Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Opieka naprzemienna nad dzieckiem – jak ją uzyskać i co oznacza?

Rozwód to zawsze przykre doświadczenie, jednakże dzięki odpowiedniemu podejściu nie musi nieść za sobą traumy dla dzieci. Odpowiedzialni rodzice powinni dążyć do tego, by rozstanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a dziecko nie odczuło aż tak bardzo jego negatywnych skutków. Nie zawsze jednak da się podejść do tematu „na zimno”. Rozwód to przecież nie tylko wiele kwestii do rozstrzygnięcia, ale i silne emocje. W poniższym artykule opowiemy nieco więcej o opiece naprzemiennej.

Rozwód to zawsze przykre doświadczenie, jednakże dzięki odpowiedniemu podejściu nie musi nieść za sobą traumy dla dzieci. Odpowiedzialni rodzice powinni dążyć do tego, by rozstanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a dziecko nie odczuło aż tak bardzo jego negatywnych skutków. Nie zawsze jednak da się podejść do tematu „na zimno”. Rozwód to przecież nie tylko wiele kwestii do rozstrzygnięcia, ale i silne emocje. W poniższym artykule opowiemy nieco więcej o opiece naprzemiennej.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Rozwód – czego nie powinno się robić?

Czy tego chcemy czy nie – rozwód wiąże się z kwestiami prawnymi. Prawo to przecież nie tylko prawo karne. Jest to również prawo pracy, prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo administracyjne, prawo upadłościowe, prawo karne skarbowe, prawo rodzinne, doradztwo w sprawach karnych, kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, opiniowanie umów, udzielanie porad prawnych i inne zagadnienia. A zatem jaka gałąź prawa zajmuje się sprawami rozwodowymi oraz związanymi z przyznaniem opieki nad dziećmi? Jest to prawo rodzinne. Zawiłości rodzinne bywają niekiedy znacznie trudniejszym orzechem do zgryzienia aniżeli sprawy z zakresu prawa karnego. Niestety rodzice bardzo często korzystają z pomocy radców prawnych, aby wykorzystać dziecko jako „kartę przetargową”. Adwokat nie powinien wspomagać rodzica w bezsensownej walce z drugim rodzicem. Chodzi tu przecież wyłącznie o dobro dziecka. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas indywidualne podejście do danej sprawy. Może się okazać, że trzeba skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, który przepracuje z dzieckiem trudne tematy, co pozwoli na poukładanie relacji na nowo.

Prawo rodzinne – rozwód i opieka nad dzieckiem

Jeżeli stoisz przed dylematem, związanym z opieką nad dziećmi po rozwodzie, koniecznie zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi możliwościami. Warto wiedzieć, że tak, jak o rozwodzie, tak i o opiece nad dziećmi orzeka sąd. W zdecydowanej większości przypadków pełnia władzy rodzicielskiej pozostaje przy obojgu rodzicach, natomiast prawo do opieki powierza się jednemu z nich. Rodzic, który posiada prawo do opieki nad dzieckiem, zamieszkuje z nim, sprawuje nad nim codzienną opiekę, a także otrzymuje alimenty na jego utrzymanie. Istnieje jednak inna opcja, o którą coraz częściej wnioskują rodzice. Jest to opieka naprzemienna, która polega na tym, że zarówno jeden, jak i drugi rodzic sprawuje opiekę nad dzieckiem – robią to naprzemiennie, najczęściej zmieniając się co dwa tygodnie (proporcje mogą być jednak różne, ustalane indywidualnie).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jak uzyskać opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Nasuwa się pytanie: jak uzyskać możliwość sprawowania nad dzieckiem opieki naprzemiennej? Oczywiście o wszystkim rozstrzyga sąd. W polskim prawie rodzinnym nie ma jeszcze konkretnych uregulowań, dotyczących ściśle kwestii opieki naprzemiennej. Jak w wielu podobnych sprawach – trzeba będzie przygotować szereg niezbędnych dokumentów, oświadczeń oraz porozumienie wychowawcze. Ten ostatni dokument należy sporządzić oraz złożyć podczas rozprawy rozwodowej. Jeżeli obojgu rodziców szczególnie zależy na zachowaniu możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem – da się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie pod postacią opieki naprzemiennej. Wówczas każde z rodziców ma swój czas, podczas którego może sprawować codzienną opiekę nad dzieckiem. Najczęściej wygląda to tak, że dziecko ma swój pokój zarówno w miejscu zamieszkania matki, jak i ojca. Znacznie mniej spotykanym rozwiązaniem (ze względów ekonomicznych) jest kupno odrębnego mieszkania – dziecko przebywa wówczas w jednym miejscu bez przerwy, natomiast miejsce pobytu na czas opieki nad dzieckiem zmieniają rodzice.

Podsumowując; rozwód nie musi być traumą. Ważne, by odpowiednio się do niego przygotować – pod kątem prawnym, organizacyjnym, ale i emocjonalnym (dotyczy to zarówno rodziców, jak i dziecka).


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.