Kategorie
Archiwum

O „dobrych radach”, czyli co nam pomaga a co nie służy w dobrym przeżywaniu ciąży

Zachodząc w ciążę, wiele kobiet z zaskoczeniem odkrywa, że w społeczeństwie istnieje spory zasób stereotypów, przekonań i mitów związanych z ciążą i stawaniem się mamą. Chcąc nie chcąc, stykamy się z częścią z nich. Zdarza się, że tuż po przekazaniu światu naszej radosnej nowiny otrzymujemy od otoczenia szereg dziwnych, niekiedy sprzecznych, budzących niepokój, zniecierpliwienie, albo wręcz złość, przekonań i sądów.

Oto niektóre z nich:

  • „Zejdź na boczny tor, zrezygnuj z ważnych projektów w pracy, przecież dla dobra dziecka musisz się oszczędzać. Najlepiej od razu idź na L4”.
  • „Twój brzuch stał się ‘publiczną’ częścią ciała. Nie potrzebujemy pytać Cię o zgodę, żeby po poklepać”.
  • „Nawet jeśli nie masz na to ochoty, opowiemy Ci o wszystkich strasznych historiach ciążowo-porodowych, które znamy. Ale nie przejmuj się, kobiety od wieków znoszą te męczarnie dla dobra ludzkości”.
  • „Wysłuchaj wszystkich rad, które mamy dla Ciebie. Nieważne, że właściwie się nie znamy, ani nie lubimy. Powiem Ci, co robisz źle i jak masz wychowywać swoje dziecko w przyszłości”.
  • „Oczekujemy, że będziesz Matką Polką, ale nie ustąpimy Ci miejsca w autobusie ani w kolejce. Ta przestarzała idea odeszła razem z socjalizmem. Dopóki nie zemdlejesz, stój jak inni”.
  • „W trakcie porodu leż grzecznie i słuchaj lekarzy. Dzięki wynalazkom medycyny i technicznemu zaawansowaniu sprawimy, że urodzisz. Gdyby nie postęp medycyny, nie mógłby się odbyć żaden poród”.
  • „Od razu po porodzie zacznij ćwiczyć i dbać o powrót do sylwetki sprzed ciąży. Uczesz się, umaluj, zrób manicure. Pokaż światu, że sobie radzisz i ogarniasz wszystko tak, jak inni tego oczekują. Wszystkie kobiety sobie radzą i nie narzekają. Weź się w garść”.
  • „Oprócz opieki nad niemowlęciem rozwijaj swój biznes, bierz zlecenia do domu, albo kończ studia i pisz magisterkę. Dlaczego masz tylko siedzieć w domu z dzieckiem i nic nie robić? Wycieranie pupy dziecku i gotowanie kaszki nie wystarczy”.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wszystkie przytoczone stereotypy i przekonania okazują się bardzo szkodliwe i krzywdzące dla kobiety, która doświadcza właśnie ogromnej zmiany w swoim życiu i potrzebuje przede wszystkim mądrego wsparcia, zrozumienia i empatii.

Nawet jeśli nasze najbliższe otoczenie nie pomaga nam w dobrym przygotowywaniu się do roli rodziców i zalewa nas stereotypami i przekonaniami podobnymi do tych wyżej wymienionych, możemy sami podejmować działania w kierunku zaspokojenia naszych ważnych potrzeb. Pierwszym krokiem do tego może być skierowanie uwagi w stronę ciała, które szczególnie głośno woła teraz o zaspokojenie ważnych potrzeb – zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.

Zaspokajać potrzeby

Kiedy przyszła mama jest zmęczona, to na całego, jeśli głodna, to tak, że nie może poczekać ani chwili na zjedzenie kanapki. Kobieta zaspokaja potrzeby ciała, wiedząc, że to, czy jest zmęczona, głodna czy chora, wszystko to wpływa na dziecko. Sygnały dotyczące naszych potrzeb emocjonalnych są jednak często trudniejsze do uchwycenia niż potrzeby ciała. Wszystkie emocje – zarówno te przyjemne, jak i te nieprzyjemne, są istotnym sygnałem dotyczącym naszych potrzeb. Emocje mówią nam o tym, jakie nasze ważne potrzeby psychiczne oczekują na zaspokojenie. Czy odczuwam lęk, który mówi mi o potrzebie zadbania o poczucie bezpieczeństwa? Czego dotyczy mój lęk? Czy może odczuwam osamotnienie, które mówi mi o potrzebie wsparcia i bliskości z innymi życzliwymi osobami? Co potrzebuję zrobić, żeby zapewnić sobie to wsparcie? Czy odczuwam stres i napięcie w ciele, które mówią mi o potrzebie zwolnienia tempa i relaksu? Co mogę zrobić, żeby się odprężyć?

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Tylko to, co pomaga

Kolejnym krokiem w kierunku dbania o siebie w ciąży może być ‘dieta informacyjna’, czyli wybieranie tych informacji i przekazów, które nam pomagają. Jednocześnie warto ograniczać dopływ tych informacji, które nam szkodzą. Czy na pewno potrzebuję znać wszystkie straszne opowieści z forów internetowych? Czy książka medyczna, opisująca komplikacje ciążowe i porodowe, pomaga mi odczuwać takie emocje, jakie chcę odczuwać? Czy opowieści znajomych, dotyczące koszmarów z sali porodowej, na pewno mi służą? Być może czas ciąży jest czasem, kiedy szczególnie istotna staje się asertywność i umiejętność obrony własnych granic. Warto szukać kontaktu z tymi osobami, które potrafią słuchać i dawać zrozumienie. Pomocny może być kontakt ze znajomą, która ma dobre wspomnienia z porodu, lub też udział grupie wsparcia dla przyszłych mam, gdzie jest miejsce na dzielenie się radościami i troskami związanymi z oczekiwaniem na dziecko.

Oczekiwanie na dziecko może być czasem wzmacniania siebie i pracy nad swoim rozwojem osobistym. Przyglądanie się własnym emocjom, praca nad umiejętnością asertywnego bronienia własnych granic, sięganie po wsparcie – wszystko to może nam pomóc w dobrym przygotowaniu się do podjęcia roli rodzica.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Foto

Autor/ka: Joanna Hajduczenia

Psycholożka i mama 1,5- rocznej Niny. W ramach Pracowni Osobistej prowadzi grupy dla kobiet w ciąży i dla młodych mam oraz wspiera kobiety w procesie stawania się mamą. Prowadzi warsztaty dotyczące psychicznego i emocjonalnego przygotowania do ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa.
Jej artykuły zamieszczane w serwisie są inspirowane wypowiedziami kobiet biorących udział w warsztatach „Będę Mamą”.
Od czasu kiedy została mamą, doświadcza mądrości natury i siły drzemiącej w kobiecym ciele. Prywatnie jest szczęśliwą mężatką, pasjonatką rozwoju osobistego i poznawania siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.