Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Nauka picia – jaki kubeczek wybrać?

Niemowlę rozwija się bardzo intensywnie i w szybkim tempie. Nim się obejrzysz, nadejdzie moment na rozszerzanie jego codziennej diety i podawanie płynów innych niż Twój naturalny pokarm. Skoro tak, zachodzi konieczność zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria. Sprawdź, jaki kubek do nauki picia wybrać.

Kubek do nauki picia to znacznie lepsze rozwiązanie niż podawanie butelki ze smoczkiem – i to z kilku powodów:

  • nie zaburza odruchu ssania – co jest ważne, jeśli nadal chcesz karmić piersią,
  • nie przyzwyczaja do smoczka – dzięki czemu ominie Cię problem walki z nawykami malucha.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Nauka picia z kubeczka – kiedy nadchodzi dobry moment?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde niemowlę jest inne. Trzeba więc dokładnie obserwować dziecko i wybrać odpowiedni moment. Warto jednak pamiętać, aby maluch samodzielnie siedział i dobrze radził sobie z łyżeczką. Oznacza to, że kubek do nauki picia można wprowadzić po skończeniu przez niemowlę 6. miesiąca życia (oczywiście jest to okres bardzo orientacyjny).

Odpowiedni kubek do nauki picia – jak go wybrać?

Kubek do nauki picia nie może być przypadkowy. Na pewno odpadają wszelkie „dorosłe” naczynia, tj. szklanki, kubki. Koniecznością jest sięgnięcie po akcesoria przeznaczone dla niemowląt. Na rynku znajdziesz wiele tego typu produktów, jednak nie wszystkie spełniają oczekiwania. Na co zatem zwrócić uwagę?

  • Kubek niekapek czy kubek 360?

Wśród modeli kubków do nauki picia wyróżnia się dwa najpopularniejsze: niekapki oraz tzw. 360.

Kubki niekapki mają charakterystyczny ustnik na kształt dzióbka. Dzięki temu maluch z łatwością obejmie go ustami i pobierze płyn w niewielkiej ilości. Natomiast kubek 360 przypomina „dorosły kubek”, ponieważ jego wieczko jest okrągłe. Dzięki uszczelnieniu płyn nie wycieka. Pobór napoju odbywa się po mocnym zassaniu krawędzi. Udogodnieniem jest to, że maluch pobierze wodę, herbatkę itp. niezależnie od tego, z której strony zassie krawędź.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Na korzyść kubka 360 przemawia przede wszystkim fakt, że maluch przyzwyczaja się do naturalnego kształtu naczyń do picia. Dzięki temu będzie mieć mniejszy problem z wypijaniem wody z normalnej szklanki.

  • Uchwyty

Kubek do nauki picia powinien posiadać uchwyty. Muszą mieć optymalny rozmiar, aby małe pięści bez problemu się w nie zacisnęły. Dobrze, jeśli mają silikonowe wykończenie – przełoży się to na pewniejszy chwyt.

  • Antypoślizgowy spód

Kubek do nauki picia nie może swobodnie poruszać się po powierzchni np. stołu. Dlatego ważne jest antypoślizgowe wykończenie. Wybierając gadżet sprawdź, czy jego spód pokryty jest silikonem lub gumą. Zapewni to stabilność.

  • Materiał wykonania

Wybierając kubek, zwróć uwagę na materiał wykonania. Szkło, choć naturalne, odpada z wiadomych względów. Najlepszym wyborem będzie kubek z tworzywa – jest lekki i się nie tłucze. Warto jednak pamiętać, że plastik plastikowi nierówny. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, czy tworzywo jest wolne od bisfenolu A (BPA) oraz innych szkodliwych substancji.

  • Zaworek

Jeżeli decydujesz się na kubek niekapek, wybierz model z silikonowym zaworkiem. Służy on kontrolowanemu wyciekowi płynów, dzięki czemu zawartość kubka się nie wyleje. Ponadto zmniejsza on ryzyka zakrztuszenia się dziecka zbyt dużą ilością pobranej wody.

  • Ustnik

Ustnik to element, na który musisz zwrócić uwagę w przypadku kubka niekapka. Postaw na silikonowe wykończenie, jeśli naukę picia przeprowadzasz u młodszej pociechy. Z plastikowym ustnikiem bez problemu powinny poradzić sobie dzieci starsze.

  • Łatwość czyszczenia

Higiena akcesoriów, z którymi mają styczność niemowlęta, jest niezwykle ważna. Dlatego weź pod uwagę taki kubek do nauki picia, który łatwo wyczyścić. Zrezygnuj z modeli, które charakteryzują się zakamarkami – trudno je domyć, co zwiększa ryzyko rozwoju bakterii.

Od czego zacząć naukę picia z kubeczka?

Masz już kubek do nauki picia? Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze próby kontaktu malucha z kubkiem mogą być nieudane. W pierwszych dniach niemowlę dopiero zacznie odkrywać, do czego służy to akcesorium. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie poznawać go od różnych stron i na różne sposoby, np. poprzez stukanie o blat, gryzienie, rzucanie na podłogę.

Gdy masz to już za sobą, możesz przystąpić do właściwego działania:

  • wlej do kubeczka mleko lub sok przecierowy – tego typu płyny mają większą gęstość, więc będą wypływały wolniej,
  • pokaż jak korzystać z naczynia – przyłóż kubek do ust, dzięki czemu maluch zobaczy, jak powinna prawidłowo wyglądać taka czynność,
  • przystaw kubek do buzi malucha – niech krawędź będzie oparta na jego dolnej wardze; powoli przechylaj naczynie, by dziecko pobrało niewielką ilość płynu.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Pamiętaj, że trening czyni mistrza – ćwiczcie codziennie, nawet kilka razy. Dzięki temu efekty pojawią się szybciej, niż myślisz.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

4 odpowiedzi na “Nauka picia – jaki kubeczek wybrać?”

A czy polecacie jakiś konkretny kubek niekapek? Czytałam ostatnio, że nie wszystkie ustniki są dobre dla maluszków oraz że lepiej wybrać kubek ze słomką. Są też specjalne kubeczki do nauki picia bez żadnych ustników. Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii. :)

Bardzo fajny artykuł. Potwierdzam tezę o otwartych kubkach bo po zastosowaniu kubka Can Do Cup już po kilku dniach córka opanowała samodzielne picie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.