fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| „Norma” w odniesieniu do karmienia piersią nie istnieje

„Norma” w odniesieniu do karmienia piersią nie istnieje

Jak długo i jak często powinnam karmić swoje dziecko? Czy na pewno dobrze to robię? Dlaczego moje dziecko je częściej niż dzieci koleżanek? A może mam za mało mleka albo jest ono za chude i po prostu się nie najada? Czy to normalne, że ciągle budzi się w nocy na karmienie? To tylko niektóre pytania i wątpliwości, z którymi spotykają się młode mamy w czasie karmienia piersią.

Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że „norma” dotycząca tego tematu po prostu nie istnieje, całkowicie normalne są natomiast różnice między poszczególnymi maluszkami.

Dr Jacqueline Kent, światowy ekspert  w dziedzinie laktacji dowiodła, że każdy maluch przychodzi na świat z własnym, indywidualnym wzorcem karmienia. To, jak często i jak długo je, czy budzi się w nocy na karmienie, czy woli najeść się do syta dopiero rano jest charakterystyczne właśnie dla niego i nie powinno budzić naszego niepokoju. Zamiast więc porównywać naszego szkraba do innych dzieci, warto spojrzeć na niego jak na prawdziwego indywidualistę i po prostu cieszyć się z tych wspólnie spędzonych chwil. Poniżej przedstawiamy też najważniejsze wnioski płynące z badania, które powinny rozwiać przynajmniej niektóre wątpliwości karmiących mam.

1. Jak często i jak długo powinno się karmić piersią?

Tak często, jak potrzebuje tego dziecko. Niektóre maluszki będą jadły kilka razy dziennie, inne kilkanaście razy. Jedynie w przypadku noworodka powinno się pilnować, aby w ciągu doby było minimum 8-10 karmień. Czas trwania sesji karmieniowej również może być bardzo różny i waha się między 12 – 67 minut, chociaż są dzieci, które potrafią się najeść dosłownie w kilka minut. Tu również nie ma reguły – wszystko zależy od ich naturalnych umiejętności i preferencji. Dlatego wskaźnikiem efektywnego karmienia jest nie tyle częstotliwość czy czas jego trwania, ale obserwowany przyrost masy ciała dziecka. Jeśli maluch je rzadko i bardzo krótko, ale regularnie przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju.

2. Jaka ilość mleka potrzebna jest niemowlętom?

Dzieci karmione piersią dopasowują ilość pobieranego pokarmu do swoich aktualnych potrzeb. Istnieje ogromne zróżnicowanie w częstości karmienia i ilości przyjmowanego pokarmu, zarówno w przypadku jednego niemowlęcia, jak i wtedy gdy porównujemy je między sobą. Badania pokazują, że w przypadku niemowląt od 0 do 6 miesięcy różnice te mogą być nawet trzykrotne! Przeciętna sesja karmienia piersią wykorzystuje 67% mleka z piersi, zaś średnia ilość mleka pobrana w jednej sesji oscyluje między 54 a 234 ml. W miarę, jak maluchy rosną, jedzą też rzadziej, za to są w stanie jednorazowo przyjąć więcej pokarmu.

3. Czy niemowlęta pobierają pokarm zawsze z obu piersi?

Niemowlęta mają bardzo zróżnicowane wzorce karmienia. 30 % wybiera zawsze tylko jedną pierś, 13 % zawsze obie piersi, a 57 proc. ma zmienne upodobania. Co więcej, maluszki opróżniają pierś całkowicie tylko raz dziennie, zazwyczaj pobierają pokarm zależnie od apetytu i kończą jeść, gdy już go zaspokoją. Niektóre z nich jednorazowo jedzą tylko z jednej piersi, inne z obu. Normalne jest też zarówno to, że jedna pierś wytwarza więcej mleka niż druga, jak również to, że maluszki chętniej jedzą pokarm z prawej lub lewej piersi.

4. Czy karmienie w nocy jest normalne?

Zdecydowanie tak! Aż 64 % niemowląt jest karmiona w dzień i nocy, z czego 1/5 sesji karmieniowych przypada właśnie na noc. Niemowlęta, które nie budzą się w nocy na karmienie (34 %) przyjmują w zamian bardzo dużą objętość pokarmu rano.

5. Czy chłopcy i dziewczynki potrzebują tyle samo mleka?

Chłopcy spożywają średnio o 76 ml mleka więcej niż dziewczynki. W ciągu dobry średnia objętość spożytego przez nich mleka wynosi 831 ml, ta sama średnia w odniesieniu do dziewczynek wynosi 755 ml.

Materiał przygotowany na podstawie wyników badań dr Jacquline Kent, światowego eksperta w dziedzinie laktacji. W badaniach brały udział dzieci zdrowe, w wieku od 0-6 miesięcy, karmione wyłącznie piersią na żądanie i rosnące zgodnie z wykresami wzrostu WHO.

Foto: flikr.com/39523983@N03


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern