Kategorie
Rodzicielstwo

Niezadowoleni z rodzicielstwa

Aż 13% młodych rodziców w naszym kraju żałuje decyzji o założeniu rodziny. To prawie dwa razy więcej niż np. w Niemczech. Z czego to może wynikać?

Obraz macierzyństwa i ojcostwa w mediach

Powszechnie przyjmuje się, że rodzicielstwo jest czymś pozytywnym. Małe dzieci wzbudzają w nas niezwykłe emocje. Często rozczulamy się nad urokiem noworodków i młodszych dzieci. W mediach stale oglądamy obrazy szczęśliwych rodzin, matek, ojców, którzy uchylają drzwi i wpuszczają nas do swojego życia prywatnego. Jak ono wygląda? Uśmiechnięci dorośli, rozbawione lub grzecznie śpiące dzieci, w domu błysk, a na stole świeżo upieczone ciasto. Oczywiście celowo przerysowałam ten obrazek, ale niestety często tak to właśnie wygląda.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Część z nas daje się uwieść tej idealnej wizji rodzicielstwa i z takim wyobrażeniem planuje założenie rodziny. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy zostawiali małą furtkę z napisem „ALE”. Będą cudowne dni, kiedy będziecie wszyscy razem śmiać się i bawić cały czas, a dom będzie lśnił. ALE będą także takie, w których będziecie sfrustrowani, zmęczeni, obolali lub po prostu wkurzeni. W domu nie będzie nic do jedzenia, a porządek będzie jedynie marzeniem. I jest to jak najbardziej OK. To naturalny stan rzeczy. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Nie zawsze jest i nie zawsze musi być idealnie. Zapominamy, że media niejednokrotnie pokazują nam jedynie część rzeczywistości – tę „lepszą” scenę – pomijając to, co dzieje się za kulisami.

Badania dra Konrada Piotrowskiego (Uniwersytet SWPS w Poznaniu)

Badania mające na celu zmierzenie satysfakcji z rodzicielstwa nie są często prowadzone. Stąd niemałe zaskoczenie, kiedy okazało się, jak wielu polskich rodziców żałuje posiadania potomstwa. Przeprowadzone w 2019 roku przez dra Konrada Piotrowskiego badania pokazały, że nawet jedna na osiem osób nie zdecydowałaby się ponownie na dziecko, a 13,6% osób w przedziale wiekowym 18–40 lat żałuje, że ma dzieci [1]. Co ciekawe, były to osoby z różnym wykształceniem, w różnym wieku, o różnym stopniu zamożności. Dr Piotrowski przedstawił również czynniki wpływające na taki właśnie wynik. Należy zaznaczyć, że występowanie któregokolwiek czynnika nie powoduje natychmiastowego żalu z posiadania potomstwa. Są to jedynie okoliczności, które często współwystępowały z brakiem satysfakcji z rodzicielstwa. Absolutnie go nie warunkują!

Niezadowoleni z rodzicielstwa. Dlaczego?

  • Sytuacja finansowa rodziny – coraz częściej rodzice zastanawiają się, czy stać ich na wychowanie i utrzymanie dziecka. Zła sytuacja finansowa często wpływa na niższy poziom zadowolenia z bycia rodzicem.
  • Relacja partnerów – brak wsparcia, rozpad związku i samotne wychowywanie dziecka jest również jedną z głównych przyczyn braku satysfakcji w roli rodzica.
  • Własne doświadczenia i traumy z dzieciństwa – osoby dotknięte przemocą, odrzucone przez własnych rodziców wykazują się wyższym poziomem lęku i podatnością na stany depresyjne, wrażliwością na krytykę i ocenę ze strony innych. Może to również rzutować na własne odczucia związane z byciem matką/ojcem.
  • Trudności w pogodzeniu życia rodzinnego z zawodowym – brak dostępu do pomocy w opiece nad dziećmi oraz własne wygórowane oczekiwania względem siebie i dzieci mogą rodzić bezradność i frustrację w życiu prywatnym i zawodowym.
  • Niewystarczająca opieka psychologiczna i psychiatryczna w Polsce – brak satysfakcji z bycia rodzicem pozostaje w naszym kraju tematem tabu. Przyjęte jest, że ojciec i matka nie powinni narzekać na trudy rodzicielstwa. 

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wypalenie rodzicielskie

Stale rosnące oczekiwania wobec siebie i praca ponad siły mogą prowadzić do wypalenia. Słysząc to słowo, zwykle myślimy o wypaleniu zawodowym. Rola rodzica jest często pracą niemal na trzy etaty! Zatracenie się w tej pracy może prowadzić do pogorszenia naszego stanu fizycznego, psychicznego oraz relacji rodzinnych. Warto zatem mieć pod kontrolą własne potrzeby oraz granice i należycie je szanować. Jeśli czuję, że potrzebuję odpoczynku, muszę postarać się znaleźć na niego czas i sposób. Kiedy dopadają mnie depresyjne myśli, warto z kimś porozmawiać. Chcąc zapewnić dziecku jak najlepsze życie, nie mogę zapominać o sobie. Dziecko potrzebuje rodzica. Rodzica, który potrafi zadbać również o siebie. Lubię przypominać rodzicom, że łatwiej opiekować się innymi, kiedy sami jesteśmy dobrze zaopiekowani. Często o tym zapominamy.
[1] K. Piotrowski, How many parents regret having children and how it is linked to their personality and health: Two studies with national samples in Poland, 21.07.2021, journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0254163.

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Bouhnouni

Psycholożka i niedoszła filozofka. Z zamiłowaniem wspiera tych planujących, wyczekujących i wychowujących dzieci. Swoje zainteresowania i działania zawodowe skupia wokół szeroko pojętej psychologii dziecka, psychologicznych aspektów ciąży oraz edukacji rodziców. Mama Klary, przyjaciółka i żona Kuby. Całkiem smacznie gotuje i stara się wprowadzać w życie zasady slow life.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.