Kategorie
ekowiadomości

Niemowlęta oglądają TV?

Lekarze i specjaliści zgodnie uważają, że najmłodsze dzieci wcale nie powinny oglądać telewizji. Jednak zdecydowana większość rodziców nie traktuje ich uwag poważnie. Naukowcy wiążą oglądanie telewizji przez najmłodsze dzieci z opóźnieniami rozwojowymi (na etapie przedszkola) oraz z otyłością. Wyniki badań opublikowano w styczniowym numerze czasopisma Pediatrics.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

– 30% 24,50 PLN

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Amerykańska Akademia Pediatrii odradza oglądanie telewizji u dzieci młodszych niż 2 lata, prezentując dowody na to, że oglądanie TV nie daje żadnych korzyści edukacyjnych, a może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Jednym słowem – telewizja nie uczy niemowląt.

Wyniki badań wskazują, że dzieci, które postrzegano jako bardziej aktywne – np. wierciły się – były narażone na oglądanie telewizji każdego dnia. Dzieci, które nie oglądały programów w TV, były postrzegane jako mniej aktywne lub mniej wybredne. Co więcej, naukowcy opracowali “typ” mamy, która wypełnia czas dziecku telewizją. To matki otyłe, matki ze średnim wykształceniem. Wcześniejsze badania oceniające skutki oglądania TV wskazywały natomiast zwiększone ryzyko otyłości dzieci w życiu dorosłym.

Badanie

Jak podkreślają naukowcy, wyników nie można odnosić do całej populacji, ponieważ w badaniu wzięły udział tylko czarnoskóre mamy. Eksperci odwiedzali domy ponad 200 matek w Karolinie Północnej (USA), kiedy ich dzieci miały 3 miesiące. Obserwacje prowadzili do momentu ukończenia przez dziecko 18 miesiąca. Mamy monitorowały ile czasu ich dzieci spędzają przed TV. Każdego dnia mierzyły poziom grymaszenia, aktywności oraz czas trwania płaczu dzieci.

Niemowlęta w wieku od 3 miesiąca do roku, oglądały średnio 2,6 godzin telewizji dziennie. Wśród roczniaków prawie 40% dzieci oglądało programy już ponad trzy godziny dziennie! Dzieci, które oglądały TV przez więcej niż trzy godziny dziennie miały wyższe wyniki grymaszenia w porównaniu z tymi, które oglądały TV mniej niż godzinę dziennie.

Źródło: myhealthnewsdaily.com
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

1 odpowiedź na “Niemowlęta oglądają TV?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *