny.

Rozwój społeczny dziecka poprzez NHN

  • żadna próba komunikacji nie pozostaje niezauważona
  • rozwijanie dwustronnego porozumienia poprzez odpowiadanie na potrzeby
  • dziecko uczy się odważnie komunikować swoje uczucia i potrzeby, wiedząc, że ma wpływ na otoczenie.

Nauka interpretacji niewerbalnego języka niemowląt i małych dzieci ma ogromny, pozytywny wpływ na skuteczność porozumienia między rodzicami a dziećmi. Pomaga także budować niezwykle silną więź emocjonalną w rodzinie.

Autor/ka: Kinga Cherek

Pełnoetatowa mama piątki dzieci. Nosi w chuście, wychowuje według Naturalnej Higieny Niemowląt i lubi pieluszki wielorazowe. Swoje dzieci uczy w domu w ramach "spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą". Autorka pierwszej w języku polskim książki na temat Naturalnej Higieny Niemowląt – „Pożegnanie z pieluszkami, czyli jak łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko korzystania z toalety”. Właścicielka paru przyjaznych rodzicom miejsc w sieci: chusta.pl, bezpieluch.pl, szkolachustonoszenia.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.