Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Nauka języka obcego dla dzieci i młodzieży – postaw na obóz językowy za granicą!

Nauka języka obcego nie musi być jedynie szkolnym obowiązkiem, ale może też stać się świetną rozrywką. W szczególny sposób warto zachęcić do nauki dzieci i młodzież, które mają zdolność do najszybszego przyswajania wiedzy. Oprócz tradycyjnych zajęć w szkole czy w ramach korepetycji warto zadbać o to, aby dziecko poznawało kulturę danego kraju i miało możliwość spotkania z tzw. native speakerami. A czy jest ku temu lepsza możliwość niż zagraniczny wyjazd na obóz językowy?

Wyjazdy na zagraniczne obozy językowe – na czym to polega?

W internecie możemy znaleźć mnóstwo ofert dotyczących organizacji tego typu obozów. Przed wyjazdem warto sprawdzić ośrodek, który je organizuje, bez różnicy czy jest to znane od lat studium języków czy osoby posiadające własną działalność. W każdym z tych przypadków musimy mieć zaufanie do osób, z którymi wyślemy nasze dziecko na zagraniczny wyjazd. Przed wyjazdem zdecydowanie warto poznać jego program – ile godzin lekcyjnych języka zapewnia i na jakim poziomie.

Wyjazdy na obozy językowe organizowane są zazwyczaj w wakacje – to świetne połączenie wakacyjnego wyjazdu z pewną dozą pożytecznej wiedzy. Mimo, że wyjazdy są wakacyjne to warto kilka miesięcy wcześniej (niektóre szkoły otwierają rekrutację na czerwcowe wyjazdy już w połowie lutego) zainteresować się dostępnymi opcjami, aby odpowiednio wcześnie zarezerwować miejsce na obozie. Wybór na kilka miesięcy wcześniej pozwoli całej rodzinie dobrze przygotować się do tego momentu – porozmawiać na temat zbliżającej się rozłąki, poznać swoje wzajemne oczekiwania oraz ustalić zasady dotyczące codziennego kontaktu z dzieckiem, jego zachowania podczas obozu itp.

Najpopularniejsze miejsca wyjazdów

Nauka bez względu na miejsce wyjazdu zawsze odbywa się w akredytowanych centrach nauki języka, z gwarancją najlepszej jakości przekazywanej wiedzy.

  1. Obóz językowy w Londynie dostępny jest w dwóch okresach – zimowym i letnim. W wariancie dostępnym podczas ferii zimowych kursanci otrzymują gościnę u brytyjskich rodzin. Z kolei podczas lata młodzież jest zakwaterowana w akademiku w samym centrum miasta, na campusie University College London. Bogactwo Londynu sprawia, że jest to idealna destynacja na wyjazd o każdej porze roku.
  2. Obozy językowe na Malcie organizowane są w 4 miejscach. W malowniczym miasteczku ST. Paul’s Bay, tętniącym życiem St. Julian’s, w centrum wyspy w miejscowości Rabat i w hotelu Salini Resort. Malta to wyspiarskie miasto-państwo z ogromną ilością zabytków w pięknej stolicy Valetta. To idealny kierunek dla młodzieży zainteresowanej zarówno historią (cywilizacja na Malcie zaczęła rozwijać się ponad 7000 lat temu), jak i nauką języka angielskiego.
  3. Obóz za granicą w Niemczech – to oferta specjalna dla wielbicieli języka niemieckiego. U naszych zachodnich sąsiadów dostępne jest kilka rodzajów wyjazdów. Dzięki szkole SmileTrips młodzież może korzystać nie tylko z lekcji języka obcego, ale także skorzystać z oferty sportowej nad jeziorem lub w Alpach.

Jakie korzyści daje młodzieży wyjazd na obóz językowy za granicą?

Zalety nauki języka obcego poza szkołą:

  • zniesienie bariery językowej – wielokrotnie osoby, które korzystały z nauki języka obcego skarżą się, że wyjeżdżając za granicę bardzo trudno było im poradzić sobie z obawami dotyczącymi kontaktu z obcokrajowcami – dla których język jakiego się uczyli, jest językiem ojczystym. Wynika to z poczucia, że obcokrajowiec wyłapie wszystkie nasze błędy, nie zrozumie co do niego mówimy. Prawda jest taka, że nie można nauczyć się obcego języka bez podejmowania wyzwań. Sprawdzenie naszych umiejętność w niesprzyjających warunkach często weryfikuje co umiemy, a nad czym musimy popracować.
  • poznawanie kultury danego kraju – nic tak nie sprzyja rozwijaniu umiejętności jak poznanie kultury danego kraju. Rozrywką niosącą ze sobą walory edukacyjne może być obejrzenie sztuki we włoskim teatrze, wysłuchanie na żywo muzyki Fado w Portugalii, czy zwiedzanie Luwru w sercu Paryża.
  • przebywanie z równie ambitnymi rówieśnikami – podczas obozu językowego za granicą można nawiązać przyjaźnie na całe życie. Tego typu wyjazdy wybiera ambitna, zdolna młodzież. Oferta może obejmować również międzynarodowe środowisko, w którym może spotkać się młodzież w podobnym wieku z różnych krajów.
  • dodatkowe zwiedzanie – każdy oferowany przez szkołę językową wyjazd składa się nie tylko z określonej liczby godzin lekcyjnych,a le też czasu wolnego podczas którego młodzież może korzystać ze wszystkich uroków kraju w jakim przebywa. Koloseum we Włoszech, Universal Studio w Hollywood czy zamek Rosenburg w Austrii to atrakcje, które na zawsze pozostaną w pamięci
  • ciekawe zajęcia pozalekcyjne – oprócz licznych wycieczek, młodzież nie jest pozostawiona sama sobie. Wieczorami i popołudniami animatorzy organizują wieczory filmowe, teleturnieje, grilla z muzyką. Te dodatkowe atrakcje pozwalają na ciekawe spędzanie czasu, będąc alternatywą dla marnowania go przed telewizorem czy komputerem.

Więcej na temat zagranicznych obozów dla młodzieży mogą Państwo znaleźć na stronie smiletrips.pl.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.